رییس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان خبر داد:

جذب ۷۵۰۰ متخصص دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۲:۱۶ کد : ۶۲۳۷۲ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۴۱
رئیس شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان گفت: با اقداماتی که بنگاه‌های شهرک اصفهان در دوران تحریم انجام دادند و دفاتر شرکت‌های خود را در سایر کشورها مثل آلمان، روسیه و عمان و کره جنوبی تأسیس کردند، دوباره صادرات محصولات فناورانه افزایش پیدا کرد.
جذب ۷۵۰۰ متخصص دانشگاهی در شهرک صنعتی اصفهان

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر جعفر قیصری رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان امروز (۲۴ خرداد) در آیین افتتاح پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، با اشاره به مراحل رشد واحدهای فناور گفت: در شهرک صنعتی اصفهان مراحل رشد واحدهای فناور در چهار مرحله "رشد مقدماتی" به مدت ۶ ماه، "رشد" به مدت ۳ سال، "پارک" به مدت زمان نامحدود و "فناوری صنعت‌ساز" تقسیم می‌شود که در مرحله آخر شرکت‌های تولیدی در بخش صنعتی مستقر می‌شوند، ولی تحقیق و توسعه (R&D) در پارک انجام می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر ۷۵۰۰ متخصص دانشگاهی در پارک حضور دارند که ۴۰۰ نفر آنها مدارک دکترای تخصصی دارند، پارک صنعتی اصفهان فرصت مناسبی را برای حضور دانشجویان دانشگاه‌های برتر ایران برای پیاده سازی ایده‌های فناورانه خود فراهم کرده است.

دکتر قیصری ادامه داد: هم‌اکنون گردش مالی شرکت‌های شهرک صنعتی اصفهان ۳,۶۵۰ میلیارد تومان است و اعتماد صنعتگران مثلاً در حوزه صنعت نفت به شرکت‌های این پارک موجب شده است، بنگاه‌های فناورانه حضور چشم‌گیرتری داشته باشند.

رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: تاکنون ۸۲۰ میلیارد تومان قرارداد پژوهشی با بنگاه‌های این پارک منعقد شده است و سال ۹۹ صادرات ارزی این بنگاه‌ها چند برابر شده است. البته با اعمال تحریم‌ها این صادرات کاهش پیدا کرده بود، ولی با اقداماتی که بنگاه‌ها انجام داده بودند و دفاتر شرکت‌های خود را در سایر کشورهای اروپایی مثل آلمان، روسیه و حتی عمان و کره جنوبی تأسیس کردند دوباره صادرات افزایش پیدا کرد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۱ شرکت این پارک در لیست سازندگان تجهیز نفت قرار دارند و هدف ما این است که در پنج سال آینده این عدد به ۸۰ شرکت برسد. در حال حاضر ۲۰ هزار متر مربع اراضی پلاک‌بندی شده داریم که شرکت‌های فناور پس از تجاری‌سازی محصولات در آنجا مستقر می‌شوند.