به میزبانی دانشگاه یزد؛

سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی برگزار شد

۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۵۲ کد : ۶۳۱۱۳ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۱۹
سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی با همکاری مشترک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ستاد مبارزه با مواد مخدر به میزبانی دانشگاه یزد صبح امروز به صورت مجازی در تالار اندیشه این دانشگاه برگزار شد.
سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر صنعتی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، این همایش در چهار محور اصلی سبب‌شناسی سوء مصرف موادمخدر صنعتی، نقش برنامه‌های آموزشی، فرهنگی، هنری و ورزشی در پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر، رویکرد مشارکتی به پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر صنعتی و تعامل سیاست‌های حوزه‌ی موادمخدر و برنامه‌های پیشگیرانه برگزار شد.

در ابتدای این همایش دکتر محمد فرشی رییس سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد‌‌مخدر صنعتی برگزاری اینگونه همایش را نوید بخش بررسی مسائل جامعه به صورت علمی و ارایه راه حل‌های کارشناسانه و علمی دانست.‌

دکتر فرشی با اشاره به اینکه بررسی و ارایه راه حل‌های علمی برای حل مسایل اجتماعی وفرهنگی در کشور کمتر مورد توجه قرار گرفته است، بیان داشت: خوشبختانه برگزاری این همایش‌ها نشان از نهادینه شدن و برنامه‌ریزی برای برون رفت از مسایل و مشکلات جامعه با ارایه راه حل‌های علمی و تخصصی و نتایج حاصل از این همایش‌ها بوده که امید است بیش از پیش به این مهم اهمیت داده شود و مورد استفاده قرار گیرد.

رییس سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد‌‌مخدر صنعتی به تشریح آمار مقالات ارسال شده به دبیرخانه این همایش پرداخت و گفت: ۶۷ مقاله به این دبیرخانه ارسال شده که از این تعداد ۳۲ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است.

وی افزود: ۱۶ مقاله به صورت شفاهی و ۱۶ مقاله به صورت پوستر از سوی کمیته علمی که متشکل از ۸ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های یزد، مازندران، سیستان و بلوچستان و شهید چمران اهواز داوری و انتخاب شده است.

در ادامه این همایش دکتر محمد جمالو معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر به تبیین ضرورت برگزاری سومین همایش ملی پیشگیری از سوء مصرف مواد‌‌مخدر صنعتی با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پرداخت و گفت: امیدست با این همکاری بتوانیم جریان موثری در حوزه پیشگیری از سوء مصرف مواد در کشور ایجاد کنیم.

دکتر جمالو با اشاره به مقوله‌های مختلف مبارزه با مواد مخدر در این ستاد، اذعان داشت: در سال ۱۳۹۹ رکورد‌دار کشف مواد مخدر در دنیا شده‌ایم و این موضوع بارها از سوی مجامع بین‌المللی مورد تقدیر قرار گرفته است.

وی این رکورد را لازم اما کافی ندانست و افزود: باید در امر حوزه پیشگیری استفاده از مواد مخدر در کشور دقیق‌تر وارد عمل شد که از این رو امسال را سال پیشگیری از اعتیاد در ستاد مبارزه با مواد مخدر نام‌گذاری کرده‌ایم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان داشت: همه دستگاه‌ها و ارکان عضو این ستاد به دنبال تقویت حوزه پیشگیری هستند و فعالیت‌های جدی رسانه‌ای در این حوزه در حال انجام است.

وی در پایان با اشاره به اینکه از هر رسانه‌ای باید براساس ویژگی هایش انتظار داشت، گفت: از رسانه ملی و حوزه تبلیغات انتظاری از عمق بخشی نداشته و فقط حساس سازی مردم را در نظر داریم اما از دانشگاهیان و کارشناسان با برگزاری چنین همایش‌هایی انتظار است که فعالیت بیشتری در زمینه عمق بخشی داشته باشند.

س.ر ۶۲/ ر. ب ۴۵


( ۱ )