چاپ مقاله عضو هیئت علمی رشته فیزیک دانشگاه سلمان فارسی کازرون در مجله معتبر بین‌المللی Scientific Reports از گروه انتشاراتNature

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۴ کد : ۶۲۷۲۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۱
مقاله علمی دکترمحمدرضا پورکریمی، عضو هیئت‌علمی رشته فیزیک دانشگاه سلمان فارسی کازرون که به همراه سعید حدادی و سروش حاصلی نوشته شده بود، در مجله معتبر بین‌المللی Scientific Reports از گروه انتشارات Nature منتشر شد.
چاپ مقاله عضو هیئت علمی رشته فیزیک دانشگاه سلمان فارسی کازرون در مجله معتبر بین‌المللی Scientific Reports از گروه انتشاراتNature

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سلمان فارسی کازرون، مقاله ISI دکتر محمدرضا پورکریمی، عضو هیئت علمی رشته فیزیک دانشگاه سلمان فارسی کازرون، با عنوان «Multipartite uncertainty relation with quantum memory» در نشریه Scientific Reports از گروه انتشارات Nature با ضریب تأثیر ۴ پذیرفته و در شماره ۲ جولای ۲۰۲۱ این نشریه معتبر بین‌المللی منتشر شد.

دکتر پورکریمی در تشریح موضوع این مقاله اظهارداشت: در این مقاله برای اولین بار، یک رابطه‌ی عدم قطعیت جدید برای سیستم‌های چند ذره‌ای در حضور حافظه کوانتومی معرفی شده است. این رابطه جدید می‌تواند نقش اساسی و مهمی در نظریه‌ی اطلاعات کوانتومی ایفا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون همچنین در این خصوص گفت: رابطه عدم قطعیت یک رابطه بنیادی در فیزیک کوانتمی است که توسط هایزنبرگ ارائه شد. براساس این رابطه، نمی‌توان مکان و تکانه یک ذره را همزمان با دقت دلخواه اندازه‌گیری کرد. پس از آن، روابط مختلفی برای عدم قطعیت اندازه‌گیری یک ذره معرفی شد. همچنین، در سال‌های اخیر روابط متعددی برای عدم قطعیت اندازه‌گیری دو و سه ذره توسط برخی محققین ارائه شده است.

همچنین مجله Scientific Reports از انتشاراتNature، در پنج سال اخیر با ضریب تأثیر ۴ تا ۵.۵، در رسته مقالات Q۱ در پایگاه های استنادی JCR و SJR قرار دارد و علاقمندان جهت دسترسی به این مقاله می‌توانند به آدرس الکترونیکی www.nature.com/articles/s41598-021-93044-8 مراجعه کنند.

در همین راستا، دکترغریب فاضل‌نیا، رئیس دانشگاه سلمان فارسی کازرون، طی پیامی ضمن تبریک این موفقیت و تقدیر از دستاورد علمی دکتر پورکریمی، ابراز امیدواری نمود موفقیت‌های علمی ایشان و سایر همکاران تداوم یافته و زمینه دانشی هرچه مناسب‌تری را برای ارتقای دانشگاه سلمان فارسی کازرون و ارایه خدمات علمی و پژوهشی بهتر به دانشجویان این دانشگاه فراهم آورند.
ل.س ۴۲/ س. ر ۶۲

کلید واژه ها: سلمان فارسی کازرون


( ۸ )