در دیدار دکتر فرهادی با وزیر تجارت نیوزلند، تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های علمی و فناوری منعقد شد

۱۴ آذر ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۶۲۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۹۴۷
در دیدار دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با “تاد مک‌ کلی” وزیر تجارت نیوزلند، تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های علمی و فناوری به امضای طرفین رسید.
در دیدار دکتر فرهادی با وزیر تجارت نیوزلند، تفاهم‌نامه گسترش همکاری‌های علمی و فناوری منعقد شد

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار دکتر فرهادی با اشاره به ارتقای کیفیت آموزش عالی و وجود دانشگاه‌های متعدد طراز اول، مراکز پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری در کشورمان اظهار داشت: در سال‌های اخیر شرکت‌های دانش‌بنیان بسیاری مجوز فعالیت گرفتند تا محصولات تولیدی خود را عرضه کنند.
وزیر علوم ضمن ابراز علاقه‌مندی همکاری دانشگاهی در زمینه‌های کشاورزی، IT، محیط زیست، تغییرات آب و هوایی با کشور نیوزلند، بر برگزاری دوره‌های آموزشی مشترک، تبادل استاد و دانشجو و انجام تحقیقات مشترک بین دو کشور تأکید کرد.
دکتر فرهادی با اشاره به اینکه حدود ۷۰۰ دانشجوی ایرانی در کشور نیوزلند مشغول تحصیل هستند بیان داشت: ۴۰ درصد این دانشجویان در مقطع PHD تحصیل می‌کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان خاطرنشان کرد: دو کشور ایران و نیوزلند در زمینه‌های مختلفی از جمله محیط زیست، تغییرات آب و هوایی، خلع سلاح هسته‌ای، مبارزه با تروریسم و مواد مخدر و همچنین مباحث شورای امنیت، دیدگاه‌ها و همکاری‌های مشترک مفیدی داشته‌اند.
وی همچنین به تفاهم‌نامه‌های منعقد شده بین دانشگاه آکلند با دانشگاه صنعتی شریف و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های متعددی از کشور نیوزلند از جمله دانشگاه آکلند، اوتاگو، ویکتوریا مسی، وایکاتو و تکنولوژی آکلند مورد تأیید و ارزیابی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌اند.
در ادامه تاد مک‌لی وزیر تجارت نیوزلند با بیان اینکه این نخستین هیئت تجاری نیوزلند در ۱۰ سال اخیر و بزرگ‌ترین هیئت در ۲۰ سال گذشته است که به کشور ایران عزیمت کرده، عنوان داشت: نمایندگان ۳ دانشگاه طراز اول و شرکت‌های متعدد نیوزلندی در این سفر هیئت را همراهی می‌کنند و علاقه‌مندی آنها به صادرات کالا و خدمات به ایران است.
وی افزود: دولت نیوزلند در زمینه آموزش سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در کیفیت آموزش، در نهادها و موسسات آموزشی کرده و دانشجویان ایرانی که در کشور نیوزلند تحصیل می‌کنند، دانشجویانی سخت کوش و فعال هستند و به کیفیت آموزش در کشور نیوزلند کمک شایانی کرده‌اند.
وزیر تجارت نیوزلند تصریح کرد: نیوزلند کشور امنی است و درهای این کشور به روی ملیت‌ها، فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف گشوده است و خوشحالم که امروز تفاهم نامه همکاری آموزشی بین دولت نیوزلند و ایران به امضا می‌رسد تا زمینه‌های همکاری بیش از پیش بین دو کشور فراهم شود.
تادمک‌لی با بیان اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران ارزیابی جدیدی از دانشگاه‌های نیوزلند انجام داده و استانداردهای آنها را پذیرفته است، اظهار داشت: دولت نیوزلند افتخار می‌کند که بهترین کیفیت آموزش عالی را ارائه ‌می‌کند و از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این کشور استقبال می‌کند زیرا سبب افزایش کیفیت علمی و تحکیم روابط بین دو کشور می‌شود.
وزیر تجارت نیوزلند با بیان اینکه در حال مذاکره با شرکت‌های ایرانی هستیم بیان داشت: در مذاکره با دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشور ایران مقرر شده است حجم تجارت با کشور نیوزلند به ۱ میلیارد دلار در سال برسد و این همکاری مستلزم وجود ارتباط بین مردم دو کشور است و ارتباط آموزشی، در استحکام رابطه مردم نقش بسزایی ایفا می‌کند.
 

 

کلید واژه ها: وزیر علوم