با رویکرد تامین انرژی پاک و حفظ محیط زیست انجام گرفت؛

کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی با بهره‌گیری از پنل‌های خورشیدی پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد

۰۸ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۰ کد : ۶۱۹۹۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۵
پژوهشگران یکی از شرکت‌های مستقر در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد با ارائه طرح‌های تحقیقاتی متفاوت درخصوص نقش نیروگاه‌های خورشیدی در ادارات و سازمان های دولتی منجربه کاهش مصرف انرژی به میزان ۴۰% در ساعات پیک در ماه‌های گرم سال شده‌اند.
کاهش ۴۰ درصدی مصرف انرژی با بهره‌گیری از پنل‌های خورشیدی پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، کارشناسان و تیم فنی شرکت دادمان یزد با حضور در پردیس فناوری و صنعتی این دانشگاه و با بهره گیری از استانداردهای روزِ جهانی و ملی، فناوری های دوستدار محیط زیست و کاهش هزینه ها در کنارِ بازدهی بالا به ارائه طرح های تحقیقاتی متفاوتی درخصوص نقش نیروگاه‌های خورشیدی در ادارات و سازمان های دولتی شدند که این امر منجر به کاهش مصرف انرژی به میزان ۴۰% در ساعات پیک در ماه‌های گرم سال شده است.
علیرضا داد مدیرعامل شرکت دادمان یزد هدف اصلی این شرکت را احداث نیروگاه‌های خورشیدی بر روی سقف سوله‌های کارخانجات صنعتی عنوان کرد و اظهار داشت: واحدهای صنعتی در حدود ۳۰ درصد برق کشور را مصرف می‌کنند و پتانسیل احداث ۱۲۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی بر روی سقف سوله‌های صنعتی وجود دارد.
عضو هیئت موسس و مدیر کارگروه نیروگاه‌های خورشیدی درشهرک‌های صنعتی کشور خاطرنشان کرد: در صورت بالفعل شدن این پتانسیل کمک شایانی به وزارت نیرو در تامین برق کشور و پیک زدایی به خصوص در ماه‌های گرم می‌شود و همچنین منبع درآمد جدید و مطمئن برای واحدهای صنعتی از طریق تولید و فروش برق سبز به وجود می‌آید.
وی با اشاره به اینکه این شرکت دارای تیم فنی مجرب در زمینه مشاوره و نصب سیستم‌های خورشیدی در ظرفیت‌های گوناگون بوده و تاکنون پروژه‌های متعددی در کشور انجام داده است، گفت: شرکت دادمان یزد درصدد است با تکیه بر توان مهندسی متخصصان خود و حضور فعال در صنعت انرژی، شرایط لازم و مطلوب را برای حضور سرمایه‌گذاران و صنعتگران در این صنعت فراهم می‌کند.
علیرضا داد گفت: این شرکت با بهره‌گیری از مشاورانی از کشورهای آلمان و چین که جزو سازندگان برتر تجهیزات خورشیدی در سطح بین المللی هستند به حوزه نیروگاه‌های خورشیدی (مسکونی، تجاری و صنعتی) ورود پیدا کرده و با بالاترین کیفیت، خدماتی مانند طراحی، مشاوره، تامین تجهیزات، نصب و بهره برداری، تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش را ارائه می‌دهد.
به گفته وی، کارشناسان جوان، تحصیل کرده و مجربِ دادمان یزد برای دادن مشاوره و در اختیار گذاشتن اطلاعات مورد نیاز جهت تدوین طرح توجیهی مناسب برای طراحی، نصب و بهره برداری نیروگاه‌های خورشیدی در مقیاس‌های مختلف پاسخگوی علاقه‌مندان این حوزه هستند.
مدیرعامل شرکت دادمان یزد با اعلام آمادگی در برگزاری دوره‌های آموزشی با همکاری مراکز آموزشی و دانشگاه‌های سراسرکشور، اذعان داشت: از جمله فعالیت‌های حرفه‌ای این شرکت برگزاری دوره‌های آموزشی علمی و عملی بوده که این آموزش‌ها براساس به روزترین یافته‌ها در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، نیروگاه‌های خورشیدی و نرم افزارهای مرتبط است.
این فعال حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اضافه کرد: دادمان یزد ارائه خدمات علمی و آموزشی در زمینه انرژی‌های نو را به عنوان بخشی از فعالیت‌های خود در راستای انجام مسئولیت اجتماعی در دستور کار خود قرار داده است و همواره از درخواست‌های دانشجویان برای کارورزی و کارآموزی در این حوزه استقبال می‌کند.
مطالعه و امکان سنجی نیروگاه‌های فتوولتاییک متصل به شبکه (on grid) و منفصل از شبکه (off grid)، طراحی، تامین، نصب و اجرای انواع سیستم‌های سرمایش و گرمایش خورشیدی، طراحی، نصب وخدمات پس از فروش سیستم‌های فتوولتاییک، فروش تجهیزات سیستم‌های خورشیدی، آموزش طراحی، نصب و بهره‌برداری نیروهای خورشیدی و مشاوره فنی – اقتصادی احداث نیروهای فتوولتاییک از دیگر زمینه‌های فعالیت شرکت دادمان یزد است.
شرکت دادمان یزد با آگاهی از مزیت‌ها و چالش‌های پیش روی استفاده از منابع تجدیدپذیر در سال ۱۳۹۴ تاسیس و در سال ۱۳۹۷ با تمرکز بر توسعه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر برای بهینه سازی مصرف انرژی و تولید برق، فعالیت خود را در پردیس فناوری و صنعتی دانشگاه یزد آغاز کرد. در حال حاضر این شرکت به عنوان یکی از شرکتهای مجاز پذیرفته شده در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر توسط شرکتهای توزیع نیروی برق در سراسر کشور، فعالیت می‌کند. دادمان یزد با برندهای معتبر و صاحب نام دنیا از جمله SUNTECH ، Q.CELLS، SMA، DAH Solar و SUNOVAهمکاری می‌کند.

گفتنی است محصولات این شرکت ها علاوه بر کیفیت بالا در سراسر دنیا شناخته شده است. گستردگی تنوع محصولات این شرکت‌ها، امکانات تولیدی وسیع و سرعت و انعطاف بالا در پاسخ به نیازهای بازار سبب شده سهم قابل توجهی از بازارهای بین المللی، حتی در کشورهای دارای تعرفه بالای وارداتی همچون امریکا را از آن خود کنند. بهره‌مندی از برترین و مطلوب‌ترین تکنولوژی و استاندارها و مجهزترین سیستم کنترل کیفیت، عملکردِ محصولات این شرکت‌ها را در دنیا بی‌رقیب و بازدهی آنها را در دراز مدت تضمین می‌کند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: یزد