معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد:

لزوم بهره‌مندی از تحولات فناوری بویژه فناوری‌های ارتباطی در حوزه کشاورزی

۱۲ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۷ کد : ۶۲۱۱۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۰۳
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در مراسم افتتاح دوازدهمین کنفرانس ملی اقتصاد کشاورزی ایران که به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه کردستان کنفرانس برگزار شد، با تاکید بر لزوم بهره‌مندی از تحولات فناوری بویژه فناوری‌های ارتباطی در حوزه کشاورزی، گفت: دولت تلاش کرده تا اینترنت پرسرعت در روستاها همانند پایتخت و شهرهای بزرگ وجود داشته باشد تا کشاورزان از طریق شبکه‌های اجتماعی محصولات خود را به فروش برسانند.
لزوم بهره‌مندی از تحولات فناوری بویژه فناوری‌های ارتباطی در حوزه کشاورزی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کردستان، دکتر جهانگیری، به تغییرات آب و هوایی و کاهش نزولات جوی و خشکسالی در سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اشاره کرد و اظهار داشت: امسال جزو سال‌های خشک کشور در ۵۰ سال گذشته است، میزان بارندگی‌ها و آب‌های ذخیره شده در پشت سدها بسیار کاهش یافته و در دولت ستادی به منظور ساماندهی و تعادل بخشی وضع آب با حضور دستگاه‌های مختلف ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته دولت متناسب با شرایط کم‌آبی طرح‌هایی در بخش کشاورزی به منظور کاهش مصرف آب اجرا کرده است، افزود: کشت گلخانه‌ای از ۸ هزار هکتار در شروع کار دولت به ۱۸ هزار هکتار رسیده است و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین به طور گسترده در حال افزایش است.
دکتر جهانگیری تصریح کرد: در موضوعات کشاورزی نظیر ایجاد شبکه‌های آبیاری نوین بیش از ۸۵ درصد هزینه‌ها از سوی دولت پرداخت می‌شود و متاسفانه بخش خصوصی و فعالان در این عرصه سرمایه‌گذاری اندکی در این زمینه انجام می‌دهند.
وی، با اشاره به اجرای طرح‌های آب و خاک نظیر طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در استان‌های خوزستان و ایلام با سرمایه‌گذاری بیش از ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلاری دولت خاطرنشان کرد: اجرای چنین طرح‌های بزرگی موجب بهره‌وری بیشتر از منابع آب و خاک شده است به طوری که در بازدید از این مناطق یکی از کشاورزان می‌گفت با اجرای این طرح میزان برداشت محصول از یک و نیم تن به ۳.۵ تا ۴ تن ارتقا یافته است. این نشان می‌دهد که اجرای طرح‌هایی که منجر به اقتصادی شدن بخش کشاورزی می‌شود می‌تواند توان کشاورز را در واحد سطح افزایش دهد.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: حضور متخصصان علم اقتصاد در حل مشکلات اقتصادی بویژه بخش کشاورزی باید پررنگ تر شود و چنین کنفرانس‌هایی می‌تواند اقتصادی شدن بخش کشاورزی را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهد.
وی، نقد سیاست‌های دولت در حوزه کشاورزی نظیر دخالت در قیمت‌گذاری‌ها را به منظور شکوفا شدن بخش کشاورزی ضروری توصیف کرد و گفت: ارتباط دانشگاه با صنعت در همه جهت‌گیری‌ها وجود داشته اما ارتباط دانشگاه با کشاورزی باید تقویت شود. تا زمانی که دانشگاه‌ها برای خود نقشی در گره گشایی از مشکلات نداشته باشند قادر به عبور از مسائل نخواهیم بود.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر لزوم بهره‌مندی از تحولات فناوری بویژه فناوری‌های ارتباطی در حوزه کشاورزی گفت: دولت تلاش کرده تا اینترنت پرسرعت در روستاها همانند پایتخت و شهرهای بزرگ وجود داشته باشد تا کشاورزان و فعالان این عرصه بتوانند از طریق دستیابی به مقالات علمی بهره وری را افزایش داده و یا از طریق شبکه‌های اجتماعی محصولات خود را به فروش برسانند.
دکتر جهانگیری هوشمندسازی بخش کشاورزی را موضوعی جدی خواند و گفت: امیدوارم سهم دانش در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش‌ها افزایش یابد. اقتصاد بدون اتکا به درآمد نفت معنایش اقتصاد متکی به دانش است. دولت از شکل گیری مراکز علمی و پارک‌های علم و دانش در گوشه و کنار کشور حمایت کرده است اما باید موضوع دانش بنیانی در همه عرصه‌ها از مزارع کشاورزی تا کارخانه‌ها حضور داشته باشد و آثار خود را نمایان کند.
وی موضوع کار برای دانش آموختگان بخش کشاورزی را از مسائل مطرح در این حوزه دانست و افزود: باید بستری به وجود آوریم که کشاورز و صاحبان مزارع به حضور مهندسان و تکنسین‌های کشاورزی و سایر دانش آموختگان مرتبط احساس نیاز کنند و آنها در همه مراحل تولید و نیز زنجیره از مزرعه تا خانه حضور داشته باشند. این حضور می‌تواند منافع تولید کننده را بیش از پیش افزایش دهد.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود از کشاورزی به عنوان محوری‌ترین بخش اقتصاد ملی یاد کرد و گفت: کشاورزی سهم فراوانی در تولید ملی، اشتغال و امنیت غذایی کشور داشته است، بویژه در مواقعی که ایران با محدودیت‌های سنگینی نظیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا در سال‌های اخیر روبرو بوده است، بخش کشاورزی توانسته خوب بدرخشد و محصولات اساسی مورد نیاز مردم را در داخل تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه هر دولتی با هر گرایش و جهت گیری نیازمند تقویت بخش کشاورزی است، افزود: یکی از مهمترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت داخلی کشور بود که بخش کشاورزی در آن دستاوردهای مناسبی داشت و در دیگر مولفه‌ها نیز نظیر صادرات نیز نتایج بدست آمده قابل توجه است. تلاش کردیم تا تراز ارزی منفی در حوزه کشاورزی کاهش یابد و باید این روند ادامه پیدا کند.
معاون اول رئیس جمهوری ضمن قدردانی از دانشگاه کردستان به عنوان میزبان این کنفرانس و سایر دانشگاه‌های مرتبط اظهار امیدواری کرد: دستاوردهای کنفرانس به عنوان سرمایه‌ای برای پیشرفت در اختیار مسئولان ذیربط قرار گیرد.

