موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری(ISC) اعلام کرد:

حضور ۲۶ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی تایمز

تعداد بازدید:۱۱۴۷
بر اساس اعلام موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، پایگاه رتبه‌بندی تایمز، فهرست سال ۲۰۲۱ دانشگاه‌های جوان جهان را با قدمتی کمتر از ۵۰ سال منتشر کرد.
حضور ۲۶ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه‌بندی تایمز

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی رییس این موسسه گفت: این پایگاه که در سال ۲۰۲۰، اسامی ۴۱۴ دانشگاه را منتشر کرده بود که در سال ۲۰۲۱ این تعداد را به ۴۷۵ دانشگاه رسانده است. این دهمین فهرست دانشگاه‌های برتر جوان در جهان است که از سال ۲۰۱۲ تاکنون به صورت سالانه توسط پایگاه رتبه‌بندی تایمز انجام شده است.

دکتر دهقانی اظهار داشت: در بین ۴۷۵ دانشگاه که در این رتبه بندی حضور دارند، سهم جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه‌های جوان و برتر دنیا ۲۶ دانشگاه بوده است. دانشگاه علوم پزشکی کردستان با رتبه ۵۰ و قرار گرفتن در فهرست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا دانشگاه اول ایران در این فهرست است.

وی ادامه داد: سایر دانشگاه¬های حاضر در این رتبه بندی، دانشگاه کاشان (۱۱۴)، دانشگاه صنعتی شیراز (۱۲۳)، دانشگاه علوم پزشکی ایران (۱۲۷)، دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۴۵)، دانشگاه یاسوج (۱۴۶)، دانشگاه محقق اردبیلی (۱۵۵)، دانشگاه کردستان (۱۶۵)، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه کرمان، دانشگاه لرستان، دانشگاه مازندران، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی شاهرود (۳۰۰-۲۵۱) دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه رازی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دانشگاه شهرکرد (۳۵۰-۳۰۱)، دانشگاه اراک، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد (۴۰۰-۳۵۱)، دانشگاه بیرجند و دانشگاه سیستان و بلوچستان (۴۰۱+) هستند.

وی افزود: دانشگاه¬های علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی کرمان، لرستان، رازی، تربیت دبیر شهید رجائی، اراک، حکیم سبزواری و سیستان و بلوچستان که امسال در رتبه بندی حضور دارند؛ سال گذشته در این فهرست حضور نداشتند.

دکتر دهقانی اظهار داشت: در جدول زیر عملکرد سالانه دانشگاه‌های کشور در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز نمایش داده شده است. لازم به ذکر است از سال ۲۰۱۲ که این رتبه‌بندی آغاز شده تا سال ۲۰۱۶ دانشگاه صنعتی شریف در این رتبه‌بندی حضور داشته است و از سال ۲۰۱۷ به علت اینکه قدمت این دانشگاه از ۵۰ سال بیشتر شد در این رتبه بندی حضور ندارند.


وی یادآور شد: دانشگاه‌های بزرگ کشور همچون دانشگاه تهران، علوم پزشکی تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز و دیگر دانشگاه‌هایی که در دیگر رتبه‌بندی‌های تایمز حضور داشته اند، دارای قدمتی بیش از ۵۰ سال هستند و نمی‌توانند در رتبه بندی دانشگاه‌های جوان حضور یابند.

عملکرد کشورهای اسلامی در رتبه بندی دانشگاه های جوان تایمز ۲۰۲۱
رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه‌های ۱۷ کشور اسلامی حضور دارند که کشورهای ترکیه، ایران به ترتیب با ۳۱ و ۲۶ دانشگاه به لحاظ تعداد دانشگاه‌های حاضر در رتبه بندی، رتبه اول و دوم را دارند و کشور مصر با ۱۵ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارد. به لحاظ رتبه دانشگاهی نیز دانشگاه الفیصل عربستان سعودی (۳۶)، دانشگاه قطر (۴۳) و دانشگاه علوم پزشکی کردستان ایران (۵۰)، به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را در بین کشورهای اسلامی دارند.


جدول زیر وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی را در این رتبه بندی نشان می دهد.

دهقانی افزود: رتبه¬بندی تایمز یکی از مشهورترین نظام‌های رتبه‌بندی بین المللی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس ۱۳ شاخص عملکردی در قالب ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات، درآمد صنعتی و وجه بین المللی جهت انجام مقایسه های جامع و متوازن مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد.


وی ادامه داد: در ارزیابی دانشگاه‌های جوان، برای انجام بررسی‌های مطلوب‌تر، به شاخص‌های نظرسنجی شهرت دانشگاهی وزن کمتری اختصاص داده شده است. همچنین، در رتبه بندی تایمز از سه منبع اطلاعاتی شامل ۱- اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، ۲- اطلاعات ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها و ۳- اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها در پایگاه استنادی اسکوپوس جهت محاسبه شاخص‌ها و نمرات بهره گرفته شده است.

در سال ۲۰۲۱ دانشگاه صنعتی نانیانگ سنگاپور حائز عنوان برترین دانشگاه جوان دنیا است. دانشگاه Paris Sciences and Letters - PSL Research University Paris فرانسه رتبه دوم و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ نیز که در سه سال متوالی رتبه اول را داشت؛ امسال رتبه سوم دنیا را از آن خود کرده است.

س.ر ۶۲/ ر.ب ۴۵

 


( ۵ )