انتصاب ۲ استاد دانشگاه فردوسی در شورای گسترش زبان فارسی خارج از کشور

۳۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۶ کد : ۶۲۴۶۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۹۷
دانشگاه فردوسی مشهد از حکم انتصاب ۲ نفر از استادان این دانشگاه در شورای گسترش زبان فارسی مراکز خارج از کشور خبر داد.
انتصاب ۲ استاد دانشگاه فردوسی در شورای گسترش زبان فارسی خارج از کشور

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از دانشگاه فردوسی مشهد، در حکمی از سوی دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات فناوری در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری علمی و بین المللی این وزارتخانه، دکتر محمدجعفر یاحقی و دکتر احسان قبول از گروه زبان و ادبیات فارسی به عضویت شورای علمی و برنامه‌ریزی گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور منصوب شدند.

شورای علمی و برنامه‌ریزی گسترش زبان و ادبیات فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور، عالی ترین شورای تصمیم گیرنده در حوزه آموزش دکتری زبان و ادبیات در خارج از کشور به شمار می‌آید که از ۱۰ استاد سرآمد و تأثیرگذار زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور تشکیل شده است.

دکتر محمد جعفر یاحقی، استاد ممتاز زبان و ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی مشهد و عضو پیوسته شورای فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.

دکتر احسان قبول نیز مدیر همکاری های علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد و استادیار گروه آموزشی زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد است.

بر اساس این گزارش، دانشگاه فردوسی مشهد، سومین دانشگاه تاسیس شده در ایران پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز، با بیش از ۶ دهه قدمت، هم اکنون دارای ۲۵ هزار دانشجو است که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ نفر آنها در مقطع دکتری، حدود ۶ هزار نفر در مقطع کارشناسی ارشد و بقیه در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل هستند.

بیش از ۸۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه فردوسی مشهد فعالیت دارند که حدود ۶۵۰ نفر آنان دارای مدرک دکتری تخصصی و بیش از ۱۲۰ نفر دارای رتبه استادی یا پروفسوری هستند.

واحد بین‌المللی دانشگاه فردوسی مشهد نیز تاکنون حدود ۲ هزار و ۳۰۰ نفر غیرایرانی را جذب کرده است.

س. ر ۶۲


( ۲ )