توسط پژوهشگران دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان صورت گرفت؛

اجرای صنعتی نخستین نیروگاه فتوولتائیک - حرارت خورشیدی متمرکز مبتنی بر فناوری نانو در کشور

۲۱ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۵ کد : ۶۳۶۷۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۲۴
پژوهشگران شرکت دانش بنیان فناوران پایدار انرژی یاشار مستقر در مرکز رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، پس از تکمیل مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی طرح‌های تجدیدپذیر خود موفق به طراحی، ساخت و اجرای نخستین نیروگاه فتوولتائیک - حرارت خورشیدی متمرکز (CPV/T) مبتنی بر فناوری نانو در کشور در فاز صنعتی بر روی بام مجتمع نظری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان شدند.
اجرای صنعتی نخستین نیروگاه فتوولتائیک - حرارت خورشیدی متمرکز مبتنی بر فناوری نانو در کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان در این خصوص گفت: این سامانه ترکیبی خورشیدی بر اساس محصول دانش بنیان و بهبود یافته این گروه تحقیقاتی ایجاد شده که برای اولین بار در کشور و حتی خاورمیانه، در آن به طور هم زمان از مواد تغییر فاز دهنده مبتنی بر نانو ذرات (Nano-PCM) به منظور مدیریت دمای ماژول فتوولتائیک و بازتاب دهنده‌های سهموی مرکب با هدف تمرکز بیشتر تابش خورشید روی ماژول استفاده می‌شود.

وی افزود: به کارگیری این فناوری دانش بنیان و جدید در احداث نیروگاه‌های خورشیدی به ویژه در مناطقی با اقلیم گرم و روزهای آفتابی نه چندان زیاد نظیر استان گلستان، علاوه بر استحصال و ذخیره انرژی حرارت خورشیدی (گرمایش برای آب حداقل تا ۷۶ درجه سلسیوس)، میتواند عمر مفید سیستم را افزایش داده و تا ۲۳% انرژی الکتریکی بیشتری نسبت به سیستم‌های فتوولتائیک متداول تولید کند.

وی تصریح کرد: در طرح حاضر برای اولین بار از یک PCM بازیافت شده از منابع ارگانیک به منظور حفظ محیط زیست در توسعه سیستم‌های تجدید پذیر استفاده شده است. متمرکز کننده های سهموی مرکب این سیستم به گونه ای طراحی شده اند که با توجه به فصل سال، نسبت تمرکز (CR) روی ماژول فتوولتائیک را بتوان در محدوده مجاز ۱ تا ۳.۷ تغییر داد.

وی اذعان داشت: تولید و بهبود راندمان سیستم‌های خورشیدی با تکنیک‌های زیستی یک گام رو به جلو برای کاهش انتشار آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای در چرخه حیات (Life Cycle) است.

ا ین پژوهشگر در پایان خاطر نشان کرد: فناوری نانو نیز پتانسیلی بالا در این بهبود کارایی دارد اما به دلیل هزینه‌های بالا تا کنون در مقیاس عملیاتی و صنعتی مورد استفاده قرار نگرفته بود. اکنون طرح حاضر به ظرفیت ۳۰۰ وات با بهره‌گیری از نانو فناوری اقتصادی شده و با حمایت دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان توانسته است روشنایی بخشی از ورودی مجتمع نظری را به عنوان یک نمونه صنعتی و تجاری دانش بنیان تامین نماید.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵ ‌‌‌‌‌‌‌


( ۱ )