رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس خبر داد:

ارزآوری بالای واحد فناور پرورش صدف بومی مرکز رشد خلیج فارس

۱۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۶ کد : ۶۲۲۱۴ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۸۲
دکتر حسن حبیبی، رئیس پارک علم و فناوری خلیج فارس از ارزآوری بالای واحد فناور پرورش صدف بومی مرکز رشد خلیج فارس خبر داد.
ارزآوری بالای واحد فناور پرورش صدف بومی مرکز رشد خلیج فارس

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خلیج فارس، دکتر حبیبی در این خصوص گفت: واحد فناور پرشین اویستر که به تازگی در نخستین رویداد شیلاتی (پرورش آبزیان) کشور به عنوان دومین طرح برگزیده انتخاب شده و مورد حمایت بنیاد برکت نیز قرار گرفته است، از سال ۱۳۹۸ در مرکز رشد بوشهر مستقر شده و هم اکنون طرح پرورش صدف بومی را تجاری‌سازی کرده است.

وی افزود: واحد فناور پرشین اویستر پیش از این نیز در سال ۹۸ رتبه نخست رویداد استارتاپی شیلاتی استان بوشهر را به دست آورده بود.
سید پیام قاضی مدیرعامل واحد فناور پرشین اویستر نیز گفت: ارزآوری تکثیر و پرورش صدف بومی با کاربردهای غذایی، دارویی و استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی برابر با صادرات نفت برآورد می‌شود و ظرفیت بسیار بالایی دارد.
وی افزود: پرورش صدف بومی این منطقه برای مصرف غذایی بازار پر رونقی دارد و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای خرید این محصول راغب هستند که در صورت توسعه فعالیت می‌توانیم بازار آنها را به دست بگیریم.
قاضی بیان کرد: هر قطعه صدف بصورت دانه‌ای تا ۳۰ هزارتومان در این بازار به فروش می‌رسد و درزمان حاضر با تولید محدود ۲ تن محصول در سال ۹۹، نزدیک به ۶۰۰ میلیون تومان ارز آوری داشته‌ایم.
مدیرعامل این واحد فناور گفت: این گونه بومی سرشار از زینک، مشتقات ویتامین B و کلسیم است که علاوه بر تولید داروهای با ارزشی چون کپسول کلسیم، برای تقویت استخوان در تغذیه دام و برای استحکام پوسته تخم‌مرغ در تغذیه طیور کاربرد فراوانی دارد.
قاضی اضافه کرد: صدف بومی قابل تکثیر و پرورش دراین شرکت دارای ۹۵ درصد کربنات کلسیم است که ماده اولیه اصلی در تولید مکمل کلسیم به شمار می‌رود و در زمان حاضر هر ۶۰ کپسول خارجی آن به قیمت ۴۰۰ هزارتومان به فروش می‌رسد.
وی ادامه داد: کاربرد صدف در تولید مواد آرایشی و بهداشتی نیز ظرفیت تجاری بالایی دارد و صابون و شامپوهایی که برند صدف دارد، گرانت‌ترین نوع این مواد هستند.
مدیرعامل واحد فناور پرشین اویستر گفت: در صورت توسعه فضای این واحد پرورشی به پنج هزار و ۲۰۰ متر مربع، پیش‌بینی شده‌است در سال نخست میزان تولید صدف بومی خود را از ۲ تن به ۱۰ تن برسانیم که هشت تن با کاربرد غذایی و ۲ تن با کاربرد دارویی و آرایشی بهداشتی خواهد بود.
وی افزود: این سایت پرورشی برای هفت نفر بصورت مستقیم و تا ۵۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد می‌کند و از آنجا که تولید مداوم صورت می‌گیرد، اشتغالی پایا را به دنبال دارد.
قاضی گفت: صدف پرورشی پرشین اویستر در زمان حاضر به کشورهای قطر، امارات و بحرین صادر می‌شود و کشورهای حوزه خلیج فارس بازار پر رونقی برای این محصول دارند که می‌توانیم آنها را در اختیار داشته باشیم.
وی اضافه کرد: علاوه بر این، با توجه به اینکه این صدف در آب شور تولید می‌شود با ذائقه کشورهای آسیای شرقی بسیار سازگار است که ما می‌توانیم برای تامین این بازار گسترده نیز برنامه‌ریزی کنیم.
مدیر عامل این واحد زیست فناوری بیان کرد: چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای توسعه فضای این سایت پرورش صدف در شهرک زیست فناوری دلوار لازم است که استاندار بوشهر در نامه‌ای به صندوق کارآفرینی امید خواستار اختصاص این میزان تسهیلات برای تحقق چشم انداز آینده این واحد فناور شده‌است.
وی ادامه داد: هم اکنون زمین سایت آماده‌است و در صورت تامین اعتبار ساخت سازه در چهار ماه پایان می‌یابد و تکثیر مصنوعی در زمستان سال جاری صورت می‌گیرد تا زمینه برای صدف ریزی در سال آینده فراهم شود.
قاضی با اشاره به تناسب این فعالیت زیست فناوری با محیط زیست استان، اظهار کرد: بر اساس دستورالعمل کشوری در ابتدا ۲۰ تا ۵۰ قطعه صدف از دریا برداشت و در فرآیندی ۲ هفته‌ای بچه صدف تولید می‌شود.
مدیرعامل این واحد زیست فناوری گفت: سالانه درصد مشخصی از صدف تولید شده برای بازسازی ذخایر بومی در دریا رها سازی می‌شود تا به زیست بوم دریایی خلیج فارس صدمه‌ای وارد نشود.
وی اضافه کرد: برای تغذیه صدف‌ها از جلبک دریایی استفاده می‌شود و به هیچ عنوان تغذیه دستی صورت نمی‌گیرد.
قاضی بیان کرد: براساس "فائو" (سازمان جهانی غذا و دارو)، صدف با ارزش‌ترین گونه خلیج فارس معرفی شده‌است.
وی افزود: سایت سلامت جهانی نیز براساس تحقیقات علمی اعلام کرده‌است که با مصرف روزانه این محصول با دارا بودن میزان بالایی از زینک تا ۳۵ درصد از ابتلا به کرونا نیز پیشگیری می‌کند.

مدیرعامل واحد فناور پرشین اویستر گفت: این سایت پرورش صدف از سال ۹۳ با اخذ همه مجوزهای شیلات و محیط زیست به صورت پایلوت در زمینی به مساحت ۲۰۰ متر مربع فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۹۷ فعالیت خود را بصورت مدار بسته ادامه داد.
گفتنی است طرح پرورش صدف بومی واحد فناور پرشین اویستر ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ در نخستین رویداد شیلاتی کشور، در میان یک‌هزار و ۴۷۰ طرح رتبه دوم را کسب کرد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری خلیج فارس