مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تاکید کرد:

رصد مداوم وضعیت جسمانی دانشجویان

۱۴ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۹ کد : ۶۲۷۱۰ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۰۸
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان گفت: رصد وضعیت سلامت دانشجویان از نظر سلامت جسمی در دستور کار وزارت علوم است و پایش سلامت دانشجویان در سالیان اخیر به شکل جدی دنبال شده است.
رصد مداوم وضعیت جسمانی دانشجویان

به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر مجید صفاری‌نیا در گردهمایی آنلاین رؤسای مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌های کشور که به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد گفت: نقش مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها در سالیان گذشته و به‌ویژه در شرایط کرونایی بر کسی پوشیده نیست و مسئولان وزارت علوم حمایت از این مراکز را یک اصل می‌دانند.

وی با تأکید بر پیوند و ارتباط سلامت جسمی و روانی در همه افراد جامعه گفت: تحلیل وضعیت جسمانی دانشجویان بر اساس غربالگری طرح پایش سلامت در حال انجام است و به‌زودی گزارش آن برای مسئولان ارائه می‌شود که از نظر چاقی، میزان تحرک، میزان چربی و قند خون و … دانشجویان با چه شرایطی وارد دانشگاه شده‌اند و در طول دو یا سه سال چه تغییراتی کرده‌اند.

وی افزود: همان گونه که مشکلاتی مانند مصرف دخانیات در سطح جامعه وجود دارد و همه به آن حساس هستند، دانشگاه نیز بخشی از جامعه است و ما باید به این موارد حساس باشیم و برای کاهش کوچک‌ترین میزان آسیب‌های اجتماعی هم تلاش کنیم.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان تأکید کرد: نگاه بخشی به جامعه مفید نیست و برای ساختن یک جامعه سالم و شاداب باید از مدرسه تا دانشگاه و محیط کار و زندگی یکپارچه دیده شود و در طول یک خط زندگی انواع برنامه‌ریزی‌های پیشگیرانه و حمایتی از افراد تعریف شود. وی از تلاش کارگروه‌های ایمنی و محیط دانشگاه‌ها در خلال سال‌های اخیر و به‌ویژه در ایام کرونا تشکر کرد و اقدامات این کارگروه‌ها را در کاهش مخاطرات محیطی و بحران‌های محیطی و پیشگیری ستودنی دانست. وی همچنین اعلام کرد عملکرد دانشگاه‌ها در حوزه بهداشت و درمان، غربالگری و سم‌زدایی و پیشگیری از کرونا موفقیت‌آمیز بوده است

دکتر صفاری نیا از رویکرد جدید دستگاه‌های مانند سازمان بهزیستی، تأمین اجتماعی، وزارت بهداشت، وزارت ورزش و ستاد مبارزه با مواد مخدر در ارائه کمک‌های مادی و حمایتی به وزارت علوم و دانشگاه‌ها قدردانی کرد و گفت: یک دانشگاه سالم و با نشاط، یک جامعه پیشرفته را می‌سازد.

مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان از آغاز فعالیت کارگروه‌های علمی تخصصی در این اداره کل خبر داد و گفت: یکی از این کارگروه‌های تازه‌تأسیس، کارگروه دانشجویان کم‌توان جسمی است و این کارگروه برای ارائه خدمات و تسهیل فعالیت دانشجویان معلول در دانشگاه مشغول برنامه‌ریزی است.

در پایان این نشست، اسامی مراکز بهداشت و درمان برتر، نمونه و فعال در سال‌های ۹۷ و ۹۸ اعلام شد. این جلسه با حضور دکتر غفاری معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان، دکتر معتمدی رئیس دانشگاه امیرکبیر برگزار شد.

م. ح ۶۳ / ‏‬ س. ر ۶۲