*اهتمام ویژه برای توسعه بخش کشاورزی در دانشگاه کردستان
دکتر رحمت صادقی رئیس دانشگاه کردستان نیز در این مراسم گفت: رشته اقتصاد کشاورزی خیلی برای ما در دانشگاه کردستان مهم است و اهتمام ویژه‌ای برای توسعه این رشته بویژه در تحصیلات تکمیلی داریم تا در راستای مسئولیت اجتماعی اثرگذاری مناسبی در توسعه استان داشته باشیم.
وی افزود: دانشگاه کردستان به عنوان دانشگاه مادر و معین استان با حدود بیش از ۱۲ هزار دانشجو، ۸ دانشکده و ۴۰۰ عضو هیات علمی در حال فعالیت است.
دکترصادقی به جایگاه دانشگاه کردستان در رتبه بندی‌های بین المللی پرداخت و گفت: این دانشگاه در رتبه بندی تایمز رتبه ۸۰۰-۶۰۱ و رتبه ۱۲ کشوری را داراست.
رئیس دانشگاه کردستان در رابطه با موضوع کنفرانس نیز اظهار کرد: استان کردستان همچون سایر استان‌های کشور با توجه به ظرفیت و پتانسیلی که دارد، کشاورزی زراعی، باغداری, شیلات می‌تواند محور توسعه باشد و اگر اقتصادی شود، موجب توسعه و اشتغالزایی و افزایش درآمد سرانه خواهد شد.
وی ادامه داد: بر همین اساس رشته اقتصاد کشاورزی خیلی برای ما در دانشگاه کردستان مهم است و اهتمام ویژه‌ای برای توسعه این رشته بویژه در تحصیلات تکمیلی داریم تا بتوانیم در راستای مسئولیت اجتماعی اثرگذاری مناسبی در توسعه استان داشته باشیم.

