دومین نشست علم، فناوری و نوآوری سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) برگزار شد

۲۶ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۷:۲۳ کد : ۶۲۴۰۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۷۲۶
دومین اجلاس علوم و فناوری سران کشورهای اسلامی به میزبانی امارات متحده عربی با حضور تعدادی از سران و روسای جمهور کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و با هدف بررسی دومین برنامه ده ساله علم، فناوری و نوآوری کشورهای اسلامی برگزار شد که بالغ بر ۲۰۵ شرکت‌کننده از ۵۷ کشور به صورت برخط در آن شرکت داشتند.
دومین نشست علم، فناوری و نوآوری سازمان همکاری‌های اسلامی (OIC) برگزار شد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، در این نشست پس از ارائه گزارش رییس جمهور قزاقستان به عنوان میزبان نشست اول، روسای جمهور تعدادی از کشورهای عضو، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، وزرای علوم کشورهای اسلامی به ارائه سخن پرداخته و در ادامه، اعضاء ضمن بررسی دومین برنامه ده ساله علم، فناوری و نوآوری کشورهای اسلامی برای توسعه همکاری‌های علمی بین المللی فی ما بین و اجرایی کردن آنها تاکید کردند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز که به صورت برخط در این نشست شرکت کرده بود، ضمن تشکر از سازمان همکاری‌های اسلامی بابت سازماندهی و برگزاری این نشست، گفت: بی‌گمان، برگزاری چنین اجلاسی باعث وحدت و هم‌افزایی بیشتر ملت‌های مسلمان بوده و در تحکیم روابط برادرانه کشورها نقس بسیار مهمی خواهد داشت.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، به عنوان عضوی از سازمان همکاری کشورهای اسلامی (OIC) مفتخر است که با کشورهای اسلامی همکاری نموده و تجربیات و ظرفیت‌های خود را به اشتراک بگذارد.

دکتر غلامی اظهار داشت: باعث افتخار است که اعلام نمایم، نتایج تحقیقات گسترده‌ی یکی از تیم‌های علمی _ تحقیقاتی ایرانی فعال در حوزه تولید انبوه واکسن کرونا در ایران به ثمر نشسته و مجوز مصرف برای واکسن ایرانی کرونا (کووایران برکت) صادر شده است.

وی ابراز امیدواری کرد این واکسن بتواند پس از تامین نیاز داخلی، بخشی از نیاز سایر کشورهای مسلمان و عرصه بین المللی را نیز تامین کند.
وی افزود: معتقدم کلیه دستاوردها و پیشرفت‌های این چنینی شکل گرفته در هر یک از کشورهای مسلمان، متعلق به کل جامعه انسانی و به خصوص مسلمانان جهان است.

وزیر علوم با ابراز خرسندی از اینکه میزبانی سه شبکه بین‌المللی از کمیته دائم همکاری‌های علمی و فناوری سازمان همکاری اسلامی (کامستک) بر عهده جمهوری اسلامی ایران است، اظهار داشت: شبکه نانو فناوری، دانشگاه‌های مجازی و شبکه پارک‌های علم و فناوری جهان اسلام از جمله مباحثی است که ایران میزبانی آن را بر عهده خواهد داشت.

توجه ویژه به نقش پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد برای دستیابی به فناوری‌های نوین از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان، توجه به نوآوری باز به عنوان منبع جدید نوآوری، توجه به نقش ویژه مبادله تکنسین‌ها، تکنولوژیست‌ها و دانشجویان ممتاز جوان بین کشورهای اسلامی، بازبینی و بروزرسانی اسناد مشترک همکاری بین نهادهای آکادمیک کشورهای اسلامی، برگزاری رویدادهای علمی بین المللی مشترک نظیر وبینار، سمینار، کارگاه‌های دانش‌افزائی و مهارت‌افزایی، مدارس تابستانی، و… به عنوان فضاهای پویای همکاری و تعاملات بین کشورهای عضو و کمک به کشورهای کمتر برخوردار عضو برای کنترل پاندمی ویروس کرونا از جمله مباحثی بود که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به آن پرداخت.

 

کلید واژه ها: وزیر علوم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سازمان همکاری اسلامی منصور غلامی