دکتر غفاری در آیین اختتامیه‌ رویداد کمند دردانشگاه شیراز تاکید کرد:

لزوم نقش آفرینی بانوان در مقیاسی فراتر از مراکز دانشگاهی

۰۳ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۸:۱۶ کد : ۶۳۰۲۸ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۴۶۲
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین اختتامیه‌ رویداد کمند گفت: این رویدادها می‌توانند این امکان را فراهم کنند تا در مقیاسی فراتر از مراکز دانشگاهی شاهد اثرگذاری و نقش‌آفرینی بیشتر برای بانوان باشیم که این امر در فرآیند توسعه‌، نقش بی‌بدیل و ارزنده‌ای دارد.
لزوم نقش آفرینی بانوان در مقیاسی فراتر از مراکز دانشگاهی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، در این آیین دکتر غفاری در خصوص روند اجرای رویداد کمند اظهار داشت: رویداد کمند یکی از برنامه‌هایی است که در حوزه فرهنگی و درزمینه تقویت توانمندی‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان موردتوجه قرار گرفت که این برنامه در تعداد قابل توجهی از دانشگاه‌های کشور با حمایت معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری و اهتمام مجموعه‌های دانشگاهی اجرا شد.

وی افزود: طرح ملی کمند با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده و صندوق‌های حامی کارآفرینی با هدف ایجاد ارتباط بین دانشجویان و شرکت‌های دانش بنیان در دانشگاه‌های منتخب سراسر کشور برگزار شد که جا دارد از تمام تلاشگران در این عرصه قدردانی کنم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه گفت: آنچه در دنیای مدرن و جدید موجب ایجاد هویت می‌شود، توانایی‌ها و قابلیت‌هایی‌ست که کنشگران اجتماعی به‌ویژه کنشگران جوان و دانشجویان ما کسب می‌کنند و ازطریق دستاوردها، توانایی‌ها و قابلیتی که دارند، هم عزت‌نفس و خودپنداری مثبتی را برای خود رقم می‌زنند، هم نوعی امید و اعتماد در آن‌ها تقویت می‌شود و هم راحت‌تر می‌توانند ارتباط و پیوند خود را با چرخه‌ی زندگی حفظ کنند.

وی افزود: بی‌تردید چنین قابلیتی امکان اثرگذاری و داشتن توانایی و قدرت را در آن‌ها تقویت می‌کند و تلاش ما بر این است که توانمندی و داشتن خودپنداره مثبت و احساس مثبت نسبت به زندگی و دوره دانشجویی را در دختران دانشجو تقویت کنیم.

دکتر غفاری با بیان اینکه با توجه به اثرگذاری و تأثیری که دختران و زنان ما در فرآیند توسعه فرهنگی و اجتماعی جوامع انسانی دارند این برنامه‌ها می‌تواند بسترسازی‌های لازم را در این زمینه فراهم کند، اظهار داشت: درحقیقت توسعه فرهنگی و اجتماعی با ارتقای کیفیت زندگی تعریف می‌شود. کیفیت زندگی مجموعه نظام تعاملات و ارتباطاتی‌ست که در بین کنشگران اجتماعی شکل می‌گیرد. رویدادی مانند کمند نقش بسزایی در ایجاد هویتی دارد که افراد برای خود خلق می‌کنند و این هویت را در تحولات اجتماعی باز تعریف می‌کنند.

وی افزود: البته آثار و پیامدهای رویداد کمند باید فراتر از جمع دانشگاهی و دانشجویی تعریف شود و باید شاهد اشاعه و ترویج و سرایت‌پذیری این رویداد به عرصه‌های دیگر حیات و مناسبت‌های اجتماعی باشیم وامیدوارم این نوع برنامه‌ها با توجه به اثر و پیامدهای مثبتی که دارند، ادامه پیدا کنند.

دکتر غفاری در پایان سخنان خود اظهار داشت: اگر این برنامه‌ها بدون محدودیت‌های کرونایی و به‌صورت حضوری برگزار می‌شد، قطعاً شاهد اثرات مثبت بیشتری از این رویدادها بودیم. به هرحال این مجموعه باید گسترش پیدا کند و گسترش این مجموعه منوط به تلاش و اهتمام فعالیت و کنشگری ارزنده‌ای است که از ناحیه دانشجویان صورت می‌گیرد. درواقع دانشجویان نقش اول را در برگزاری و استمرار این رویدادها عهده‌دار بوده و مجموعه‌های دیگر تسهیل‌گر هستند. امیدواریم این تلاش و کوشش ادامه‌دار باشد.