برگزاری یازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۹ کد : ۶۳۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۷
دکتر مهدی نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در نشستی مطبوعاتی به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت از برگزاری یازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر در راستای تقویت ارتباطات بین المللی ...
دکتر مهدی نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در نشستی مطبوعاتی به مناسبت فرا رسیدن هفته دولت از برگزاری یازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر در راستای تقویت ارتباطات بین المللی این مرکز پژوهشی در مهرماه امسال خبر داد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر نکومنش با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای سیاست های دولت یازدهم و توجه شخص رییس جمهوری به تربیت دانشجوی کارآفرین به جای فارغ التحصیل جویای کار، طرح کارآفرینی برای اولین بار در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی در سال جاری به اجرا گذاشته شد.
وی ایجاد 20 شرکت کارآفرین تا پایان امسال را از برنامه های پژوهشگاه پلیمر عنوان کرد و گفت: این شرکت ها به همت دانشجویانی که پروژه تحصیلی آنها قابلیت تبدیل به محصول را داراست و با نظارت استادان پژوهشگاه به اجرا در می آید.
دکترنکو منش درباره سیاست های حمایتی پژوهشگاه پلیمر از صاحبان شرکت های کارآفرین نیز توضیح داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قول داده است که به هریک از این شرکت ها تا سقف 200 میلیون تومان وام بپردازد و ما هم در پژوهشگاه، علاوه بر محل استقرار و امکانات آزمایشگاهی، مشاوره های حقوقی و بازاریابی به متقاضیان ارائه خواهیم داد.
وی تعداد شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی را حدود 36 شرکت ذکر کرد و گفت: نیمی از آنها به تازگی شروع به کار کرده اند، 12 شرکت نیز مرحله رشد را پشت سر گذاشته اند و بقیه نیز در مراحل بینابینی هستند.
رییس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی درخصوص حجم قراردادهای این مرکز پژوهشی با صنعت نیز بیان داشت: سال گذشته حدود 6 میلیارد و 270 میلیون تومان قرارداد با بخش های مختلف صنعتی منعقد کردیم که دو میلیارد و 250 میلیون تومان آن تا الان دریافت شده است.
وی کل درآمد صنعتی پژوهشگاه پلیمر در سال گذشته را حدود سه و نیم میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: برای سال 93 نیز درآمد صنعتی شش میلیارد تومانی برای پژوهشگاه پیش بینی کرده ایم که در پنج ماهه نخست سال نزدیک به دو میلیارد و 600 میلیون تومان (45 درصد) آن محقق شده است.
دکترنکو منش افزایش فرصت های مطالعاتی را از جمله رویکردهای پژوهشگاه پلیمر در راستای تقویت ارتباطات بین المللی ذکر کرد و گفت: به دلیل ماهیت فعالیت پژوهشگاه، تمرکز ما بر پژوهش و تحقیق است اما در کنار آن از آموزش نیز غافل نبوده ایم و دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در این پژوهشگاه از سال های گذشته تاکنون مشغول به تحصیل هستند.
وی همچنین درباره نحوه پذیرش دانشجو در این پژوهشگاه نیز توضیح داد: طی سال های گذشته، دانشجویان تحصیلات تکمیلی به شیوه آموزش محور در پژوهشگاه پلیمر پذیرفته می شدند اما از سال گذشته، پذیرش دانشجوی پژوهش محور در مقطع دکتری را نیز آغاز کردیم.
دکترنکو منش آمار تقریبی دانشجویان کارشناسی ارشد پژوهشگاه پلیمر را 140 نفر و دانشجویان دکتری را بیش از 100 نفر اعلام کرد و گفت: تعدادی از دانشجویان اتباع کشورهای همسایه همچون پاکستان، عراق، ترکیه و سودان در مقطع دکتری و پسا دکتری پژوهشگاه پلیمر تحصیل می کنند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تقاضای زیاد دانشجویان کشورهای همجوار به ویژه عراق، درصدد هستیم فرصت های مطالعاتی شش ماهه را افزایش دهیم تا دانشجویان بیشتری بتوانند در پژوهشگاه مشغول به آموزش و تحقیق شوند.
وی همچنین در خصوص برگزاری یازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر گفت: این سمینار به همت انجمن پلیمر ایران تدارک یافته و در روزهای 14 تا 17 مهرماه با حضور صاحبنظران و متخصصان حوزه پلیمر و پتروشیمی از کشورهای مختلف مانند ژاپن، چین، کره جنوبی، آمریکا، آلمان، ایتالیا و روسیه در محل پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برگزار می شود.
به گفته ئکتر نکو منش حدود 890 مقاله به دبیرخانه یازدهمین سمینار بین المللی علوم و تکنولوژی پلیمر ارسال شده که 260 برای ارائه شفاهی در دست داوری است و آمار دقیق مقالات منتخب برای ارائه در روزهای همایش تا 15 شهریورماه مشخص خواهد شد.
وی همچنین برپایی نمایشگاه دستاوردها و ابداعات پلیمر و پتروشیمی با حضور صاحبان صنایع و شش کارگاه آموزشی تخصصی را از دیگر برنامه های جنبی این همایش بین المللی برشمرد.