با حضور وزیر راه و شهرسازی؛

آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد

۰۱ خرداد ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۳ کد : ۶۱۸۴۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۶
دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به همراه مجموعه تحقیقاتی و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت این مرکز، توسط دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد.
آزمایشگاه جامع قیر و آسفالت در دانشگاه صنعتی اصفهان افتتاح شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی اصفهان، براساس تفاهم نامه امضاء شده میان رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان و رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ضمن ایجاد دفتر منطقه ای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در محل دانشگاه صنعتی اصفهان، مرکز تحقیقات و آزمایشگاه تخصصی قیر و آسفالت نیز در این دانشگاه ایجاد شد.
دکتر اسلامی با حضور در دانشگاه صنعتی اصفهان، ضمن بازدید از توانمندی های علمی و فناوری این دانشگاه، با بیان اینکه یکی از نیازهای همیشگی توسعه همراه کردن پژوهش و کاربردی بودن آن برای نیازهای جامعه است، افزود: وزارت راه و شهرسازی به این موضوع اهتمام ویژه دارد.
وی افزود: با همین رویکرد برای راه اندازی آزمایشگاه جامع برای قیر، آسفالت و بتن یا با سرمایه گذاری مشترک تصمیم گیری نمودیم.
دکتر اسلامی افتتاح این آزمایشگاه را آغاز همکاری های مشترک علمی و فناوری با دانشگاه دانست و تصریح کرد: دستورکارهای گوناگون و پروژه‌ها باید پیوست اجرایی داشته باشد و از امروز پروژه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی از ظرفیت این آزمایشگاه بهره مند خواهند شد.
وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: دست یابی به این مهم مستلزم فعالیت اعضای هیئت علمی و دانشجویات تحصیلات تکمیلی است که پیرو این مسئله، پژوهش های فناورانه خود را انجام دهند.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تغییر رویکردها در این وزارتخانه، بیان کرد: سعی کردیم وزارت راه و شهرسازی از یک وزارتخانه بی میل به پژوهش، فناوری و دانشگاه، به دستگاهی که میل دارد برای ارتباط با فناوری و به روز رسانی فرآیندها برای ایجاد سرعت در پیمایش مسیر توسعه گام بردارد، تبدیل گردد.
دکتر اسلامی، با بیان اینکه دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از مفاخر علمی کشور و برخوردار از اساتید برجسته و محیط مجهز است، تصریح کرد: بخشی از این دانشگاه قدمت ۳۰ ساله در اثرگذاری در حوزه فناوری کشور دارد و مطمئن هستم با همراهی ریاست دانشگاه این آزمایشگاه جامع برای اهدافی که تعریف شده موثر واقع خواهد شد.
وی ادامه داد: نکته ای که در اصفهان مهم است دانشکده ها و پژوهشکده هایی است که در دانشگاه صنعتی اصفهان وجود دارد و این مراکز در حوزه های دریایی و IT و نیز در بخش عمران پیشرو هستند.
دکتر اسلامی در پایان از محققان دانشگاه صنعتی اصفهان و دیگر فناوران دعوت کرد تا درصورت تمایل به ارائه دستاوردهای فناورانه، در صنعت ریلی کشور نیز نقش آفرینی نمایند.
رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان هدف از ایجاد این آزمایشگاه را بهره مندی از ظرفیت های فاخر علمی، و توانمندی های محققان و اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان دانست و افزود: ارتقاء قابل توجه کیفیت قیر، آسفالت و رویه های جاده ها و نیز بهره گیری از فناوری های نوین به منظور طراحی بهینه و افزایش طول عمر راه ها از اهداف امضای ایجاد این آزمایشگاه است.
دکتر سید مهدی ابطحی، در رابطه با این آزمایشگاه بیان داشت: با انتقال تجهیزات آزمایشگاهی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به دانشگاه صنعتی اصفهان و استقرار آنها در این مجموعه، خدمات آزمایشگاهی، آموزشی و پژوهشی به داخل و خارج از این دانشگاه و زمینه بهره گیری از ظرفیت های علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به منظور پوشش منطقه جنوب کشور فراهم گردید.
گفتنی است وزیر راه و شهرسازی همچنین از مرکز رادار فاوا و مراحل پایانی مجموعه های جدید خوابگاه‌های خیرساز حضرت جوادالائمه (ع) نیز بازدید کرد.
ل. م ۵۴


( ۱ )