معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم عنوان کرد:

رویکرد آموزش عالی؛ حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین/ ارتقای کیفی آموزش عالی از اولویت‌های وزارت علوم

۰۵ خرداد ۱۴۰۰ | ۲۱:۲۲ کد : ۶۱۹۶۴ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۶۰۴
دکتر محمد تقی نظرپور،معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری گفت: رویکرد آموزش عالی حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین است.
رویکرد آموزش عالی؛ حرکت به سمت دانشگاه‌های کارآفرین/ ارتقای کیفی آموزش عالی از اولویت‌های وزارت علوم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، در این نشست که در محل دانشگاه حکیم سبزواری برگزار شد، دکتر نظرپور با اشاره به اینکه ارتقای کیفی آموزش عالی از اولویت‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، اظهار داشت: رویکرد آموزش عالی فراهم آوردن بستری جهت حرکت دانشگاه‌ها از نسل اول ودوم به نسل سوم و چهارم و دانشگاه‌های کارآفرین است.
وی با اشاره به نقش دانشگاه‌ها در دوران شیوع بیماری کرونا، گفت: در بحث کرونا دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری نقش آفرینی های موثری انجام داده‌اند و به کمک مجموعه پزشکی کشور آمده‌اند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری به سرعت در راستای کمک به جامعه پای کار آمدند و این اتفاقات مهم از دستاورد دانشگاه های نسل سوم و چهارم به شمار می رود.
دکتر نظرپور با بیان اینکه کرونا ما را به مسیر جلو حرکت نداده، بلکه به مسیر جلو پرتاب کرده است، تصریح کرد: در روزهای قبل از شیوع بیماری کرونا آموزش مجازی مورد استقبال قرار نمی گرفت و اکنون کلاس های مجازی دارای ظرفیت های قابل قبولی است.
وی گفت: آموزش مجازی امکان حضور تمامی دانشجویان را فراهم نموده و حتی دانشجویان خارجی که در داخل کشور حضور ندارند، از ظرفیت آموزش مجازی استفاده می‌کنند.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم تاکید کرد: برخی از رشته های آزمایشگاهی و کارگاهی ضروری است که کلاس ها به صورت حضوری برگزار شود وگرنه آموزشی رخ نمی‌دهد.
دکتر نظرپور با بیان اینکه توسعه و پیشرفت های این دانشگاه در سال‌های اخیر قابل تقدیر است، تصریح کرد: بیش از ۳۰ سال از عمر دانشگاه حکیم سبزواری می گذرد که به عنوان دومین دانشگاه بزرگ در استان خراسان رضوی تبدیل شده است و این موفقیت را مدیون مدیران، اعضای هیئت علمی و اساتید این دانشگاه هستیم.
وی بیان کرد: حدود ۹ هزار دانشجو در دانشگاه حکیم سبزواری مشغول به تحصیل هستند، بخشی از آنها خارجی، تحصیلات تکمیلی و بخشی هم دانشجویان رشته های مورد نیاز به شمار می روند.
دکتر نظرپور با بیان اینکه خداوند متعال را شاکر هستم که توفیقات خوبی برای دانشگاه حکیم سبزواری حاصل شده است، اظهار کرد: دانشگاه حکیم سبزواری در سالهای اخیر قابلیت های خوبی را ایجاد کرده و اکنون فضای سبز و ساخت و سازها به خوبی گسترش پیدا کرده است.
وی افزود: دریافت آمار دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه حکیم سبزواری ضروری است و به مسئولان دانشگاه کمک می کند که از رشته های مورد نیاز شهرستان سبزوار و استان‌های همجوار استفاده شود.
وی در پایان یادآور شد: دانشگاه حکیم سبزواری باید با همراهی اعضای هیئت علمی و اساتید به سمت درآمدزایی حرکت نمایند.
*رشد ۱۱ درصدی جذب دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی دانشگاه حکیم سبزواری
دکتر علی اصغر مولوی رئیس دانشگاه حکیم سبزواری نیز در این نشست گفت: دانشگاه حکیم سبزواری به عنوان دومین دانشگاه جامع خراسان رضوی هم اکنون دارای حدود ۹ هزار دانشجو است و بالغ بر ۳۰۰ دانشجوی بین‌المللی در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.
وی افزود: این دانشگاه دارای ۲۷۵ عضو هیئت علمی تمام وقت و ۳۲ عضو هیئت علمی وابسته است.
وی ادامه داد: اعضای هیئت علمی وابسته بیشتر از نخبگان علمی ایرانی ساکن در خارج از کشور هستند که هم اکنون با همکاری بخش بین‌الملل دانشگاه به تدریس و راهنمایی پروژه ها و پایان نامه های دانشجویان مشغول هستند.
دکتر مولوی گفت: همچنین به تفکیک در دانشگاه حکیم سبزواری، ۲۷۰ دانشجوی دکتری، حدود ۲۰۰۰ دانشجوی ارشد و مابقی دانشجویان در مقطع لیسانس مشغول به تحصیل هستند.
دکتر مولوی با بیان اینکه در سال گذشته حدود ۱۱ درصد در بحث جذب دانشجو در تمامی مقاطع رشد داشته ایم، به دستاوردهای پژوهشی دانشگاه اشاره کرد و گفت: در آخرین ارزیابی صورت گرفته براساس داده های پایگاه استنادی اسکوپوس که با همکاری موسسه الزویر انجام شده است، ۶ نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه حکیم سبزواری در فهرست دو درصد دانشمندان برتر دنیا قرار گرفتند.
وی خاطر نشان کرد: همچنین دانشگاه حکیم سبزواری در رتبه‌بندی تایمز ۲۰۲۱، در رتبه ۱۱ دانشگاه جامع کشور و رتبه ۱۸ در بین دانشگاه های وزارت علوم قرار گرفته است.

دکتر مولوی با اشاره به گسترش ارتباطات علمی بین المللی این دانشگاه در سال های گذشته گفت: سال گذشته اعضای هیئت علمی دانشگاه توانستند معادل ۵۱۸ هزار دلار گرنت بین‌المللی برای پروژه های پژوهشی از دانشگاه‌های هلند، سوئد و دانشگاه ملی روسیه جذب کنند.
ل. م ۵۴/ ر.ب ۴۵


( ۱ )