وزیر علوم در دومین نشست هیئت امنای دانشگاه D هشت:

ایران با تأسیس دانشگاه بین‌المللی D هشت به یک نیاز اساسی پاسخ داد

۱۶ تیر ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۵ کد : ۶۲۷۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۹۲
وزیر علوم تحقیقات و فناوری در دومین نشست هیئت امنای دانشگاه بین المللی D هشت گفت: ایران با تأسیس این دانشگاه بین‌المللی به یک نیاز اساسی و مبرم پاسخ داد.
ایران با تأسیس دانشگاه بین‌المللی D هشت به یک نیاز اساسی پاسخ داد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم در این نشست که ظهر امروز چهارشنبه (۱۶ تیر ۱۴۰۰) به صورت مجازی و با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه جمعیت مجموعه کشورهای عضو D هشت، حدود ۱.۴ میلیارد نفر است، اظهار داشت: این جمعیت عظیم نیازمند تاسیس یک دانشگاه مشترک بود و جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی به این نیاز اساسی، هدف دانشگاه D هشت را تأسیس کرده است.

وزیر علوم با تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌های آموزشی، علمی و فناوری میان کشورهای عضو گروه D هشت گفت: برای گروهی از کشورهای پرنفوذی که ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دنیا را شامل می‌شوند و همچنین از نیروی کار ۳۰۰ میلیون نفری برخوردارند و ظرفیت‌های انرژی، صنعتی، اقتصادی و تجاری قابل توجه در اختیار دارند، ایجاد یک دانشگاه برای توسعه منابع انسانی و توسعه همکاری‌های آموزشی پژوهشی، علمی و فناوری یک نیاز فوری و اساسی بوده است.

دکتر غلامی پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای تاسیس دانشگاه بین المللیD هشت را که در سال ۱۳۹۷ عملیاتی شده بود، در دستیابی به همین منظور دانست و گفت: چنین هدف بزرگی نیازمند حمایت و مشارکت جدی کشورهای عضو است.

شایان ذکر است؛ در دومین نشست هیئت امنای دانشگاه بین المللی D هشت که با حضور وزیر آموزش بنگلادش و معاونان و نمایندگان آموزش عالی کشورهای نیجریه، پاکستان، مالزی، اندونزی، معاون دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی D هشت، رئیس این دانشگاه، رئیس و معاون مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی وزارت علوم به صورت مجازی برگزار شد؛ برخی از بندهای اسناد پایه تاسیس این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است؛ در سال ۱۳۹۷ کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی D هشت، تاسیس این دانشگاه و استقرار آن در ایران (شهر همدان) را تصویب کرده بودند.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵


( ۴ )