وزیر علوم در آیین افتتاح اولین باغ فرهنگ کشور اعلام کرد:

اتحاد و همدلی میان اقوام، با وجودتنوع قومیتی در ایران

۰۷ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۱:۱۱ کد : ۶۱۹۷۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۴۱
دکتر منصور غلامی،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح اولین باغ فرهنگ کشور اعلام کرد: وجود اقوام با گویش‌ها و آداب مختلف ویژگی منحصر به فردی است که در کمتر نقطه‌ای از دنیا مشاهده می‌شود. البته این تنوع فرهنگی و قومیتی هرگز باعث اختلاف و ایجاد حس برتری در قومی خاص نشده و اتحاد و همدلی در میان اقوام مختلف کشور حاکم است.
اتحاد و همدلی میان اقوام، با وجودتنوع قومیتی در ایران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دراین آیین که به همت کمیسیون ملی یونسکودر ایران و با همکاری شهرداری کرج و با حضور دکتر حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکترسرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکو، دکتر ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، سفرای تاجیکستان و افغانستان، شهردار کرج و جمعی از مسئولان محلی در پارک ایران کوچک کرج برگزار شد، دکتر غلامی با بیان اینکه کشورعزیزمان گسترده و محل حضور فرهنگ و دانش عمیق و ریشه‌دار است و یکایک مردم ما گنجینه دانش و فرهنگ هستند که در جغرافیای گسترده زینت‌بخش این سرزمین می باشند، اظهار داشت: تنوع اقوام و فرهنگ‌ها نعمتی خدادادی است وانسان با این سرمایه‌ها زندگی و رشد می‌کند و به بالندگی می‌رسد.

وی افزود: خداوند در قرآن می‌فرماید: «ارزش شما به نیکویی و تقوای شماست لذا هیچ قومی و هیچ نسلی و جمعیتی به دیگری ارجحیت ندارد مگر در اخلاق و فرهنگ و دوستی و مهرورزی و نیکویی.». و همه مردم ایران می‌دانند که تنها محبت، تقوا، سلامت نفس و ارزش‌های والای انسانی است که فرد یا گروهی را از دیگران برتر می‌کند.

وزیر علوم با اشاره به افتتاح باغ فرهنگ در پارک ایران کوچک کرج گفت: شهر کرج به واسطه ویژگی قومیتی و فرهنگی متنوعی که دارد بهترین گزینه برای ایجاد نخستین باغ فرهنگ ایرانی در کشور بود.

دکتر غلامی با بیان اینکه مسئولان تلاش دارند تا ظرفیت‌های فرهنگی استان‌های مختلف را که در حقیقت خمیرمایه شادکامی و زیست مردم است، شناسایی و به فعلیت برسانند، گفت: وجود اقوام و گویش‌های مختلف ثروتی است که بایدوجود این ثروت را به فرزندانمان گوشزد کنیم زیرا نمی‌توان از جایی آن‌را به‌دست آورد. وزیر علوم با بیان اینکه امیدوارم همه ما این پیش‌گامی را در فراهم کردن خوبی‌ها به مدد فرهنگ داشته باشیم، اظهار داشت: شهر کرج یک باغ الوان از قومیت‌های ایران اسلامی است. به شهردار کرج تبریک می‌گویم. همچنین همکاران ما در کمیسیون ملی یونسکو تلاش کردند ظرفیت‌های فرهنگی شهرهای مختلف را به‌روز برسانند. خمیرمایه زیست و زندگی و شادکامی و آینده و امید در توجه به ریشه‌هاست که بالندگی‌ها را تقویت می کند.

دکتر غلامی در پایان سخنان خود گفت: اگر می‌خواهیم کشوری استوار و نمونه در جوامع فرهنگی داشته باشیم باید فرزندان مان را با این فرهنگ آشنا کنیم.اگر فرزندان ما ریشه محکم فرهنگی خود را به خوبی بشناسند، بی‌تردید پاسداران خوبی برای فرهنگ خواهند بودو ایران اسلامی در میان سایر جوامع فرهنگی استوار و پابرجا خواهد ماند.

در این آیین پلاک باغ فرهنگ ایران کوچک و تمبر یادبود اولین باغ فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو درایران با حضور وزیر علوم رونمایی شد و نشان خلاقیت در مدیریت از سوی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکودر ایران به شهردار کرج اهدا شد.

در این باغ فرهنگ با ساخت بناهای تاریخی و قدیمی ایرانی از استان‌های مختلف، تنوع فرهنگی ایران به نمایش گذاشته شده است

پیش تر تفاهم نامه همکاری کمیسیون ملی یونسکودرایران و شهرداری کرج به منظور گسترش هرچه بیشتر همکاری های فرهنگی به امضا رسیده بود.

ر.ب ۴۵/ ن.ش ۵۸