معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین اختتامیه جشنواره امید:

کار در عرصه هنر، نیازمند بینش و بصیرت کامل در حوزه‌های مختلف است

۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۵۸ کد : ۶۳۱۱۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۴۱
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در آیین اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید، با اشاره به اهمیت کارهای هنری تاکید کرد: کار در عرصه هنر بدون بینش در حوزه‌های مختلف امکان پذیر نیست. تولیدات و آثار هنرمندان باید به گونه‌ای باشد که به دل و جان مخاطب بنشیند و لازمه این امر نیز، بینش و بصیرت در همه‌ی حوزه‌ها است.
کار در عرصه هنر، نیازمند بینش و بصیرت کامل در حوزه‌های مختلف است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، آیین اختتامیه جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید، عصر امروز (چهارشنبه ۶ مردادماه) به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) و با حضور دکتر ابتکار معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری، دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر محمدزاده رئیس دانشگاه علوم و فناوری مازندران، زهرا بهروز آذر مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران و برگزیدگان این جشنواره، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن نور مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه الزهرا (س) برگزار شد.

در این آیین دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اشاره به برگزاری اختتامیه دهمین دوره از جشنواره فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید در سطح بین‌المللی، گفت: برگزاری چندین دوره از این جشنواره، نشان‌دهنده این است که حوزه فرهنگی مسیر طویلی را در این حوزه طی کرده است.

وی با بیان اینکه در حوزه فرهنگی و اجتماعی کار کردن سخت است و نیازمند توان و هنرمندی در سطح بالا است، افزود: تولیدکنندگان و اثرگذاران می‌دانند که فعالیت در این حوزه آن هم در جامعه ما با وجود اقتضائات و شرایط خاص، کار سخت و طاقت فرسایی است.

دکتر غفاری ادامه داد: خوشبختانه امروز شاهد دستاوردهای خوبی در این جشنواره هستیم و اگر این دستاوردها نبودند، در شرایط فعلی، رغبتی برای برگزاری دهمین دوره این جشنواره وجود نداشت.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر اینکه کار در عرصه هنر بدون بینش در حوزه‌های مختلف امکان پذیر نیست، گفت: تولیدات و آثار هنرمندان باید به گونه‌ای باشد که به دل و جان مخاطب بنشیند و لازمه این امر نیز، بینش و بصیرت در اغلب حوزه‌ها است.

وی همچنین ضمن تشکر از فعالان فرهنگی در ستاد وزارت علوم و معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها، داوران و میزبانی دانشگاه الزهرا (س) افزود: امیدواریم همچنان هنرمندان با نگاه عمیق و افق‌های تازه‌تر، این حرکت را استمرار ببخشند و جامعه علمی و دانشگاهی و کل جامعه ایران را از دستاوردهای خود بهره‌مند سازند.


معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده:

جشنواره بین المللی امید در تراز جهانی برگزار شده است


دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده نیز در این آیین گفت: جشنواره بین المللی امید در تراز جهانی برالی دانشجویان برگزار شده است.
وی با ببان اینکه این جشنواره در دولت تدبیر وامید دوباره مورد اهتمام دولت قرار گرفت و با استقبال جوانان هم رو به رو شد، اظهار د اشت: در دانشگاه ها خلاقیت و هنر به صورت عام و توجه به آن اهمیت زیادی دارد و این جشنواره یک اقدام ارزشمند است و جبنه ملی و بین المللی دارد.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: امید داریم این جشنوارها ادامه پیدا کند و دانشجویان بتوانند در این فضا هنر و خلاقیت خودشان را مطرح کنند. همه این تلاش ها برای به کمال رسیدن انسانیت است تا انسان جلوه های متعالی انسانیت خودش را بروز دهد و خلاقیت و هنر می تواند به این مساله کمک کند.
دکتر ابتکار در پایان گفت: خوشحالیم که همکاری خوبی را در دولت دوازدهم با وزارت علوم در زمینه های مختلف مثل دوره های توان افزایی سفیران فرهنگی برای فعالان دانشجویی تا رویداد کمند و جشنواره ملی زن و علم و جشنواره فرهنگی پروین اعتصامی داشته ایم.

در ادامه، مهندس عسگری مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و رییس جشنواره نیز ضمن تشکر از میزبانی و همکاری دانشگاه الزهرا (س) در برگزاری این جشنواره گفت: دهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه و عکس دانشجویان امید یکی از بسترهای مناسب برای بروز استعدادهای جوانان در این عرصه است.

وی با بیان اینکه ترغیب فعالان عرصه فیلم و عکس در دانشگاه‌ها به تولید آثار فاخر هنری در موضوعات اجتماعی به‌ویژه موضوع اعتیاد از اهداف این رویداد بود، افزود: این جشنواره در ۳ رشته فیلم کوتاه، عکس و فیلمنامه برگزار شد. بخش فیلم کوتاه این جشنواره شامل فیلم‌های مستند، تجربی، داستانی و انیمیشن بود. در بخش عکس نیز شرکت‌کنندگان در قالب عکس‌های هنری و اجتماعی وارد عرصه رقابت شدند.

مهندس عسگری در ادامه در رابطه با موضوعات این جشنواره مطرح کرد: موضوعات آزاد این جشنواره شامل اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی، جهان علیه خشونت و افراطی‌گری، تهران، پایتخت ایران است.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه در فاصله بین جشنواره نهم و دهم شاهد حضور گسترده فیلم سازان به‌خصوص در عرصه بین‌المللی هستیم، اظهارداشت: برگزاری این جشنواره موجب تقویت دیپلماسی فرهنگی ایران در شرایط تحریم شد. امیدواریم این جشنواره استمرار داشته باشد و نقش خود را در حوزه خردورزی به خوبی ایفا کند.

گفتنی است؛ در پایان این برنامه از مقام فرهنگی، هنری و اخلاقی استاد علی نصیریان نیز تجلیل شد.
س.ر ۶۲ / ر. ب ۴۵