*رتبه دوم کردستان در تولید محصول استراتژیک گندم برگ زرینی در کارنامه تامین امنیت غذایی کشور
در ادامه بهمن مرادنیا استاندار کردستان اظهار داشت: بر همین اساس و در چارچوب سند آمایش سرزمین، برنامه جامع توسعه کشاورزی استان در دست اجراست.
وی افزود: بخش کشاورزی تنها بخشی است که کمترین وابستگی را به خارج دارد و تمامی پتانسیل‌های لازم برای تولید و حفظ امنیت غذایی را داراست.
مرادنیا ضمن یادآوری پتانسیل‌های بالای استان در حوزه‌های مختلف کشاورزی نقش این حوزه را در اقتصاد استان بسیار موثر خواند و گفت: کشاورزی کردستان با تولید حدود ۳/۱ میلیون تن به ارزش ناخالص بالغ بر ۱۳ هزار و ۲۵۲ میلیارد تومان تقریباً ۲۵ درصد تولید ناخالص داخلی و با ۱۱۴ بهره بردار ۳۰ درصد اشتغال استان را به خود اختصاص داده که این رتبه‌ها در سطح کشوری ۱۲ و ۱۸ درصد است.
وی رتبه دوم کردستان در تولید محصول استراتژیک گندم را برگ زرینی در کارنامه تامین امنیت غذایی کشور عنوان کرد و یادآور شد: بر همین اساس و در چارچوب سند آمایش سرزمین، برنامه جامع توسعه کشاورزی استان با ۳ طرح پیشران تبدیل ۱۰۰ هزار هکتار اراضی دیم به آبی، توسعه ۵۰ هزار هکتار باغات و تولید ۱۳ هزار تن گوشت قرمز، در دست اجراست.
مرادنیا، مرز را دیگر مزیت مهم استان عنوان و خاطرنشان کرد: سال گذشته ارزش صادرات محصولات کشاورزی از مرزهای رسمی استان ۳۶۸ میلیون دلار بوده که ۳۰ درصد از آن تولیدات داخلی استان و مابقی ترانزیت محصولات سایر استان‌های کشور است.
استاندار کردستان در ادامه اظهار داشت: حدود ۹۵ درصد از فعالیت‌های کشاورزی توسط بخش خصوصی انجام می شود لذا تقویت، ایجاد انگیزه و جلب و جذب سرمایه گذاری بخش غیر دولتی اهمیت ویژه‌ای دارد.
وی ادامه داد: در راستای اقتصادی کردن فعالیت‌های کشاورزی، رسالت مهمی متوجه اقتصاددانان با گرایش کشاورزی است تا در سایه کشاورزی نوین کمیت و کیفیت محصولات ارتقا یافته و با تاثیر بر اشتغال، در نهایت شکاف درآمد سرانه استان به نسبت میانگین کشوری تا حدودی ترمیم شود.
مرادنیا خاطرنشان کرد: خشکسالی‌های پی‌در‌پی عرصه را بر تولیدکنندگان به شدت تنگ کرده اما به همت کشاورزان، متخصصان و اقتصاددانان کشاورزی از یک سو و حمایت‌های بی دریغ مسؤولان از سوی دیگر خواهد توانست تا حدود زیادی آثار زیانبار این خشکسالی را به حداقل برساند.
در ادامه دکتر حامد قادرزاده دبیر اجرایی کنفرانس نیز اظهار کرد: این کنفرانس نقطه عطفی است تا اقتصاد کشاورزی را در روستاها پیاده کرده و دستاوردهای آن موجب شود دانش آموختگان و فارغ التحصیلان این رشته، به رشته خود افتخار کنند.
وی ارزش افزوده بخش کشاورزی را عامل پیشرفت کشورهای توسعه یافته دانست و یادآور شد: علیرغم اهمیتی که بخش کشاورزی در کشور دارد، چنان که شایسته است به آن اهمیت داده نشده است.

دکترقادرزاده برگزاری این کنفرانس را عامل همگرایی گروه‌های اقتصاد کشاورزی در کشور دانست و ابراز امیدواری کرد: این کنفرانس بتواند عاملی در توسعه و رشد بخش کشاورزی در کشور و بویژه در استان کردستان شود.
گفتنی است دوازدهمین کنفرانس ملی اقتصاد کشاورزی با موضوع تحول در سیاست ها و مدیریت کشاورزی ایران ۱۱ و ۱۲ خرداد به میزبانی دانشگاه کردستان و با همکاری دانشگاه‌های مشهد، شیراز، خوزستان و ساری برگزار شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کردستان