برگزاری کارگاه و سمینار پیشرفت های اخیر در فیزیک نظری در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

۱۵ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۱:۴۰ کد : ۶۲۸۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۹۲
دومین کارگاه و سمینار پیشرفت های اخیر در فیزیک نظری با حضور 70 تن از محققان و پژوهشگران و دانشجویان دوره دکتری از بیش از 20 دانشگاه کشور در پردیس تبریز دانشگاه شهید مدنی آذربایجان افتتاح شد. به گ...
دومین کارگاه و سمینار پیشرفت های اخیر در فیزیک نظری  با حضور 70 تن از محققان و پژوهشگران و دانشجویان دوره دکتری از بیش از 20 دانشگاه کشور در پردیس تبریز دانشگاه شهید مدنی آذربایجان افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ،در این کارگاه آموزشی دکتر عادل رضایی اقدم دبیر این همایش در سخنانی اظهار داشت: مبنای این کنفرانس از سه سال پیش و از سال 89 و با توجه به وجود پتانسیل های قوی و وجود دانشجویان دوره دکتری فیزیک در استان و همچنین وجود اساتید مجرب در رشته های فیزیک نظری و ریاضی فیزیک و با هدف تعامل بین دانشجویان استان و منطقه و سطح کشور پایه ریزی شد.
وی افزود :در این راستا یک سری سمینار میان ترمی بصورت منظم هر ترم یک سمینار در بین دانشگاه های تبریز شامل دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه سهند، دانشگاه تبریز و دانشگاه پیام نور استان ترتیب و گسترش  داده  شد تا اینکه در سال 1390 اولین کنفرانس پیشرفت های اخیر در فیزیک نظری که در قالب کارگاه بود، به مدت 4 روز، چهار درس بصورت 4 ساعته و در حدود 12 مقاله  25 دقیقه ای تخصصی با دعوت از اساتید مجرب و بنام دانشگاه های کشور در دانشگاه شهید مدنی آذربایجان برگزار شد.
دبیر کنفرانس افزود: ما مصمم هستیم از امسال به صورت منظم تر این سمینار را برگزارکنیم که این دومین کنفرانس از این سری کنفرانس ها می باشد که  دانشگاه شهید مدنی آذربایجان  میزبان آن می باشد.
دکتر رضایی ادامه داد: برای هرچه پربارتر شدن این کنفرانس از سال آینده زمان برگزاری آن به اردیبهشت ماه منتقل خواهد شد تا زمینه شرکت هرچه بیشتر محققین و پژوهشگران و دانشجویان فراهم شود.
وی خاطر نشان ساخت: این کنفرانس ها برای محققین جوان فرصت تضارب آراء وتعامل هر چه بیشتر و شناخت نقاط ضعف و قوت  و همچنین ارئه کار های جدید و مسایل تازه را بوجود می آورد و این امری مرسوم در کلیه مراکز علمی دنیا به شمار می رود چرا که علاوه بر موارد ذکر شده موجب آشنایی محققان و دانشجویان با زمینه های روز فیزیک نظری در کشور های پیشرفته دنیا شده و همچنین تولید علم و گسترش مرز های دانش در این زمینه می باشد.
وی افزود: این دوره ازکارگاه 9 درس نامه می باشد که هر درس نامه در 70 دقیقه ارائه می گردد، همچنین 14 مقاله 25 دقیقه ای که 11 مقاله آن توسط محققان و 3 مقاله توسط دانشجویان دوره دکتری می باشد ارائه خواهد شد.
دکتر رضایی اقدم اظهار امیدواری کرد در دوره های بعدی این کنفرانس با برنامه ریزی هایی که بعمل خواهد آمد بصورت بین المللی(منطقه ای) و با شرکت محققین علمی دانشگاه های همجوار کشورمان برگزار شود.
گفتنی است در این کارگاه و سمینار که به مدت 3 روز برگزارشد، 70 محقق و پژوهشگر و دانشجوی دوره دکتری از دانشگاه های مختلف کشوراز جمله دانشگاه محقق اردبیلی، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سهند، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز، دانشگاه صنعتی امیر کبیر، دانشگاه کردستان، دانشگاه سمنان، دانشگاه قوچ ترکیه، دانشگاه شیراز، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه آزاد چالوس، دانشگاه یزد، دانشگاه اراک، دانشگاه ارومیه، دانشگاه پیام نور تبریز و پژوهشگاه دانش های بنیادی  IPM حضور داشتند.