راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه میکرونانو حباب کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۷ کد : ۶۳۰۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۹۴
برای نخستین‌بار در کشور آزمایشگاه میکرونانو حباب با حمایت دانشگاه صنعتی اصفهان و با مشارکت شرکت رویشی دانش‌بنیان «دانتک» در مرکز نوآوری و تجاری‌سازی فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان طراحی و راه‌اندازی شد.
راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه میکرونانو حباب کشور در دانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان این واحد فناور با ایده محوری استفاده از تولید انبوه حباب‌های ریز در مقیاس صنعتی، به صنایع مختلف از جمله نفت و گاز، پتروشیمی، صنایع غذایی، کشاورزی، معدن، فرایند و مهندسی شیمی، نساجی، و شیلات خدمات فنی و تخصصی ارائه می‌کند.
عضو هیئت‌علمی واحد فناور دانتک و مؤسس این آزمایشگاه با اعلام این خبر گفت: انجام تحقیقات کاربردی و بین‌رشته‌ای بر مبنای فناوری میکرونانو حباب از مهم‌ترین اهداف ایجاد این آزمایشگاه است.
دکتر احمدرضا زمانی افزود: این آزمایشگاه می‌تواند در چندین پایلوت تخصصی کلیه فرایندهای هوادهی، اختلاط، اکسیژن‌دهی مافوق اشباع، گندزدایی، تزریق و انحلال گاز در سیال، تزریق نانو ازن، شناورسازی، اکسیداسیون پیشرفته و … را بر مبنای فناوری نانوحباب مورد آزمایش قرار دهد.
وی با اشاره به استفاده از رو‌ش‌های مختلف در تولید میکرونانو حباب در این آزمایشگاه تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین روش‌های متداول تولید نانوحباب از طریق پمپ ورتکس دوفازی است.
زمانی، با بیان اینکه کلیه تجهیزات و پایلوت‌های این آزمایشگاه باتکیه‌بر توانمندی محققان دانشگاهی و دانش داخلی ساخته شده است، اضافه کرد: تمامی پمپ‌های ورتکس دوفازی این آزمایشگاه دارای گواهی استاندارد از ستاد نانو کشور است.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، به طراحی این تجهیزات در چهار ظرفیت مختلف اشاره و تصریح کرد: محدوده قطر حباب‌های تولیدی در این آزمایشگاه در پایلوت‌های یاد شده قابل تنظیم بوده و بر اساس گواهی DLS حباب‌های ریزمقیاس در محدوده کمتر از ۲۰۰ نانومتر تولید می‌گردد.
زمانی در پایان افزود: از دیگر خدمات این آزمایشگاه انتقال سیالات دوفازی، انتقال سیال در نزدیکی نقطه بخار اشباع، پدیده اختلاط و همگن‌سازی دو سیال است.
گفتنی است: نخستین آزمایشگاه میکرونانو حباب کشور در مجموعه آزمایشگاه‌های دانشگاه صنعتی اصفهان به آدرس https://centlab.iut.ac.ir/fa/lab/1987 ثبت گردیده و آماده انجام آزمون‌های مختلف در کاربرد میکرونانو حباب‌ها، آزمون‌های لازم روی پساب‌های صنعتی و همچنین تولید «آب سفید» است.

م. ح. ۶۳ / ‏‬ س. ر. ۶۲