در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ساخته می شود؛

خشک کن حرارتی با قابلیت حفظ ارزش غذایی و مصرف انرژی کمتر

تعداد بازدید:۳۵۹
محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با شناخت خلاء های موجود در زمینه دستگاه های خشک کن حرارتی در صنایع غذایی، اقدام به ساخت خشک کن های حرارتی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف کمتر انرژی کردند.
خشک کن حرارتی با قابلیت حفظ ارزش غذایی و مصرف انرژی کمتر

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزار ت علوم به نقل ازموسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، «دکتر محسن حیدری» عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اعلام این خبر گفت: فرآیند خشک‌شدن یک فرایند بسیار پیچیده و بین رشته‌ای است که در آن رطوبت محصول با تبخیر شدن کاهش می‌یابد.
وی در ادامه افزود: در طول خشک شدن به موازات فرایند تبخیر، فرایندهای دیگری نیز رخ می‌دهند که می‌تواند باعث کاهش ارزش غذایی، تغییر رنگ، تخریب ساختار سلولی و ترک برداشتن محصول شود.
حیدری افزود: افزایش عمر ماندگاری محصول، حفظ بیشتر ارزش غذایی، کاهش زمان خشک‌شدن، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت خشک‌کن‌ها از مهم‌ترین مطالبات صنعت غذا در فرایند خشک‌کردن می‌باشد.
وی با اشاره به بین رشته‌ای بودن فرآنید خشک‌شدن، گفت طراحی خشک‌کن نیازمند بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف از جمله مکانیک، برق، شیمی و صنایغ غذایی می‌باشد.
در طراحی خشک‌کن‌ها، علاوه بر تیم تخصصی، داشتن تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز و دقیق به منظور ارزیابی کیفیت محصولات خشک شده نیز ضروری می‌باشد که این امر در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی محقق شده است.
وی با اشاره به هدر رفت حدود ۳۰ درصد از زرشک تولیدی در خراسان جنوبی در طول سال گفت: این حجم از ضایعات سالانه زرشک در کشور به دلیل استفاده از روش‌های سنتی خشک کردن است.
حیدری افزود: روش‌های سنتی خشک‌کردن نه تنها باعث ضایع شدن حجم قابل توجهی از زرشک در هر سال می‌شود بلکه افت کیفیت شدید زرشک در فرآیند خشک شدن یکی از موانع اصلی در مسیر صادرات این محصول ارزشمند به شمار می‌رود.
س.س ۵۱/‏ س. ر ۶۲


( ۴ )