نشست تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و پیشگیری و برخورد با آن برگزار شد

۱۷ آذر ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۶۳۶ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۶۰
نشست تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و پیشگیری و برخورد با آن با حضور دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی و جمعی از معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها برگزار شد.
نشست تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و پیشگیری و برخورد با آن برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در ابتدای این نشست دکتر احمدی به اقدام ارزشمند این وزارت در تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی و مصادیق تخلفات پژوهشی با هدف صیانت از مالکیت فکری و رعایت حقوق مادی و معنوی پژوهشگران، ارج نهادن به اصول اخلاق علمی و پایبندی به آن، جلوگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور و همچنین ارتقای کیفیت تولیدات علمی اشاره کرد و آن را کاری بزرگ و با ارزش ارزیابی کرد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم دستورالعمل مذکور را حلقه مفقوده میان هیئت‌های انتظامی اعضای هیئت علمی و کمیته‌های انضباطی دانشجویان در بررسی تخصصی تخلفات پژوهشی برشمرد و ساختار آن را، برنامه‌ریزی و سیاستگذاری در امر سلامت پژوهش دانست.
وی تصریح کرد: در این دستورالعمل به نقش کلیدی و مهم معاونت‌های پژوهش و فناوری به عنوان متولیان امر در تشکیل گروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و بر لزوم توجه جدی در جلوگیری از بروز تخلفات و رسیدگی به شکایات واصله تاکید شده است.
دکتر احمدی تأکید کرد: معاونان پژوهش و فناوری باید دستورالعمل مذکور را به شورای دانشگاه و پژوهشگاه برده و مراحل اجرایی آن را هر چه سریع‌تر طی کنند.
وی افزود: معاونان پژوهش و فناوری باید هر چه سریع‌تر نسبت به تشکیل دبیرخانه کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در معاونت‌های پژوهش و فناوری جهت تامین سلامت پژوهش، نظارت دقیق همه جانبه و پیگیری لازم در پیشگیری و مقابله با هرگونه تخلف علمی اقدام کنند و گزارش عملکرد آن کارگروه را در اسرع وقت به حوزه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ارسال کنند.
دکتر احمدی خاطرنشان کرد: در این راستا ضروری است مراجع ذی‌صلاح در این خصوص، با دقت، تدبیر و هماهنگی لازم با تخلفات پژوهشی به صورت قاطع برخورد کنند و حکم متناسب با جرم را صادر و اجرا کنند.
در ادامه دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی، به اقدامات جدی معاونت پژوهش و فناوری به عنوان یکی از متولیان این امر در دو بخش پیشگیری و رسیدگی به تخلفات پژوهشی اشاره کرد.
وی افزود: در بخش پیشگیری، کمیته تخصصی اخلاق پژوهش تشکیل و مجموعه منشور و موازین اخلاق پژوهش تدوین و به کلیه مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم ابلاغ شد که منتج به تشکیل کمیته اخلاق پژوهش، برگزاری کارگاه‌های اخلاق پژوهش برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی، چاپ و توزیع کتابچه منشور و موازین اخلاق پژوهش، تصویب واحدهای درسی مرتبط با اخلاق پژوهش در دانشگاه‌ها شد.
دکتر شریفی در بخش رسیدگی به تخلفات پژوهشی به تدوین و ابلاغ دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی با امضای مقام عالی وزارت در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۳ مشتمل بر ۹ ماده و ۴ تبصره اشاره کرد و افزود: این دستورالعمل مشتمل بر تعیین مرجع بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی، وظایف کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی و همچنین تعیین مراحل اجرای رسیدگی و بررسی تخلفات پژوهشی است.
دکتر شریفی همچنین گزارش اجمالی از نظارت مستمر معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم بر عملکرد کارگروه تخصصی بررسی تخلفات پژوهشی در دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ارائه کرد.
گفتنی است در این نشست شرکت کنندگان با توجه به خلا قانونی در گذشته در این زمینه، ضمن تشکر از اقدام شایسته و بجای معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به ارائه نظرات خود در این خصوص و گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات حوزه‌های مربوطه، پیرو دستورالعمل ابلاغی پرداختند.

کلید واژه ها: تخلفات


( ۱ )