موسسه استنادی علوم و دانشگاه آزاد در مسیر تعاملات گسترده ملی و بین المللی

۲۴ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۱۳ کد : ۶۲۳۷۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۳۲۷
نشست مشترک مسئولان موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی با هدف برگزاری برنامه‌های مشترک ملی و بین‌المللی برگزار شد.
موسسه استنادی علوم و دانشگاه آزاد در مسیر تعاملات گسترده ملی و بین المللی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از موسسه ISC، این جلسه پیرو عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه امضا شده بین ISC و دانشگاه آزاد اسلامی و با هدف برگزاری کارگاه‌های ملی و بین‌المللی در حوزه نشریات و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها برای دانشگاه‌های آسایهل و واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین پیگیری تفاهم‌نامه سه جانبه بین ISC، دانشگاه آزاد و آسایهل برگزار شد.

دکتر دهقانی رییس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در این نشست، با اشاره به لزوم پیگیری و عملیاتی‌سازی تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین گفت: به منظور بهره‌گیری علمی از نتایج تفاهم‌نامه‌های فی‌مابین، باید گام‌های موثری برداشت.

وی در ادامه گفت: یکی از خدمات جدید ISC به جامعه علمی کشور و همچنین در سطح بین الملل، سامانه Digital Object Recognizer (DOR) با آدرس (https://dorl.net) است. DOR به صورت بین‌المللی برای هر مقاله مجله یا کنفرانس، کتاب، پایان نامه، و غیره نمایش داده می‌شود تا مانند بارکد تشخیص آنها را تسهیل کند. این سامانه در فاز اول برای مقالات نشریات عملیاتی شده و در فاز بعدی به سایر فراورده‌های علمی نظیر کتاب، طرح های پژوهشی، پایان نامه و … تعمیم می یابد. این سرویس جدید در حال حاضر به صورت فراگیر در سطح جامعه علمی توسط نشریات قابل استفاده است.

دکتر دهقانی در ادامه گفت: موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، برای تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته‌های جدید علمی در مورد ویروس کووید -۱۹ و کمک به پژوهشگران، سیاست‌گذاران حوزه سلامت و عموم مردم و نیز پاسخ دهی مطلوب به همه‌گیری جهانی، سامانه نماگرکووید -19 (ISC COVID-19 Visualizer) را از ابتدای بروز بیماری راه‌اندازی کرده است. تاکنون بیش از ۱۸ هزار مدرک علمی در این سامانه برای پژوهشگران قرار داده شده است.

وی سپس گفت: یکی از ماموریت‌ها و وظایف اساسی موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، ثبت و ارزش‌گذاری کمّی و کیفی و رتبه‌بندی نشریات و سایر تولیدات علمی در زیرمجموعه‌های پایگاه پس از طی مراحل ارزیابی است. در همین راستا، به منظور غنی‌تر کردن سطح کمّی و کیفی نشریات نمایه شده در ISC، گروه بررسی‌های استنادی با شناسایی نشریات معتبر و ثبت آنها در ISC تلاش می‌کند سطح کیفی نشریات نمایه شده خود را ارتقا دهد.

وی در ادامه افزود: موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری در راستای کیفی سازی و پوشش بهینه نشریات معتبر علمی، شیوه جدیدی برای سطح بندی و نمایه سازی نشریات طراحی کرده است. در این شیوه از نمایه سازی و سطح بندی، نشریات نمایه شده در ISC بر اساس معیارهای ارزیابی ساختاری، محتوایی و مبتنی بر داده‌های علم سنجی در سه مجموعه متفاوت شامل «نشریات اولیه»، «نشریات لیست انتظار» و «نشریات هسته» نمایه می شوند. (https://jcr.isc.gov.ir/main.aspx).

دکتر دهقانی در ادامه به یکی دیگر از خدمات دیگر سازمان پرداخت که در اختیار قرار دادن مجموعه پایگاه مقالات فارسی به دانشگاه‌های جهان است که در آنها رشته زبان فارسی تدریس می شود و یا منابع فارسی برای آنها قابل استفاده است نظیر مراکز شرق شناسی، ایران شناسی و … .
وی ادامه داد: کارگاه بین المللی سردبیران نشریات علمی کشورهای اسلامی در ISC هر دو هفته یکبار و به صورت مجازی در حال برگزاری است و از آغاز سال ۱۴۰۰ تاکنون ۷ مورد از این کارگاه ها برگزار شده است. لذا سردبیران نشریات واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی نیز می‌توانند با حضور در این کارگاه‌ها به ارتقای کیفی نشریات خود کمک کنند.

وی سپس در خصوص رتبه بندی دانشگاه‌های کشور و جهان گفت: رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران یکی از مهمترین مسئولیت‌های ISC است که با ابلاغ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۱۳۸۹ به صورت سالیانه دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی ایران توسط ISC رتبه‌بندی شده‌اند.

در ادامه این نشست دکتر کوهیان، مدیرکل مطالعات، همکاری‌های بین‌المللی و دیپلماسی علمی دانشگاه آزاد اسلامی، نیز ضمن تشکر از خدمات ارزنده ملی و بین المللی ISC گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز با برنامه‌ریزی‌های لازم باید بتواند از خدمات و ظرفیت موجود در ISC استفاده کند و لازم است این موارد در کارگروه‌های این دانشگاه مطرح شود.

وی افزود: این دانشگاه تعاملات بین المللی گسترده‌ای دارد و اطلاعاتی که ISC در اختیار این دانشگاه می گذارد بسیار کاربردی است و باید از موقعیت‌ها و فرصت‌هایی که ISC در اختیار قرار می دهد به بهترین شکل در مجامع علمی بین المللی استفاده کرد.

وی همچنین اظهار داشت: این دانشگاه از سامانه DOR استقبال می‌کند و برای آموزش استفاده از این سامانه نیز با واحدهای دانشگاه آزاد برنامه‌ریزی خواهد شد تا هرچه سریعتر نشریات خود را شناسنامه‌دار کنند.


( ۱ )