اخذ رتبه «ب» توسط نشریه «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

۰۵ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۰۴ کد : ۶۳۰۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۸۲
نشریه علمی «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در جدیدترین ارزیابی نشریات علمی کشور حائز رتبه «ب» شد.
اخذ رتبه «ب» توسط نشریه «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در جدیدترین ارزیابی نشریات علمی کشور، مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش دانشگاه شهید مدنی آذربایجان موفق به اخذ رتبه «ب» شد که بالاترین رتبه در بین مجلات رشته تربیت‌بدنی است.
دکتر کریم آزالی علمداری، دانشیار گروه آموزشی علوم ورزشی و مدیرمسئول مجله «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» به صاحب‌امتیازی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان با اعلام این خبر گفت: طبق اعلام دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری پژوهشی وزارت علوم، این مجله در ارزیابی نشریات علمی کشور در سال ۹۹ رتبه «ب» را کسب کرد.
دکتر آزالی در تشریح روند شکل‌گیری مجله، گفت: مجله مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش به سردبیری جناب آقای دکتر معرفت سیاهکوهیان استاد دانشگاه محقق اردبیلی افتخار همکاری با اعضای هیئت تحریریه سرشناسی از سراسر کشور را دارد که ۱۷ عضو هیئت تحریریه از دانشگاه‌های شهید مدنی آذربایجان، تبریز، ارومیه، محقق اردبیلی، بوعلی سینا همدان، گیلان، مازندران، تربیت‌مدرس، فردوسی مشهد، بیرجند، اصفهان و شهید چمران اهواز به‌عنوان اعضای هیئت تحریریه با این مجله همکاری دارند.
مدیرمسئول مجله «مطالعات کاربردی تندرستی در فیزیولوژی ورزش» در خصوص محتوای مقالات علمی این نشریه نیز افزود: در این نشریه، مقالات علمی و نتایج پژوهش‌های کاربردی، توسعه‌ای و بنیادی در حوزه‌های فیزیولوژی ورزشی در زمینه تندرستی در اختیار محققین و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها و علاقه‌مندان علوم ورزشی قرار می‌گیرد و تلاش ما بر آن است تا با انتشار مقالات علمی معتبر، استانداردهای علمی و فهم موجود را در زمینه‌هایی از قبیل ورزش و انواع بیماری‌ها (و به‌ویژه چاقی و بیماری‌های متابولیک، مشکلات ایمنی و سرطان‌ها و …)، نقش مداخلات تغذیه‌ای و انواع مکمل‌های ورزشی در ارتقای سلامت، ورزش برای جمعیت‌های خاص مانند کودکان، بانوان، سالمندان و بیماری‌های ژنتیکی و مداخلات پیشگیری‌کننده و یا جبرانی مربوط به ورزش در برابر مسائلی مانند سیگار، اعتیاد، بیماری‌های تحلیل عصبی و… و ورزش در محیط‌های خاص مانند غواصی، ارتفاعات، هیپوکسی، محیط‌های آلوده و شرایط گرما و سرما و… را ارتقاء دهد.
گفتنی است این مجله فقط به‌صورت الکترونیکی منتشر و همچنین کلیه امور مجله اعم از بررسی اولیه و مشابهت‌یابی، داوری، اعلام نظر اعضای هیئت تحریریه و انتشار به‌طور کاملاً رایگان و تمام الکترونیک انجام می‌شود. متن کامل مقاله‌‌‌های مجله در وب‌سایت آن به‌طور رایگان در دسترس است.
دکتر آزالی در پایان تاکید کرد: این مجله در راستای تاکید و سیاست‌های ابلاغی و تشویقی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین حوزه ستادی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در صدد نمایه‌سازی در پایگاه‌های علمی بین‌المللی از جمله اسکوپوس و پاب‌‌مد است و تلاش مجموعه دانشگاه بر اعتلای رتبه مجلات در رتبه‌بندی‌های آتی باهدف معرفی دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در محافل علمی در عرصه‌های ملی و بین‌المللی است.

م. ح. ۶۳ / ‏‬ س. ر. ۶۲