پیوستن موزه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به جمع موزه‌های دانشگاهی جهان

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۰:۲۴ کد : ۶۲۱۱۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۸۸
موزه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به جمع موزه‌های دانشگاهی جهان پیوست و در کمیته بین‌المللی موزه‌های دانشگاهی جهان (UMAC) ثبت شد.
پیوستن موزه انگل‌شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به جمع موزه‌های دانشگاهی جهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، موزه ملی انگل‌شناسی ایران اولین و تنها موزه اختصاصی انگل‌شناسی در خاورمیانه است. این موزه با همکاری مشترک دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، سازمان دامپزشکی ایران، مؤسسه تحقیقات شیلات ایران و با حمایت بنیاد ملی علوم ایران، بیش از یک دهه اقدام به جمع‌آوری، شناسایی و نگهداری نمونه‌های انگلی بومی ایران از سراسر کشور کرده است.
درمجموع بیش از ۴۵۰۰ نمونه انگلی در این موزه جمع‌آوری و نگهداری می‌شود که از این تعداد، تنوع گونه‌های انگلی به بیش از ۳۰۰ گونه می‌رسد.
ارائه خدمات رایگان تشخیص نمونه‌های انگلی، نگهداری و ثبت آن‌ها در صورت لزوم به نام آورنده نمونه در پایگاه اطلاعاتی موزه و ارائه ترسیم انگل‌های تشخیص داده شده به آورنده نمونه از جمله خدمات موزه می‌باشد.
جمع‌آوری، شناسایی، تشخیص، تعیین و نگهداری انگل‌های کل کشور اعم از انسانی، دامی، حیات وحش و آبزیان، ایجاد پایگاه اطلاعاتی انگل‌های ایران، تعیین تنوع و توزیع جغرافیایی انگل‌ها در ایران، حمایت از مطالعات اپیدمیولوژیک و کنترل بیماری‌های انگلی و حفظ منابع ژنتیکی انگل‌ها برای استفاده در تحقیقات و آموزش از اهداف مؤسسان موزه انگل شناسی است.
همچنین انگل شناسی در ایران سابقه‌ای به قدمت علم پزشکی و دامپزشکی دارد. از این رو ایجاد مجموعه‌ای به عنوان موزه انگل شناسی، می‌تواند نقش مؤثری در تحقیقات، آموزش و ترویج در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مشترک انسان و دام و افزایش دانش جامعه در زمینه بهداشت عمومی داشته باشد.
گفتنی است علاقه‌مندان می‌توانند برای مشاهده موزه‌های دانشگاهی ایران و جهان و همچنین موزه انگل شناسی دانشکده دامپزشکی به سایت http://umac.icom.museum/database مراجعه کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: تهران