رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در اختتامیه نهمین جشنواره رویش:

دانشگاهیان در ساخت فرهنگ نقش‌آفرین باشند

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۳۰ کد : ۶۲۲۷۲ اخبار برگزیده دستاوردهای دانشگاه ها اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۶۳
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی در آیین اختتامیه نهمین جشنواره رویش با بیان اینکه فرهنگ مبنای شکل‌گیری تمام پدیده‌های اجتماعی است، بر جایگاه فعالیت فرهنگی در نظام آموزش عالی تأکید کرد و گفت: دانشگاهیان در ساخت فرهنگ و هنر نقش‌آفرین باشند.
دانشگاهیان در ساخت فرهنگ نقش‌آفرین باشند

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سلیمی در اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش با حضور سخنگوی دولت، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم و برخی از معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور برگزار شد، گفت: اگر از فرهنگ غفلت کنیم و آن را به عنوان مبنای شکل‌گیری تمام پدیده‌های اجتماعی ندانیم؛ دانشگاه‌ها و به تبع آن جامعه دچار بحران و مشکلات بسیاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه ما نمی‌توانیم در نظام آموزش عالی فرهنگ را به عنوان یک امر کوچک ببینیم، گفت: نمی‌توانیم جایگاه فرهنگ را به عنوان یک فوق برنامه بکاهیم. پدیدههای اقتصادی در واقع فرهنگی هستند و رفتار اقتصادی از یک نظام معنایی نهفته در ذهن تولیدکننده و مصرف‌کننده بر می‌خیزد.

دکتر سلیمی با بیان اینکه این نظام معنایی همان فرهنگ است، عنوان کرد: برخلاف نظر سنتی فرهنگ تبلیغات نیست‌. کار تبلیغاتی لازم است اما فرهنگ محدود به تبلیغات نیست. فرهنگ آداب و سنن ایستا هم نیست. فرهنگ نظام معنایی سیالی است که در جامعه، هویت انسان و هنجارهای رفتاری او و در نهایت کنش انسان چه کنش اجتماعی و چه کنش فردی تحت تاثیر آن شکل می گیرد.

رئیس دانشگاه علامه ادامه داد: بر همین اساس تمام فعالیت‌های اقتصادی ما در واقع فرهنگ هستند و در واقع همه چیز در جامعه ما فرهنگی است حتی تکنولوژی. در ۲۰۰ سال گذشته تکنولوژی بلایی بر سر زیست‌بوم ما آورده است که کم‌کم امکان زیستن از بین رفته ا‌‌‌ست‌.

دکتر سلیمی تصریح کرد: بر این اساس ما نباید فرهنگ را در جامعه دانشگاهی نادیده گرفته و فراموش کنیم و فکر کنیم فرهنگ صرفاً زینت‌المجالس است. رویدادهایی مثل این جشنواره را نباید به عنوان یک رویداد تک ساحتی که یک یا دو بار در سال برگزار می شود تلقی کنیم.

وی گفت: اگر جشنواره را با فعالیت سالانه دانشجویان پیوند بزنیم یا آن را مقدمه فعالیت سالانه آنها قرار دهیم جشنواره معنادارتر می‌شود. امیدواریم دانشگاهیان بتوانند در یک جریان دائمی، فرهنگ و هنر خود را بسازند و در آینده دانشگاه و جامعه نقش‌آفرین باشند.

س. ر ۶۲/‏ ر. ب ۴۵


( ۱ )