کرسی‌های آموزش زبان فارسی در هندوستان و اتریش به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شد

۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۵۲ کد : ۶۲۳۹۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۱
ادامه‌ی فعالیت کرسی‌های آموزش زبان فارسی در کشورهای هندوستان و اتریش با حضور مجازی استادان دانشگاه شهید چمران اهواز، انجام می‌شود.
کرسی‌های آموزش زبان فارسی در هندوستان و اتریش به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهید چمران اهواز، با موافقت معاونت گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در خارج از کشور مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم کرسی‌های آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دو کشور هندوستان و اتریش به دانشگاه شهید چمران اهواز واگذار شد.

بر این اساس از این پس اعضای هیئت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی و مرکز آموزش زبان فارسی مسئولیت اجرای برنامه‌های آموزشی را به غیرفارسی زبانان دانشگاه (آزفا) را بر عهده خواهند داشت.

در نامه‌ی موافقت این معاونت با اشاره به ظرفیت آموزشی و علمی و فعالیت‌های ارزنده مرکز آزفا و همچنین سابقه‌ی اعزام استادان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید چمران اهواز به چند کشور جهان خاطرنشان شده است: گروه زبان و ادبیات فارسی با همکاری مرکز آموزش زبان فارسی (آزفا) گسترش این زبان به شکل مجازی در کشورهای هندوستان و اتریش، ادامه‌ی فعالیت کرسی‌های مربوط و ادامه‌ی تحصیل داوطلبان را بر عهده گیرند.

گفتنی است مرکز آزفا دانشگاه شهید چمران اهواز، فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ آغاز و پس از مدتی مجوز رسمی فعالیت خود را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دریافت کرد. مرکز آزفای دانشگاه شهید چمران اهواز تنها مؤسسۀ رسمی و تخصصی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در استان خوزستان است.

مرکز آزفا یکی از واحدهایی است که در پروژه بین‌المللی سازی دانشگاه نقش مهمی را ایفا می‌کند. این مرکز مأموریت دارد در راستای ترویج و آموزش زبان فارسی و اشاعه فرهنگ و تمدن ایرانی، زمینه‌های جذب و آموزش زبان فارسی به دانشجویان، گردشگران و فعالان اقتصادی را فراهم نماید. همچنین این مرکز تاکنون تعدادی از دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه را از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن و جمهوری چک آموزش داده است.

از نوروز سال ۱۳۹۷ تا اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ آموزش زبان فارسی به دانشجویان بین‌المللی در این مرکز به طور مستمر ادامه داشته و از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده است. تاکنون ۵۴۷ دانشجو از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، ارمنستان، ازبکستان و پاکستان زبان فارسی را در مرکز آزفای دانشگاه فرا گرفته‌اند. طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده در ادامه سال ۱۴۰۰ کشورهای هندوستان، اتریش هم به فعالیت‌های مرکز آزفا افزوده خواهد شد.

لازم به ذکر است به منظور گسترش فعالیت‌های بین‌المللی و بازیابی جایگاه دانشگاه در منطقه و جهان، همکاری‌های علمی و آموزشی با دانشگاه‌های جهان با جدیت بیشتری پیگیری شده است که همکاری مشترک با دانشگاه‌های «چالز پراگ» و عقد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های «ترنت» کشور کانادا، «اسلو» کشور نروژ، «نانت» کشور فرانسه و «باسیلیکاتا» کشور ایتالیا از این جمله است.