مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در افتتاحیه نهمین جشنواره ملی رویش؛

فعالیت کانون های فرهنگی، مبتنی بر کنش توسعه محور و باعث انتظام اجتماعی است

۱۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۱ کد : ۶۲۱۹۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۵۳
مهندس محمد هادی عسکری، مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کانون‌های فرهنگی فرصت مناسبی برای بهره‌برداری از ذخایر فرهنگی و یکی از بنیادی ترین عرصه ها در جهت تقویت سرمایه های فرهنگی هستند و در عقلانی و استدلالی کردن بیش از پیش فضای جامعه و افزایش شایستگی های کانونی دانشجویان نقش دارند. کانون های فرهنگی محلی برای بازخوانی و ارائه روزآمد مواریث فرهنگی در دانشگاه بوده و می‌توانند درونی‌سازی فرهنگ گفت و گو در محیط‌های دانشگاهی مؤثر باشند.
فعالیت کانون های فرهنگی، مبتنی بر کنش توسعه محور و باعث انتظام اجتماعی است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، مهندس عسکری امروز (دوشنبه) در مراسم افتتاحیه نهمین جشنواره ملی رویش که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با ت أ کید بر اهمیت موضوع فرهنگ در نظام آموزش عالی اظهار داشت: امروزه شاهد پیشرفت‌های متعددی در حوزه فعالیت های کانون‌های فرهنگی می باشیم و راهبرد اصلی معاونت فرهنگی که دانشگاه اجتماعی است، به همت کنش گران حوزه کانون های فرهنگی و اجتماعی به مرحله ای از تکامل رسیده و رویش های متعددی را به نظاره نشسته است.

وی افزود: اگر تولید انسان دانشگاهی را یکی از کار ویژه‌های دانشگاه بدانیم، باید بپذیریم که دانشگاه برای تولید انسان دانشگاهی از جمله انسان فرهیخته، حکیم و خردمند و کارگزار میدان سیاست دیوانسالار و مهندس نیازمند نهادی است که در آن بتواند سرمایه فرهنگی تجسم یافته، فردی شده و نهادینه شده تولید کند.

عسکری تحصیلات، کسب قابلیت های فرهنگی، هنری و بیانی و کلامی که حاصل اندیشه ورزی در دانشگاه است را در زمره سرمایه فرهنگی ارزیابی کرد و افزود: سرمایه فرهنگی امید و بالندگی ایجاد می کند و مولد قدرت و توانمندی است که پیامدهای مثبتی چون عزت نفس، احساس اثرگذاری و تأثیربخشی در فرد را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: این موضوع نیازمند سرمایه گذاری بیش از پیش نهادی مانند دانشگاه است که می‌توانند مسئولیت اجتماعی آن را به عنوان نهادی اثر گذار، به عرصه ظهور و بروز برساند.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ادامه داد: کانون‌های فرهنگی فرصت مناسبی برای بهره برداری از ذخایر فرهنگی کشور هستند و می‌توانند در درونی سازی فرهنگ گفت و گو در محیط های دانشگاهی مؤثر باشند. کانون‌های فرهنگی امروز به مرحله ای از دانش، تجربه و کفایت رسیده اند که می‌توانند به عنوان دستیار نظام حکمرانی، در برنامه ریزی برای مواجهه با آسیب‌های اجتماعی و حل آنها نقش‌آفرینی کنند.

وی گفت: کانون‌های فرهنگی بازوهای ارزشمند و توانایی هستند که در شرایط کرونا توانستند امید را به دانشگاه‌ها برگردانند و مبانی علمی ارزشمند رابه شهروندان منتقل کنند.
مهندس عسکری تاکید کرد: امسال به همت دانشجویان، معاونان و مدیران فرهنگی برای اولین بار شاهد برگزاری بیش از ۷۰ رویش دانشگاهی در دانشگاه‌های کشور بودیم، همچنین ۸۶ دانشگاه در این مرحله از جشنواره ملی رویش شرکت کرده‌اند که باعث افتخار برای نظام آموزش عالی کشور است.

مدیرکل پشتیبانی امور فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تعداد آثار رسیده به این جشنواره از سوی کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را ۱۵ هزار و ۵۳۷ فعالیت اعلام کرد و گفت: در بخش آثار فردی نیز، هزار و ۳۶۲ اثر و در بخش آثار گروهی تعداد ۲۱۶ اثر ارسال شده و تعداد ایده های کانونی هم ۱۲۶ اثر است.

عسکری درباره تعداد داوران این جشنواره گفت: تعداد داوران بخش ارزیابی کانونی ۶۶ نفر، تعداد داوران بخش ارزیابی آثار ۲۷ نفر، تعداد داوران بخش ارزیابی ایده سه نفر و تعداد داوران بخش مسئولیت اجتماعی سه نفر در نظر گرفته شده است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم کانون‌های فرهنگی بتوانند زمینه را برای شناسایی و کشف استعدادهای دانشجویان ذیل مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها فراهم کنند.

عسکری یکی از وجوه ممیزه جشنواره امسال را بخش مسؤلیت اجتماعی (جایزه جهادگر شهید حسین علی مرادی) دانست و اظهار امیدواری کرد: با شروع سال تحصیلی امکان حضور پر فروغ دانشجویان در دانشگاه ها فراهم شود و این بخش مورد اقبال بیشتر آنان قرار گیرد. ‌‌‌‌‌‌‌