مدیرکل امور دانش آموختگان خبر داد:

اسکن پرونده‌‏های ارزشیابی‌شده دانش آموختگان دارای مدرک تحصیلی خارجی از سال ۹۰

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۹:۲۷ کد : ۶۲۴۱۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۷۸
مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان گفت: این اداره کل در راستای دسترسی سریع و آسان به پرونده تحصیلی دانش آموختگانی که از ابتدای شکل گیری وزارت عتف تا ابتدای سال ۱۳۹۰ تشکیل شده است اقدام به تهیه آرشیو الکترونیکی از طریق اسکن مدارک نموده است.
اسکن پرونده‌‏های ارزشیابی‌شده دانش آموختگان دارای مدرک تحصیلی خارجی از سال ۹۰

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر سید عبدالحمید انگجی در تشریح عملکرد اداره کل امور دانش آموختگان گفت: فرآیند الکترونیکی شدن ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‏آموختگان خارج از کشور از ابتدا تا انتها (شامل تشکیل پرونده، بررسی و صدور مدارک) از جمله اقدامات مهم این اداره کل در سال های اخیر به شمار می رود.

وی تاکید کرد: امضای الکترونیکی گواهینامه موقت در قالب سامانه سجاد نیز اقدام مهم دیگری است که از ابتدای سال ۱۳۹۹ با ایجاد پایگاه داده متمرکز و اخذ QR Code اجرایی شده است و دستاورد مهم این فرایند افزایش صحت، دقت و پاسخ سریع به استعلام صحت مدارک تحصیلی و حذف مکاتبات اداری در این حوزه می باشد.

مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان در همین زمینه گفت: دانش‏آموختگانی که قبل از سال ۱۳۹۹ ارزشنامه آنها بدون درج QR Code صادر‬ شده، لازم است به پورتال سازمان به نشانی http://portal.saorg.ir مراجعه نمایند و نسبت به ثبت‏نامه اولیه در قسمت خدمات اداره کل دانش‏آموختگان/ دریافت کد صحت ارزشنامه‏های قدیمی خارج از کشور و اخذ QR Code اقدام کنند.

وی افزود: تغییر ساختار کمیسیون‏های ارزشیابی از محوریت کشور به رشته محوری، تقویت اعضای کمیسیون‏های تخصصی ارزشیابی و برگزاری کمیسیون های تخصصی ارزشیابی به صورت مجازی از دیگر اقدامات بسیار مهم اداره کل امور دانش آموختگان در حوزه دانش آموختگان خارج از کشور محسوب می شود.

دکتر انگجی گفت: با همت این اداره کل، ثبت اطلاعات مربوط به پایان‏نامه / رساله متقاضیان ارزشیابی مدارک تحصیلی در سامانه همانندجویی پژوهشگاه علوم و فناوری ایران (ایرانداک) اجرایی شد. این اقدام گام مهمی در جهت بهره‏برداری دانشجویان می باشد که ارتقاء و پیشرفت علمی کشور را در پی دارد. ضمناً در جلوگیری از سرقت علمی ادبی و نیز صیانت از حقوق پدید آورنده نیز بسیار موثر است.

همچنین وی یکی از موارد مهمی که در سال های اخیر اداره کل دانش آموختگان به آن اهتمام ورزیده است را بررسی درصد شباهت، کپی برداری پایان نامه / رساله به طور مستند با بهره گیری از روش های نوین و کارآمد بین المللی نام برد.

وی انجام سالانه سطح‏بندی دانشگاه‏های خارج از کشور و شناسایی دانشگاه‏های ممتاز و معتبر در راستای سوق‏دادن متقاضیان به ادامه تحصیل در این دانشگاه‏ها و افزایش نسبی کشورهایی که تاکنون نسبت به اعتبارسنجی دانشگاه‏های آن اقدام نشده است را از دیگر اقدامات مهم و مستمر این اداره کل نام برد.

وی تاکید کرد: اهتمام این اداره کل به الکترونیکی کردن امور و کاهش وقت و هزینه متقاضیان تا حدی است که نسبت به طراحی و راه اندازی سیستم نوبت‏دهی جهت ملاقات متقاضیان با مدیر کل از طریق grad.Saorg.ir/general اقدام نموده است.

وی گفت: از جمله اقدامات جدید و ارزنده این اداره کل آن است که در راستای حذف مراجعه حضوری، کلیه ارزشنامه‏هایی که از سال ۹۹ به بعد صادر شده است، از طریق پست ارسال می شود.

دکتر انگجی از ارائه بانک اطلاعاتی دانش آموختگان خارج از کشور شامل مشخصات فردی و تحصیلی دانش‌آموختگان به دانشگاه‌های داخل خبر داد و گفت: این اقدام در راستای همکاری‌های علمی و پژوهشی دو سویه نخبگان و دانشگاه ها صورت می گیرد.

یکی دیگر از فعالیت های بسیار رهگشا را تهیه کلیپ های آموزشی جهت استفاده از سامانه سجاد برشمرد که در این راستا برای متقاضیان جهت ثبت نام متقاضیان در سامانه و نیز اعضای کمیسیون های تخصصی جهت صدور رای این اقدام صورت گرفته است.

مدیرکل امور دانش آموختگان سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: این اداره کل در بخش دانش‌آموختگان داخل نیز اقدامات مختلفی را دنبال کرده است که الکترونیکی شدن بررسی صدور تاییدیه تحصیلی و دانشنامه در قالب سامانه سجاد از جمله این اقدامات است که از سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسیده است.

وی به بررسی و تایید مشخصات دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تحت پوشش اداره کل امور دانش‌آموختگان (داخل) در قالب سامانه سجاد اشاره کرد و گفت: در رویکرد جدید به مدارک تحصیلی کد صحت QR Code تعلق می گیرد.

دکتر انگجی از عمومی شدن الصاق کد صحت QR Code خبر داد و گفت: با اهتمام اداره کل امور دانش آموختگان، به زودی همه دانشگاه های دولتی نیز به این سامانه می پیوندند و بررسی و تایید گواهینامه و امضاء الکترونیکی دانشنامه‌ها در یک سامانه انجام می شود.

وی اظهار داشت: سوابق تحصیلی سال‌های ۱۳۸۵ تاکنون (۱۴۰۰) کلیه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سامانه سجاد بارگذاری شده است که این اقدام کاهش مکاتبات اداری و مراجعه حضوری افراد به سازمان امور دانشجویان را به دنبال داشته است.