معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اعلام کرد:

لزوم تقاضامحور کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی /برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای نوپدید و آینده‌نگر در هفته پژوهش ۱۴۰۰

۲۳ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۸ کد : ۶۳۷۱۴ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۵۸۶
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در گرامیداشت هفته پژوهش امسال، هم به حال و هم به آینده باید نظر داشته باشیم، گفت: یکی از نوآوری‌های امسال در نمایشگاه ۱۴۰۰، برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای نو پدید، آینده‌نگر و فناوری‌هایی است که طی ۵ سال آینده تبدیل به محصول و خدمات می‌شوند.
لزوم تقاضامحور کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی /برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای نوپدید و آینده‌نگر در هفته پژوهش ۱۴۰۰

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم، در نشست معاونان دستگاه‌های اجرایی با محوریت برگزاری آیین هفته پژوهش و فناوری سال ۱۴۰۰ که صبح امروز به صورت مجازی برگزار شد، دکتر غلامحسین رحیمی با بیان اینکه رویکرد جدی خود را کاربردی‌کردن پایان نامه های و تحقیقات و تقاضامحور کردن پایان نامه و رساله‌های دانشجویی قرار داده ایم، اظهار داشت: در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد تحقیقات ما در قالب پایان نامه و رساله انجام می‌شود. اگر ۵۰ درصد همین موارد به معنای واقعی در طول یک سال و دوسال تقاضامحور باشند و مبتنی بر مطالبات بیرون از محیط علمی تعریف شوند و به نتیجه برسند، یک حرکت عظیمی در کشور شروع می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان اینکه در طول یک دهه اخیر کاربردی شدن تحقیقات دانشگاهی بیشتر شده است، گفت: ولی هنوز با استانداردهای بین‌المللی فاصله داریم و هنوز هم عمده تحقیقات ما مقاله‌محور است.

وی در ادامه با اشاره به بحث نمایشگاه عرضه و تقاضای فناوری، گفت: این نمایشگاه با نمایشگاه ساخت داخل متفاوت است. امسال می‌خواهیم با وسعت و گستردگی بیشتر این نمایشگاه را برگزار کنیم. این نمایشگاه بدون حضور دستگاه‌های مختلف اجرایی معنایی ندارد.

دکتر رحیمی همچنین به سامانه ساتع و سمات اشاره کرد و گفت: این سامانه‌ها، سامانه عرضه و تقاضای فناوری است. یعنی نیازهای و اولویت‌های موجود حوزه فناوری کشور منعکس شده و از سوی دیگر قابلیت‌های علمی کشور عرضه می شود.
وی در ادامه افزود: باید بدانیم که فناوری یک کارویژه در پاسخگویی به نیازهای فعلی دارد و همچنین باید نظر عملیاتی به آینده نیز داشته باشد. در این راه نمی‌خواهیم نظریه‌پردازی کرده، بلکه می‌خواهیم به صورت مصداقی ورود کنیم.

دکتر رحیمی در جمع بندی نظرات و برنامه‌ها اعلام کرد: در دو دهه اخیر، کشور در حوزه علم و فناوری دستاوردهای خیلی مهمی را داشته ودر حوزه پژوهش ما از مرحله کشور در حال توسعه گذشتیم ودر حوزه فناوری نیز در این یک دهه خیلی خوب کار شده است.

وی همچنین ضمن ابراز امیدواری که در سه سال آینده مثل حوزه پژوهش، بسترهایی که میزبان واحدهای فناور در کشور هستند تبدیل به یک جریان ملی شوند، گفت: اصولاً ارتباط محیط‌های علمی و نظامات علمی با دستگاه‌های اجرایی، مناسب نیست ولی در مجموع به سمت مطلوب در حرکت است. ولی همین الان فضای تفاهم و همکاری ایجاد شده رو به گسترش است. همکاری بین نهادهای علمی و نهادهای اجرایی به معنای اعم هر سال رو به افزایش و مستحکم تر بوده است که شواهد آماری متعددی از این موضوع وجود دارد.

دکتر رحیمی همچنین درباره وضعیت اقتصاد و تأثیر آن بر پژوهش و فناوری گفت: اگر نظامات اقتصادی مناسب نباشد هر چند دربخش پژوهش و فناوری قوت داشته باشیم، اثر تخریبی خودش را می‌گذارد. از آن طرف هم اگر دولت بودجه مناسبی هم داشته باشد ولی نظامات پژوهش و فناوری وجود نداشته باشد، به وابستگی منجر می‌شود.

وی در پایان با اشاره به شکل گیری مجمع پژوهشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی گفت: یکی از مهم ترین پایگاه های ارتباط دانشگاه ها و دستگاه‌های اجرایی همین مجمع و پژوهشگاه‌های دستگاه‌های اجرایی است. باید این مجمع را تقویت کنیم.


( ۱ )