انعقاد تفاهم‌نامه‌ همکاری میان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر

تعداد بازدید:۵۷۹
در نشستی با حضور دکتر قبادی ، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و دکتر بهمن نامور مطلق ،رئیس فرهنگستان هنر و برخی از مدیران دو مجموعه، تفاهم‌نامه‌ همکاری بین طرفین منعقد و بر لزوم توجه به گسترش همکاری در حوزه‌های مختلف هنر و علوم انسانی تأکید شد.
انعقاد تفاهم‌نامه‌ همکاری میان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در ابتدای این نشست دکتر قبادی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های علمی و پژوهشی این پژوهشگاه و ظرفیت‌های آن، ازجمله شبکه‌ نخبگانی، تشکیل معاونت کاربردی‌سازی و فرهنگی، ظرفیت‌های پژوهشکده‌ دانشنامه‌نگاری، جامعیت پژوهشکده‌های مختلف و نیز توانایی اعضای هیأت علمی برای انجام پژوهش در حوزه‌های بین‌رشته‌ای اظهار داشت: ارتباط دو حوزه‌ علوم انسانی و هنر می‌تواند در حفظ و معرفی مفاخر و میراث مادی و معنوی و تمدنی ایران موثر باشد. هم‌افزایی این دو حوزه می‌تواند تمدن را پویا و زنده نگه داشته و به گفت‌وگو وادارد و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در راستای وظایف و مأموریت‌های سازمانی در سالیان گذشته همواره نگاه ویژه‌ای به موضوع هنر و مطالعات بینارشته‌ای داشته است. وجود پژوهش‌ها و مطالعات ارزشمند‌ در سالیان اخیر نشان از اهمیت و توجه به این حوزه‌ مطالعاتی دراین پژوهشگاه دارد.

دکتر قبادی در خاتمه تعامل و همکاری‌های مشترک میان نهادهای علمی و هنری به‌خصوص فرهنگستان هنر را امری مغتنم شمرد.

در ادامه دکتر نامور مطلق رئیس فرهنگستان هنر نیز با اشاره به جای خالی مطالعات بین‌رشته‌ای به‌ویژه فلسفه هنر یا جامعه‌شناسی هنر، طراحی و برگزاری رویدادهای مشترک میان پژوهشگاه و فرهنگستان را ضروری دانست و تأکید کرد: کار فرهنگستان سیاست‌گذاری و الگوسازی است. ضمن استخراج الگوهای خوب باید به کمک نقد، این الگوها را تقویت کنیم. برخلاف تکنولوژی و علم، حوزه‌ علوم انسانی و هنر نمی تواند به واردات امید داشته باشد و این دو حوزه به دلیل نقشی که در هویت‌سازی و فرهنگ دارند باید مولد و تولید کننده باشند. در فقدان این دو، هویت مخدوش می‌شود. اگر در حوزه‌ هنر بخواهیم به آفرینش و خلق نایل شویم، ناگزیر باید با حوزه‌های علوم انسانی و اجتماعی ارتباط داشته باشیم تا به تألیف و خلق مؤلف دست یابیم. علوم انسانی می‌تواند به تغذیه‌ هنر کمک و یاری رساند. امیدواریم با همکاری‌های آتی به خصوص در مطالعات بینارشته ای بتوانیم رویدادهای مشترکی داشته باشیم که با شناسایی سلیقه و ذائقه‌ زیباشناسی جامعه و نقد این وضعیت بتوانیم با الگو‌سازی و تقویت الگوها، سلیقه‌ جامعه را ارتقا بخشیم.

در پایان این نشست تفاهم‌نامه همکاری میان پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و فرهنگستان هنر به امضا رسید.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