خط تولید ماده شیرین کننده آب شور در پارک علم و فناوری البرز راه اندازی می شود

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۴۷ کد : ۶۳۰۸۸ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۶۴
یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز که موفق شد ماده شیرین کننده آب شور را تولید کند، اعلام کرد: خط تولید ماده شیرین کننده آب شور در پارک علم و فناوری البرز راه اندازی می شود.
خط تولید ماده شیرین کننده آب شور در پارک علم و فناوری البرز راه اندازی می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، مهندس زهرا سلطانی مدیرعامل شرکت حافظ وارش البرز مستقر در پارک علم و فناوری البرز با اعلام این خبر گفت: محصول TMC یک ماده شیرین کننده آب است که توسط شرکت دانش بنیان حافظ وارش تولید و روانه بازار می شود.

وی با اشاره به اینکه این محصول مهم با هدف صادرات دنبال می شود گفت: با حمایت دستگاه های مختلف از جمله صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری البرز به زودی خط تولید این محصول در پارک نیز راه اندازی می شود.

مدیرعامل شرکت حافظ وارش البرز با اشاره به اینکه ۴۰ نیروی دانش آموخته و متخصص در این شرکت فعالیت دارند، گفت: شرکت دانش بنیان حافظ وارش مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق شد یکی از پیش ماده های اصلی تهیه لایه سوم از جنس پلی آمید غشای تصفیه آب به روش اسمز معکوس را تولید و روانه بازار نماید؛ کاربرد این محصول تصفیه و شیرین سازی آب است.

وی در ادامه گفت: حافظ وارش از سال ۱۳۹۵ پس از یک دوره یک ساله مطالعاتی و تحقیقاتی در شاخه علوم پایه و مواد شیمیایی با هدف شناسایی محصولات دانش بنیان موفق به تولید در مقیاس پایلوت آزمایشگاهی و اخذ تأییدیه دانش بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گردید.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان حافظ وارش افزود: نام این محصول "تری مزوییل کلراید" است؛ این محصول با نام مخفف (TMC) یکی از پیش ماده های اصلی تهیه لایه سوم از جنس پلی آمید غشای تصفیه آب به روش اسمز معکوس است که در اثر واکنش با پیش ماده دیگر بر روی سایر لایه ها سنتز می گردد وکاربرد آن تصفیه و شیرین سازی آب می باشد.

مهندس زهرا سلطانی گفنت: این محصول توسط شرکت حافظ وارش در داخل کشور سنتز شده و ضمن برخورداری از دانش فنی بالا آنالیزهای تایید کننده ساختار و درجه خلوص را دارا می باشد. حافظ وارش محصول TMC را از همان ابتدای امر با هدف فروش صادراتی در پروسه تولید قرار داده است و مقاصد صادراتی غالباً کشورهای آسیای شرقی و حوزه خلیج فارس می باشد.

سلطانی به تولیدات دیگر این شرکت دانش بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت دانش بنیان حافظ وارش مستقر در پارک علم و فناوری البرز همچنین در ماه های گذشته موفق شد به دانش فنی گلایکولیک اسید و گلی اگزیلیک اسید و همچنین "آنزیم لیپاز" آنزیم محلول در آب مورد استفاده در متابولیسم تری‌گلیسریدها دست یابد؛ این محصول در صنایع نساجی برای رنگرزی پارچه کاربرد دارد. "گلی اگزالیک اسید" به عنوان ماده خنثی کننده در محصولات مراقبت از پوست و همچنین در تولید کودهای شیمیایی کاربرد دارد.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵

 


( ۲ )