برگزاری کارگاه آموزشی ضرورت ایجاد خوشه های فناوری در استان گلستان

۱۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۹ کد : ۶۲۳۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۷
کارگاه آموزشی ضرورت ایجاد خوشه های فناوری باحضور روسای مراکز علمی کاربردی استان گلستان برگزار شد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد برزعلی رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی گلستان در ا...
کارگاه آموزشی ضرورت ایجاد خوشه های فناوری باحضور روسای مراکز علمی کاربردی استان گلستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد برزعلی رئیس واحد استانی دانشگاه جامع علمی کاربردی گلستان در این نشست با تأکید براینکه گلستان علی‌رغم سرسبز بودنش در بحث صنعت به توجه نیاز دارد، گفت: رشد صنعت بدون توجه به پژوهش امکان پذیر نیست و در حرکت کشور به سوی رشد و آبادانی پژوهش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.
وی با بیان این که یکی از ابزارهای مهم پژوهش شرکت‌های دانش‌بنیان هستند، افزود: باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کرد که جوانان و دانشجویان با عضویت در شرکت‌های دانش‌بنیان بصورت اصولی به امور پژوهشی مشغول ‌شوند.
مدیرکل پژوهش و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی هم دراین نشست با ارائه آماری از وضعیت پارک‌های علم و فناوری در کشور خاطر نشان کرد: پس از ایجاد معاونت فناوری در وزارت علوم، 8 پارک در ایران ایجاد شد، اما درحال حاضر در کنار 158 مرکز رشد، 30 پارک علم و فناوری نیز در سراسر کشور وجود دارد.
وی همچنین وظیفه مراکز رشد را تولید امکانات در خدمت فکر و ایده دانست و افزود: مراکز رشد باید با مشاوره‌‌های فنی و اقتصادی درجهت رفع نیازهای مردم و رشد آن‌ها تلاش کنند، مراکز رشد مراکزی است که می‌تواند علم را تبدیل به فناوری کند.
گفتنی است در مدل جدید این مراکز که به تازگی تعریف شده است رشد و توسعه بخش صنعت مورد هدف قرار گرفته است که توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد.