دکتر غفاری در آیین اختتامیه نهمین جشنواره رویش:

کانون‌های فرهنگی حیات‌بخش نهاد دانشگاه هستند

۱۹ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۳:۰۳ کد : ۶۲۲۷۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۶۷
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تاکید بر اینکه کانون‌های فرهنگی حیات‌بخش نهاد دانشگاه هستند، گفت: دانشگاه‌ها با فعالیت کانون‌های فرهنگی جان تازه‌ای می‌گیرند و تفاوت غنای فرهنگی جوامع نیز، در قدرت ابداع، اختراع و خلاقیت آن در ساحت‌های مختلف است که از همین کانون‌ها نشات می‌گیرد.
کانون‌های فرهنگی حیات‌بخش نهاد دانشگاه هستند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، اختتامیه نهمین دوره جشنواره رویش با حضور دکتر علی ربیعی سخنگوی دولت، دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و برخی از معاونان فرهنگی دانشگاه‌های کشور به میزبانی این دانشگاه عصر امروز (چهارشنبه) برگزار شد.

دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این مراسم با بیان اینکه بزرگی یک جامعه به میزان تعاملات و تراکم تبادلات اجتماعی و فرهنگی که در آن برگزار می شود، بستگی دارد، اظهار داشت: به میزانی که تراکم و تنوع مجموعه های اجتماعی و فرهنگی بالا باشد ما با جامعه بزرگ و مجموعه بزرگ تری مواجه خواهیم بود که در اینجا منظور ما از جامعه بزرگ، دانشگاه است.

وی ادامه داد: دانشگاه به عنوان یک جامعه بزرگ فراتر از یک سازمان است و از ویژگی هایی بهره‌مند است که آنرا به معنای دانشگاه در معنای واقعی کلمه می سازد.

دکتر غفاری با اشاره به اینکه کانون های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها از یک تنوع و گستره قابل توجهی برخوردارند، گفت: در چند سال اخیر بر تنوع و گستردگی آنها افزوده شده است. در سال ۹۲، دو هزار و ۲۰۰ کانون داشتیم و امروز نزدیک به ۷ هزار کانون فرهنگی، ادبی، هنری و مذهبی داریم.

وی با بیان اینکه امروز که شاهد برگزاری اختتامیه نهمین جشنواره رویش هستیم، عنوان کرد: هر چند به اقتضای شرایط خیلی فرصت برای باز کردن مجموعه فعالیت هایی که صورت گرفته نیست اما وقتی که به مجموعه کارهای انجام شده نگاه می‌کنیم؛ می‌بینیم که مجموعه فعالیت‌ها هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی از یک وسعت و گستره بسیار خوبی بهره‌مند است.

دکترغفاری با تاکید بر اینکه کانون های فرهنگی حیات بخش نهاد دانشگاه هستند، گفت: دانشگاه با فعالیت این کانون‌ها جان تازه ای می‌گیرند. کنشی که به خاطر انجام وظیفه باشد با کنشی که با اراده و از روی تعهد باشد، تفاوت دارد. هیچکس از قبل برای هیچ کانونی هیچ فعالیتی را تعریف نکرده است و آنچه را که شاهد هستیم ابداع خود دانشجویان عزیز است.

وی ادامه داد: تفاوت جوامعی که از غنای فرهنگی بیشتری برخوردار هستند؛ در قدرت ابداع و اختراع و خلاقیت در ساحت های مختلف است.

دکترغفاری در پایان خاطرنشان کرد: کانون های فرهنگی، حضور دانشجویان را در عرصه اجتماع نشان می‌دهد و این هنر حضور امر کوچکی نیست‌. کانون ها امروز هویتی برای خود به دست آورده اند و یک سرمایه و ظرفیت برای ما هستند.

س. ر ۶۲/‏ ر. ب ۴۵


( ۲ )