دانشجویان پس از دانش‌آموختگی کارنامه فرهنگی دریافت می‌کنند

۰۴ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۸ کد : ۶۳۴۳۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۸۵
مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از ابلاغ شیوه‌نامه اعطای کارنامه فرهنگی اجتماعی به دانشجویان پس از دانش‌آموختگی توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه به دانشگاه‌ها خبر داد.
دانشجویان پس از دانش‌آموختگی کارنامه فرهنگی دریافت می‌کنند

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، محمد هادی عسکری با اشاره ابلاغ شیوه نامه کارنامه فرهنگی اجتماعی دانشجویان به دانشگاه های کشور، اظهار داشت: شیوه نامه کارنامه فرهنگی اجتماعی دانشجویان دانشگاه های کشور از سوی غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

وی در گفتگو با ایرنا یادآور شد: تاکنون ساز و کار دقیق و جامعی برای ارزیابی فعالیت های دانشجویان در سطوح فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی در دانشگاه ها تعریف نشده بود؛ امری که انگیزه ای بیشتر برای مشارکت موثرتر دانشجویان در حوزه های مرتبط ایجاد می کند.

عسکری با اشاره به اهداف کارنامه یادشده، افزود: این کارنامه با هدف ارزیابی فعالیت های فرهنگی، اجتماعی و فراهم سازی امکان صدور گواهینامه نقش آفرینی در فعالیت های داوطلبانه فرهنگی و اجتماعی دانشجویان تدوین شده است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره مزیت این کارنامه خاطرنشان کرد: وقتی حضور دانشجویان مورد رصد و ثبت قرار می گیرد، نمایانگر میزان فعالیت ها و عملکرد حوزه های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است.

به گفته عسکری، این امر وقتی ارزش بیشتری می یابد که متوجه باشیم دانشگاه علاوه بر مسوولیتی که در زمینه آموزش انتقال دانش و آماده ساختن دانشجویان برای ورود به جامعه همچنین نقش آفرینی در عرصه کارشناسی و مدیریت کشور دارد، رسالت مهم دیگری هم پیرامون تربیت انسان های اخلاق گرا، متعهد و مسوولیت پذیر عهده دار است.

وی ادامه داد: تمهید ساختارهایی برای جلب مشارکت داوطلبانه و فعالانه دانشجویان در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی از جمله راهکارهایی است که به دانشگاه کمک می کند خود را در آموزش عالی به شیوه مدیریتی با استانداردهای جهانی نزدیک کند و با اتخاذ رویکردهای مدیریتی، نسل جدیدی از دانشگاه اسلامی آن گونه که شایسته جایگاه علم و دانش در نظام اسلامی است، به نمایش بگذارد.

عسکری خاطرنشان کرد: از اهداف این اقدام می توان به ترغیب و تشویق دانشجویان بر انجام فعالیت های گروهی علمی، فرهنگی، اجتماعی و مذهبی، افزایش اهمیت مسوولیت پذیری اجتماعی، لزوم نقش آفرینی جمعی دانشجویان، کمک به دانشگاه برای انجام رسالت خود در قبال تربیت اخلاقی، معنوی و اجتماعی دانشجویان، دسترسی به کارنامه فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دسته بندی اولویت های فرهنگی و اجتماعی نظام دانشگاهی بر مبنای شاخص های ارزیابی، استانداردسازی و دستیابی به نظام ارزیابی واقعی وضعیت فرهنگی و اجتماعی دانشجویان در کنار ارزیابی آموزش و پژوهشی اشاره کرد.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم درباره نحوه ارزیابی فعالیت های دانشجویان، اظهار داشت: نحوه ارزیابی فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان و حداکثر امتیازی که دانشجویان در انجام آن فعالیت ها در نهادهای زیر مجموعه و مجموعه های مرتبط می توانند کسب کنند در جداولی به تفکیک آمده است که بر اساس ملاحظات و امتیازاتی که کسب می کنند در سوابق اجرایی دانشجویان ثبت می شود.

وی درباره شاخص های ارزیابی کمی و کیفی، گفت: این شاخص های ارزیابی در ۲ بخش کمی و کیفی دیده شده است؛ عضویت در گروه های دانشجویی، عضویت در کارگروه ها، کمیته های مشورتی و اجرایی در سطح دانشگاه ها و وزارت علوم، کسب رتبه در جشنواره ها، همایش ها و مسابقات فرهنگی، عضو فعال در هیأت های مذهبی و دانشجویی، فعالیت های داوطلبانه در سایر نهادها و دستگاه ها با تایید معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه جزو شاخص های ارزیابی کمی است.

عسکری بیان کرد: اخلاق کار جمعی، مسوولیت پذیری، توانایی رهبری و مدیریت گروهی، همدلی، ارتباط موثر و میزان خلاقیت در انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در زیر گروه شاخص های ارزیابی کیفی بررسی می شود.

این مقام مسئول، زمان ارایه این کارنامه به دانشجویان را اعلام کرد و اظهار داشت: این کارنامه بعد از فراغت از تحصیل به دانشجویان داده می شود و مبنای کار از سال تحصیلی گذشته است. دانشجویانی که در تشکل ها و گروه های قانونی در دانشگاه عضویت داشته و فعالیت می کنند، سوابق خود را برای درج در این کارنامه ذخیره کنند.

س. ر ۶۲/‏‬ ن. ش ۵۸


( ۴ )