با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری؛

مرکز نوآوری و رشد شهرستان آمل به بهره‌برداری رسید / سه محصول جدید شرکت‌های دانش بنیان رونمایی شد

۲۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۶:۳۵ کد : ۶۲۳۹۲ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۹۷
با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در شهرستان آمل، مرکز نوآوری و رشد این شهرستان به بهره‌برداری رسید و از سه محصول جدید شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این مرکز رونمایی شد.
مرکز نوآوری و رشد شهرستان آمل به بهره‌برداری رسید / سه محصول جدید شرکت‌های دانش بنیان رونمایی شد

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، به نقل از پارک علم و فناوری مازندران، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این آیین گفت: هربار که به استان مازندران سفر می‌کنم دستاوردهای خوبی در حوزه‌های مختلف فناورانه می‌بینم. در طول این چند سال، ظرفیت‌های متروکه و ساختمان‌های بلااستفاده به مراکز رشد و نوآوری تبدیل شده‌اند.

دکتر سورنا ستاری ادامه داد: روند توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان استان مازندران هم به خوبی پیش رفته است؛ اما هنوز با ظرفیت واقعی موجود در استان فاصله دارد. چون مازندران، جوانان مستعد، خلاق و با دانش بالایی دارد که باید به آنها کمک کنیم و مسیر تجاری‌سازی و تبدیل ایده‌های آنها به کسب وکار را تسهیل کنیم.

در آیین بهره برداری از مرکز نوآوری و رشد شهرستان آمل، از کیت اندازه‌گیری اکسیژن خواهی شیمیایی محصول شرکت به آزما شیمی پژوهش پارس، فیلتر سرامیکی در صنعت ریخته‌گری و ساخت قطعه برای تصفیه مذاب ریخته‌گری و حذف نخاله‌ها و ناخالصی‌های مذاب محصول شرکت کاسپین سبزهامون شمال و همچنین مشعل پرمیکس متال فایبر تشعشعی، جایگزین مشعل‌های متعارف در بویلرها و کوره‌های صنعتی محصول شرکت سیستم‌های انرژی فردا رونمایی شد.

عمده‌ترین نقش فیلتر سرامیکی در صنعت متالوژی، خارج کردن ناخالصی‌های مذاب فلز قبل از ورود به قالب است. در ایران مصرف کننده عمده این فیلتر شرکت های خودروسازی هستند که برای تولید سرسیلندر، قطعات چدنی و سایر قطعات خودرو از این فیلترها استفاده می کنند.

مشعل متال فایبر تشعشعی از دیگر محصولات رونمایی شده در مرکز رشد آمل بود. کاربرد این محصول در بویلرها، کوره‌ها، خشک‌کن‌های صنعتی، پوشش دهی قطعات فلزی، فرآوری محصولات کشاورزی و ترمیم روکش آسفالت است. مهم‌ترین مزیت این مشعل نسبت به سایر مشعل‌ها و محصولات مشابه کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی، آلایندگی پایین و مقاومت بالا در برابر شوک حرارتی و مکانیکی است.

کیت اندازه‌گیری هم برای سنجش اکسیژن خواهی شیمیایی نمونه های آب و فاضلاب تولید می شوند. اکسیژن خواهی شیمیایی به عنوان میزان اکسید‌کننده خاصی که با نمونه آب یا پساب واکنش می‌دهد تعریف می‌شود و اکسیژن خواهی یک پارامتر مهم برای تعیین میزان بار آلودگی آلی آب و پساب محسوب می شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مرکر رشد و نوآوری با فعالان فناور مستقر در استان گفت‌وگو کرد.

بازدید از توانمندی‌ها و دستاوردهای فناورانه حوزه سلامت و افتتاح مرکز نوآوری در حوزه علوم کشاورزی و دامی از دیگر برنامه های دکتر ستاری در این سفر بود.


( ۱ )