چرا افراد بعد از دریافت واکسن باز هم ممکن است مبتلا به کرونا شوند؟

۲۷ تیر ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۷ کد : ۶۲۹۶۴ ستاد سلامت
تعداد بازدید:۴۷۸
بعد از دریافت واکسن باز هم امکان ابتلا به کووید۱۹وجوددارد
چرا افراد بعد از دریافت واکسن باز هم ممکن است مبتلا به کرونا شوند؟

در فرایند انجام سه فاز مطالعه واکسن های تایید شده نشان داده شده بعد از تزریق واکسن هم ایمنی لازم در زمان کافی ایجاد میشود و هم اثربخشی آن طی فاز سوم بالینی نشان داده میشود.

ما نباید غفلت کنیم اولاً درصد اثربخشی که گزارش میشود برمبنای آنچیزی است که در مطالعه و تحت شرایط کنترل شده است و ممکن است در شرایط واقعی لزوماً اثربخشی گزارش شده مطالعه تحقق پیدا نکند. از سویی دیگر حداکثر ایمنی زایی دو الی چهار هفته بعد از تزریق دوز دوم ایجاد میشود و فرد نباید تصور کند بعد از تزریق واکسن بلافاصله ایمنی کافی علیه بیماری را دارد.

با این حال واکسنی که حدوداً بالای ۶۰ درصد در طی یک مطالعه بالینی اثربخشی داشته باشد میتواند از نظر اهمیت بالینی مورد توجه قرار گیرد. حال واکسن های تایید شده در کشور و جهان این شرط را داشته اند.

ایمنی حاصل از واکسن ها وحی منزل نیست که اگر کسی واکسن زد قطعاً مبتلا نمیشود. فرد بعد از تزریق واکسن بازهم ممکن است مبتلا میشود با اینحال در شرایط اپیدمی کووید -۱۹ واکسن ها ریسک ابتلا را در بسیاری از افراد کاهش میدهند و این ارزش واکسن هاست. از سویی بسیاری از مبتلایانی که قبلاً واکسن گرفته اند به فرم خفیف و بدون علایم و بدون عوارض شدید مبتلا میشوند

خبر خوب اینکه اکثر واکسن هایی که در ایران و جهان تاییدیه گرفته اند شانس مرگ و بستری شدن و بدحال شدن را بشدت کاهش میدهند و این نتیجه نشان میدهد علیرغم اینکه شاید افرادی بعد از دریافت واکسن مبتلا شوند اما به احتمال خیلی زیاد از بستری شدن، بدحال شدن و خدای نکرده فوت آنها پیشگیری میشود.

در نتیجه یکی از مهمترین ابزارهای مهم پیشگیری از ابتلا، بستری و خدای ناکرده فوت واکسن ها هستند. شواهد معتبر علمی وجود دارد که واکسن ها در عمل و در سطح جامعه نیز باعث کاهش شدید پیامدهای نامطلوب سلامتی میشود. با این حال اثربخشی واکسن ها صددرصد نیست و اگر کسی را میبینید که واکسن زده و مبتلا شده این افراد همان درصد ناچیزی هستند که از واکسن ها بهره نبردند.

البته یادمان نرود تا واکسینه شدن حدود ۷۰ درصد جامعه آن هم باسرعت کافی که در جنگ با انتقال ویروس کرونا در جامعه پیروز شویم، افراد واکسینه شده بایستی به جد رعایت پروتکلها را ادامه دهند و حس ایمنی کاذب نداشته باشند.

شواهد اپیدمیولوژیک کافی داریم افرادی که دوز اول واکسن را میگیرند بدلیل حس کاذب ایمنی که در خود ایجاد میکنند بدلیل کنارگداشتن پروتکلهای بهداشتی، بیشتر از افراد واکسینه شده حتی مبتلا میشوند. در نتیجه تا به درصد بالایی از ایمن سازی در جامعه نرسیم باید رعایت ها را جدی بگیریم.

مزایای واکسن زدن بسیار بالاتر از واکسن نزدن است. هرگاه اخبار عوارض نادر واکسنها را میشنویم جلوی چشممان مرگ حداقل ۲۰۰ نفر روزانه بدلیل این بیماری را بیاوریم تا بفهمیم باید هرچه سریعتر گروههای پرخطر و فعال جامعه واکسینه شوند که جلوی مرگ این عدد بالا را گرفت.

http://t.me/joinchat/AAAAADueqVk6yqsvyyoErA


( ۲ )