برگزاری کارگاه ملی تحلیل داده های جدول زندگی حشرات در دانشگاه شهید چمران اهواز

۲۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۶ کد : ۶۲۷۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۹۳۱
کارگاه آموزشی «تئوری، تحلیل داده ها و کاربرد جدول زندگی حشرات» با حضور پروفسور Chi از کشور تایوان، اساتید و دانشجویان علاقه مند در حوزه گیاه پزشکی به مدت توسط گروه گیاه پزشکی در دانشکده کشاورزی دانشگا...
کارگاه آموزشی «تئوری، تحلیل داده ها و کاربرد جدول زندگی حشرات» با حضور پروفسور Chi از کشور تایوان، اساتید و دانشجویان علاقه مند در حوزه گیاه پزشکی به مدت توسط گروه گیاه پزشکی در دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکتر علی اصغر سراج دبیر کارگاه آموزشی تئوری، تحلیل داده ها و کاربرد جدول زندگی حشرات در این خصوص توضیح داد: حشرات یکی از عوامل مهم خسارت به محصولات کشاورزی به شمار می روند و آگاهی نسبت به مراحل زندگی آنها برای کشاورزان بسیار مهم است.
وی افزود: ما می خواهیم بدانیم حشرات در چه مرحله ای از زندگی به محصول و اراضی کشاورزی خسارت می زنند که عمدتا مرحله لاروی است. در جدول زندگی حشرات با فرمول ها و مدل های ریاضی می توانیم زمان خسارت به محصولات را برآورد و به کشاورزان از طریق رسانه ها و کارهای ترویجی اطلاع رسانی کنیم تا با اتخاذ تمهیداتی آفت را کنترل کنند.
دکتر سراج مهم ترین دستاورد برگزاری این کارگاه را جلوگیری از طغیان حشرات و صدمه زدن آنها به گیاهان و مزارع کشاورزی عنوان کرد و افزود: طبق آمار سازمان کشاورزی، آفت های گیاهی سالانه به طور متوسط 30 درصد محصولات کشاورزی را در کشور از بین می برند.
وی خاطرنشان کرد: کارگاه ملی آموزشی تحلیل داده های زندگی حشرات به عنوان نخستین کارگاه آموزشی در خوزستان در خصوص جدول زندگی حشرات برگزار می شود.
عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی گفت: نرم افزار و روش ابداعی پروفسور Chi از روش های مهم برای تحلیل داده های جدول زندگی حشرات و کنه ها محسوب می شود. این روش در سال های اخیر بهبود یافته و محاسبات دقیق تری با روش های تازه ایجاد کرده که مورد استفاده اکثر پژوهشگران علوم زیستی قرار می گیرد.
دکتر سراج در خاتمه گفت: این کارگاه با استقبال اعضای هیئت علمی و دانشجویان مواجه شد و برای شرکت کنندگان در پایان دوره، گواهی صادر خواهد شد. 

( ۲ )