قائم مقام وزیر علوم در پارک علم و فناوری خراسان تاکید کرد:

لزوم توجه بیشتر مسئولان به پارک‌های علم ‌و فناوری

۰۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۷ کد : ۶۲۰۰۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۷۲
دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت ممیزه مرکزی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری در بازدید از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پارک علم و فناوری خراسان گفت: پارک‌های علم ‌و فناوری، باید درتوجه و اولویت نگاه مسئولان قرار گیرند.
لزوم توجه بیشتر مسئولان به پارک‌های علم ‌و فناوری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خراسان، در این بازدید دکتر باقری با بیان اینکه ایجاد انگیزه در جوانان و کاهش وابستگی کشور از دلایل مهمی هستند که باید پارک‌های علم و فناوری در اولویت نگاه مسئولان قرار بگیرند، اظهار داشت: در این راستا وزارت علوم نیز به‌دنبال بسترسازی، توسعه زیرساخت‌ها، حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های دانش بنیان است.
وی با اشاره به اینکه باید میان معاونت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها و پارک‌های علم وفناوری ارتباط مستمر شکل گیرد، تصریح کرد: در حال حاضر زمینه‌هایی را برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که تمایل به فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان دارند، فراهم کرده‌ایم.
قائم مقام وزیر علوم درخصوص تأمین بودجه مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان و فناور، گفت: بودجه مورد نیاز از ۴ مسیر که شامل وزارت علوم، پارک‌های علم و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق شکوفایی نوآوری است، تأمین می‌شود و به شرکت‌هایی که فرآیندهای لازم را طی کنند اختصاص می‌یابد.
وی افزود: در این دوره تلاش کردیم تا بتوانیم از پارک‌های علم و فناوری و مراکز فناور حمایت کنیم و کم‌وبیش شاهد این اتفاق بوده‌ایم. همچنین نگاه ویژه مقام معظم رهبری به پارک‌های علم و فناوری، سبب شد تا اعتبارات آن‌ها افزایش داشته باشد، زیرا پارک‌ها بسترهای امید آینده کشور هستند.
سپس دکتر رضا قنبری، رئیس پارک علم و فناوری خراسان با بیان اینکه درجهت توسعه این پارک با آستان قدس رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد مشارکت کرده‌ایم، گفت: در سال ۱۴۰۰ به‌دنبال استفاده از ساختمان‌های بلااستفاده برخی از ارگان‌های دولتی برای توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم و برای امسال پیش‌بینی می‌کنیم که بتوانیم حدود ۴ هزار متر مربع زمین اضافه کنیم.
وی افزود: در یک دوره چهارساله از سال ۹۵ تا ۹۹ تعداد شرکت‌ها از ۲۰۰ شرکت به ۳۷۰ شرکت افزایش داشته که ۷۴ درصد رشد داشته‌ایم. ما می‌توانیم به راحتی این تعداد را به ۶۰۰ شرکت برسانیم، اما مشکل ایجاد و توسعه فضا برای شرکت‌ها وجود دارد.
دکتر قنبری گفت: همچنین ظرفیت اشتغال از ۲۳۰۰ نفر به ۵۰۰۰ نفر در این شرکت‌ها رسیده است و تعداد شرکت‌های فناوری ۴ برابر شده است و صادرات نیز رشد خوبی داشته است.
گفتنی است در این بازدید دکتر باقری از شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان پترو اکسیر اطلس، آهار شرق، مطلق کاران، پیام آوران، طاهاقالب توس، پرتوصنعت، کاوش صنعت، مجتمع آزمایشگاهی و آزمایشگاه هوشمندسازی و دیسپاچینگ در پارک علم وفناوری خراسان بازدید کرد.
ل. م ۵۴/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: قائم مقام وزیر علوم


( ۱ )