در پژوهش مشترک محققان دانشگاه حکیم سبزواری، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk هلند:

تنوع مولکولی و پراکنش گونه‌های قارچ آسپرژیلوس بررسی شد

۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۱ کد : ۶۲۲۲۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۸
در پژوهش مشترک دکترسمیه دولت آبادی عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری و پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk هلند، تنوع مولکولی و پراکنش گونه های قارچ آسپرژیلوس با تعیین توالی ژن‌های کالمودولین بررسی شد.
تنوع مولکولی و پراکنش گونه‌های قارچ آسپرژیلوس بررسی شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر دولت آبادی درباره این پژوهش گفت: این قارچ که طیف وسیعی از عفونت ها را ایجاد می کند، اصلی ترین پاتوژن قارچی در سطح جهان با میزان مرگ و میر بالا است.
عضو هیئت علمی گروه زیست شناسی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: اطلاعات بالینی در یک دوره شش ساله، از بیمارستان های مشهد و تهران نشان می دهد پراکنش این قارچ در ایران به عنوان یک کشور خشک متفاوت از دیگر کشورها می باشد و بررسی اطلاعات بالینی بیماران و شرایط زمینه ای آنها، در راستای کنترل بهتر این بیماری عفونی تاثیرگذار خواهد بود.
همچنین نتایج این پژوهش که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و موسسه Westerdijk Fungal Biodiversity Institute کشور هلند به صورت مقاله در ژورنال mycopathologia با IF=2.45 و رتبه Q1 منتشر شده است.
این کار تحقیقاتی با همکاری موسسه Westerdijk صورت پذیرفته که عضوی از آکادمی سلطنتی علوم هلند و یکی از اصلی ترین کلکسیون قارچی دنیا است.
گفتنی است لینک این مقاله از طریق آدرس اینترنتی https://link.springer.com/article/10.1007/s11046-021-00563-z قابل دسترسی می‌باشد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: حکیم سبزواری