برگزیدگان شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی معرفی شدند

۲۹ آذر ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۴ کد : ۶۳۲۷ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۱۰۱
در شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی از طرح‌های برگزیدگان در چهار محور پژوهش‌های بنیادی، پژوهش‌های کاربردی، پژوهش‌های توسعه‌ای و پژوهش‌های ابتکاری تجلیل شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئت داورا...
در شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی از طرح‌های برگزیدگان در چهار محور پژوهش‌های بنیادی، پژوهش‌های کاربردی، پژوهش‌های توسعه‌ای و پژوهش‌های ابتکاری تجلیل شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، هیئت داوران این دوره از جشنواره جوان خوارزمی از میان 537 طرح ارسالی در چهار محور و 14 گروه تخصصی، تعداد 17 طرح را برگزیده نهایی بخش دانشجویی - آزاد معرفی کردند .
طرح های ارسالی بخش دانشجویی - آزاد در گروه‌های تخصصی برق و کامپیوتر، مکانیک، هنر و معماری، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم پایه، صنایع شیمیایی، زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشکی، فناوری نانو، عمران، مواد، متالورژی و انرژی‌های نو، مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات، هوا فضا، مهندسی صنایع و مدیریت فناوری و مکاترونیک مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفتند.
براساس رای هیئت داوران، رتبه اول پژوهش‌های بنیادی در گروه صنایع شیمیایی به 'وحید خاکی زاده' به خاطر ارائه طرح 'بررسی ویژگی‌های کاتالیزوری نانو کاتالیست‌ها و نمک‌های یونی در واکنش‌های عالی' تعلق گرفت.
رتبه دوم پژوهش‌های بنیادی این دوره از جشنواره جوان خوارزمی نیز به دو طرح گروه تخصصی علوم پایه با عنوان 'تحلیل و آنالیز انشعابات سیستم‌های دینامیکی سه بعدی پیوسته و کاربرد آن مهندسی کنترل' و طرح ' سنتز مواد آلی با استفاده از کاتالیزورها در بررسی خواص حسگری، نوری و بیولوژیکی' اختصاص یافت.
هیئت داوران شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی دو جایزه رتبه سوم پژوهش‌های بنیادی را به  سیداسماعیل حسینی از گروه برق و کامپیوتر به خاطر ارائه طرح 'تولید نوری نوسان مایکروویو بانویز فاز کم' و همچنین طرح "استحصال آزمایشگاهی کانتاگزانتین به روش پیوسته' کار مشترک 'سید محمد تقی غریب زاهدی'، 'سید هادی رضوی' و'سید محمد علی ابراهیم زاده موسوی' از گروه کشاورزی و منابع طبیعی اعطا کرد.
هیئت داوران جشنواره در محور پژوهش کاربردی، هیچ طرحی را واجد شرایط احراز رتبه اول ندانست و طرح 'طراحی و ساخت ربات آزمایشگاهی توان‌بخشی پای بیماران' حاصل تلاش مشترک 'علی اکبر میرزایی صبا' و 'مصطفی مقربی' از گروه مکاترونیک را به عنوان رتبه دوم این بخش معرفی کرد.
پژوهش‌های کاربردی شانزدهمین دوره از جشنواره جوان خوارزمی، سه رتبه سوم داشت که جوایز آن به طرح های 'سامانه ارتباط یکپارچه' کار مشترک 'علی خانی' و 'سید بهنام حسینی' از گروه مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات،'طراحی و ساخت اسکنر فشار کف پا' کار مشترک 'روح اله یاراحمدی خراسانی' و 'مسعود رمضانیان' از گروه تخصصی برق و کامپیوتر و ' کوک یار سازهای ایرانی ' حاصل تلاش مشترک 'پویا احمدوند' و 'پیام احمدوند' از گروه برق و کامپیوتر اعطا شد.
هیئت داوران شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در محور پژوهش‌های توسعه‌ای نیز هیچ طرحی را برگزیده نخست معرفی نکرد و دو طرح 'طراحی و ساخت سیستم کنترلر گازی فشار بالا (MFC)' حاصل تلاش مشترک  "سید رامین میرعمادالدین' و 'سید رضا میرعمادالدین' از گروه صنایع شیمیایی و طرح ' طراحی و ساخت مخازن تحت فشار نانوکامپوزیتی با قابلیت تحمل فشار 600 بار' کار مشترک 'حمیدرضا صالحی' و 'مهدی قنبری' از گروه مکانیک را به حائز رتبه دوم این بخش دانست.
دو طرح 'دستگاه اندازه‌گیری کشش سطحی و تغییر ترشوندگی به روش قطره‌ای' کار مشترک 'علی زین‌العابدینی هزاوه' و 'فواد پارسایی' از گروه صنایع شیمیایی و 'شفت کامپوزیتی زمینه پلیمری تقویت شده با الیاف' متعلق به 'سعید کریمی' از گروه مواد، متالورژی و انرژی‌های نو نیز موفق به کسب رتبه سوم پژوهش‌های توسعه‌ای این دوره از جشنواره جوان خوارزمی شدند
بر اساس رای هیئت داوران، بخش ابتکار شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی نیز رتبه اول نداشت و 'امین خدابخشی هفشجانی' و 'مصطفی خدابخشی هفشجانی' از گروه کشاورزی و منابع طبیعی به خاطر ارائه طرح 'دستگاه نمونه بردار غلات و گرانول' جایزه رتبه دوم این بخش را به دست آوردند.
بخش ابتکار این دوره از جشنواره جوان خوارزمی، سه رتبه سوم داشت که جوایز آن به طرح های 'طراحی و ساخت نمونه حسگر تشخیص آلرژی' متعلق به 'سمیه خضریان' از گروه برق و کامپیوتر، 'قالب‌های صنعتی اکریلیکی' حاصل تلاش مشترک 'محمد نانکلی' و 'علی نانکلی' از گروه تخصصی مکانیک و 'سامانه سخت افزاری مدیریت و کنترل بر روی درگاه SATA  مبتنی بر FPGA' کار مشترک 'حجت مهدویان' و 'محمد الهی' از گروه مهندسی نرم افزار و فناوری اطلاعات اعطا شدند.
رقابت‌های بخش دانش‌آموزی شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی در گروه‌های تخصصی برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکاترونیک، مکانیک، فیزیک و نجوم، شیمی، ریاضی، عمران،علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و ادبیات فارسی، علوم اجتماعی و روان شناسی، علوم دینی و قرآن‌پژوهی، هنر و معماری، نانو تکنولوژی و دیگر زمینه‌های علمی صورت گرفت.
به دنبال اعلام فراخوان، تعداد 20 هزار و 702 طرح دانش‌آموزی به دبیرخانه شانزدهمین جوان خوارزمی ارسال شد که پس از ارزیابی‌های تخصصی و کارشناسی‌های استانی، یک هزار و 48 طرح برتر منتخب استانی به مرحله کشوری راه یافتند.
هیئت داوران جشنواره، تعداد 33 طرح را برگزیدگان نهایی بخش دانش‌آموزی شانزدهمین جشنواره جوان خوارزمی انتخاب و معرفی کرد.
مخاطبان رقابت‌های بخش دانش‌آموزی این جشنواره را دانش‌آموزان مقطع متوسطه، پیش دانشگاهی و دوره‌های کاردانی آموزش و پرورش تشکیل می‌دهند

( ۱ )