مدیرکل دفتر هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان وزارت علوم؛

هیات‌ها و گروه‌های تحقیق در حفظ اسرار بکوشند و حریم شخصی افراد را از حریم اداری تفکیک کنند

۰۶ مرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۹ کد : ۶۳۰۹۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۸۲
مدیرکل دفتر هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: از هیات‌ها و گروه‌های تحقیق درخواست دارم در حفظ اسرار متهمین بکوشند و حریم شخصی افراد را از حریم اداری تفکیک کنند.
هیات‌ها و گروه‌های تحقیق در حفظ اسرار بکوشند و حریم شخصی افراد را از حریم اداری تفکیک کنند

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم، دکتر ابراهیم ابراهیمی نماینده وزیر و مدیرکل دفتر هماهنگی هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان و انتظامی اعضای هیات علمی در نشست هم‌اندیشی «کارگزاران امر رسیدگی به تخلفات اداری» که به صورت مجازی برگزار شد، پس از تبریک فرا رسیدن عید سعد غدیر، با تشریح یکی از بیانات حضرت علی علیه السلام به موضوع بحث جلسه پرداخت و خطاب به هیات‌های نظارت و تحقیق اظهار داشت: در محیط دانشگاه به گونه‌ای با دانشگاهیان معاشرت داشته باشید که اگر حکم عضویت شما تمدید شد خوشحال باشند و اگر تمدید نشد ناراحت شوند.

وی همچنین به مسئله پیشگیری از وقوع تخلف پرداخت و گفت: اصل را بر برائت بگذارید و در حفظ اسرار متهمین بکوشید و حریم شخصی افراد را از حریم اداری تفکیک نمایید.

دکتر ابراهیمی همچنین در سخنان خود، ماده ۳۳ آیین‌نامه اجرایی و تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون را برای اعضای هیات نظارت تبیین کرد و در ادامه به سوالات آنان پاسخ داد.

در ادامه این نشست دکتر مجید فرخی رئیس امور سلامت اداری و دبیر هیات عالی نظارت گفت: آنچه که قبل از همه باید مورد بررسی قرار گیرد بحث صلاحیت هیات‌ها است. نکته مهم این است که با توجه به تنوع استخدام‌هایی که در دولت وجود دارد، دوازده نوع به‌کارگیری در دستگاه‌ها داریم. حتماً باید هیات، صلاحیت خودش را مورد بررسی قرار دهد.

وی با اشاره به برخی از احکام صادره در هیات‌ها گفت: حتماً باید وضعیت رابطه استخدامی و حالت استخدامی در رأی هیات‌ها لحاظ شود.

مهندس فرخی همچنین درباره گروه تحقیق گفت: حتماً گروه تحقیق باید سه نفر باشند و هر سه نفر هم باید گزارش را امضا کنند و و حکم و ابلاغ مطابق قانون توسط رئیس هیات امضا شود و اگر از گروه تحقیق یک نفر هم امضا نکند از لحاظ شکلی محل اشکال است.

وی همچنین درباره فرایند گردش کار هیات ها در بررسی پرونده‌ها گفت: باید ابتداجلسه هیات تشکیل شود، احراز صلاحیت شود و به فرد متهم تفهیم اتهام انجام شود. اظهارات متهم را انجام دهند و صورت جلسه ماده ۱۰ را تنظیم کنند و ابلاغ اتهام را انجام دهند و بعداً گروه تحقیق را تشکیل دهند. پیش از طرح دفاعیات متهم نباید گروه تحقیق تشکیل داد. گروه تحقیق باید پس از تفهیم اتهام و طرح دفاعیات و ادعاهای متهم تشکیل شود و اگر کسی در جلسه حضور پیدا می‌کند حضور در جلسه را گواهی کنند و امضا کنند و به امضای متهم نیز برسانند.

وی در ادامه به بررسی برخی احکام و پرونده‌ها پرداخت و به سوالات شرکت‌کنندگان درارتباط وبیناری پاسخ گفت.

م.ح ۶۳/ س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵


( ۱ )