با همکاری اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی برگزار شد؛

کارگاه بین‌المللی ارتقای شاخص‌های پایداری و مدیریت سبز در دانشگاه‌ها

۱۱ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۱۳ کد : ۶۳۱۸۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۳۳۶
کارگاه بین‌المللی ارتقای شاخص‌های پایداری و مدیریت سبز در دانشگاه‌ها با همکاری اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم، دانشگاه زنجان، دانشگاه تربیت مدرس، و دانشگاه اندونزی به صورت مجازی برگزار شد.
کارگاه بین‌المللی ارتقای شاخص‌های پایداری و مدیریت سبز در دانشگاه‌ها

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، در این کارگاه دکتر جمشید اسماعیلی مدیرکل نظارت بر طرح های عمرانی که به عنوان یکی از سخنرانان کارگاه حضور داشت، در ارتباط برخط گفت: امروزه با توجه به مشکلات فراوان زیست محیطی مانند سیلاب‌های ویرانگر، نشست‌های ناگهانی زمین، گرم شدن کره زمین و … بشر به دنبال زندگی سالم، آرام، ایمن و کم هزینه است.

وی افزود: مشکلات زیست محیطی به صورت تصادفی رخ نمی دهند بلکه واکنش قانونمند و طبیعی محیط زیست در برابر کنش‌های غیر زیست محیطی بشر است. بنابراین زمانی می‌توانیم مسائل و مشکلات زیست محیطی را مدیریت و کنترل کنیم که نوع دیدگاه، رفتار و شیوه‌ای که با محیط زیست برخورد می‌کنیم را تغییر دهیم.

دکتر اسماعیلی ادامه داد: از آنجاییکه یکی از وظایف اصلی دانشگاه‌ها آموزش است، ضروریست در این خصوص نه تنها به دانشگاهیان بلکه تمام افراد در جامعه نیز آموزش داده شود. دانشگاه‌ها در هر منطقه‌ای که قرار دارند می‌بایست ترویج‌دهنده فرهنگ زیست‌محیطی و الگو در آن منطقه باشند. بنابراین باید تمام ضرورت‌ها در خصوص شاخص‌های زیست‌محیطی را در مسیر فعالیت‌ها و اقداماتشان رعایت کنند.

مدیرکل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم اظهار داشت: موضوع مهم دیگر امکانات و توانایی‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها است که باید از این ظرفیت در جهت رشد آگاهی جامعه و تغییر رفتار آحاد مردم برای حفظ محیط زیست بهره گرفته شود.

این استاد دانشگاه بیان داشت: توسعه دانشگاه‌های سبز و پایش عملکرد دانشگاهیان و تشویق آنان در پیشبرد اهداف توسعه پایدار از سیاست های مهم ستاد وزارت عتف است و در این زمینه سامانه محاسبه رد پای کربن به صورت پایلوت برای چند دانشگاه شهر تهران انجام شده است.

وی افزود: این سامانه با دریافت مصارف انرژی دانشگاه‌ها از قبوض برق و گاز میزان انتشار کربن دی اکسید را تقریب می‌زند.

دکتر اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: پایش مصارف و حامل‌های انرژی شامل بررسی و تحلیل مصارف برق، گاز و آب بالغ‌بر ۱۰۰ دانشگاه، مرکز آموزشی، پژوهشی و پارک علم و فناوری در بازه زمانی ۳ سال گذشته حاکی از کاهش ۳۰ درصدی در مصرف آب، کاهش ۴۵ درصدی در مصرف گاز و کاهش ۱۵ درصدی در مصرف برق بوده است.

س. ر ۶۲ / ‏‬ ر. ب ۴۵