دکتر غفاری در آیین رونمایی از دوره‌های توانمندسازی فعالان حوزه جمعیت و خانواده تأکید کرد:

هم‌افزایی؛ شرط کلیدی و مهم برای حل مسئله جمعیت و خانواده

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۴ کد : ۶۱۸۲۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۵۹
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مسئله جمعیت و خانواده در جامعه ما با توجه به مأموریت تمدن نوین اسلامی ، اهمیت مضاعف و دوچندانی دارد، گفت: هم‌افزایی؛ شرط کلیدی و مهم برای حل مسئله جمعیت و خانواده است.
هم‌افزایی؛ شرط کلیدی و مهم برای حل مسئله جمعیت و خانواده

به گزارش اداره کل روابط‌عمومی وزارت علوم، در آیین رونمایی از دوره‌های توانمندسازی فعالان حوزه جمعیت و خانواده (رویداد مثبت ۲) که امروز (چهارشنبه) در سالن شهید مفتح این وزارت برگزار شد، دکتر غفاری با تأکیدبر مسئله آینده‌اندیشی کشور، اظهار داشت: برای همه کسانی که نوعی آینده‌اندیشی دارند و نسبت به آینده ایران اهتمام و توجه دارند، مسئله جمعیت یک مسئله بنیادی و کلیدی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: هرگاه کشور یا تمدنی بخواهد شکل بگیرد؛ یکی از پایه‌های کلیدی آن بحث جمعیت است. موضوع جمعیت هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی اهمیت دارد و این دو گفتمان را باید به‌صورت ترکیبی و در کنار هم دید.

وی با اشاره به اینکه این دو گفتمان در این رویداد به قوت دیده شده است، گفت: نکته بسیار مهم دیگر موضوع امنیت است چراکه امنیت از کمیت جامعه تأثیر می‌گیرد.

دکتر غفاری در ادامه با اشاره به مسئله پیشرفت و توسعه اظهار داشت: مسئله جمعیت هم در کنار مقوله توسعه و پیشرفت باید مدنظر قرار گیرد و باید بدانیم که به لحاظ توزیع و ترکیب جمعیت در چه وضعیتی قرار داریم. معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با تأکید بر نقش رشد مثبت جمعیت بر پایداری و تاب‌آوری جامعه، گفت: پویایی جمعیت به این بستگی دارد که از رشد برخوردار باشد؛ رشد جمعیت به پایداری و تاب‌آوری خانواده و جامعه کمک می‌کند.

وی با اشاره به مسئله مهاجرت افزود: در کنار این مسائل باید به مسئله مهاجرت هم توجه کرد چراکه مهاجرت جوان‌گزین است و این سن محصول‌دهی افراد به‌حساب می‌آید. باید در سیاست‌های جمعیتی به این مسئله توجه اساسی کرد. ایجاد حس تعلق و توجه به هویت ملی و دینی می‌تواند یک چسبندگی ایجاد کند که در پایداری و تاب‌آوری جامعه نیز مؤثر است.

دکتر غفاری با تأکید بر اینکه امنیت در گرو استمرار نسل است، گفت: برخی مکانیزم‌های مؤثر در حل این مسئله به زمینه‌های مادی و تسهیلات برمی‌گردد ولی همه می‌دانیم که این شرط کافی نیست.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم منظومه ذهنی فکر را تعیین‌کننده کنش و رفتار افراد دانست و بیان کرد: ازدواج یک کنش اجتماعی است و کنش سنگینی به لحاظ پایداری و مناسک پیرامون آن است. این اتفاق بیش از هر چیزی به آن منظومه ذهنی برمی‌گردد و اینجاست که حوزه آموزش و رسانه، مهم و تأثیرگذار می‌شوند.

وی ادامه داد: اینکه آموزش‌وپرورش یا محصولات سینمای ما تا چه حد خانواده مدار است و یا حتی تولیدات علمی و آنچه نمادهای شهر در دید ما قرار می‌دهند چه میزان خانواده مداری را مدنظر قرار می‌دهد؛ همگی از بسترهایی است که در حل این مسئله مؤثر است واینجاست که می‌گوییم برای این کار نیاز به یک عزم ملی وجود دارد زیرا هم‌افزایی شرط کلیدی و مهم برای حل این مسئله است.

دکتر غفاری در پایان با اشاره به تبلیغات سوئی که هراسی را برای ازدواج و فرزندآوری ایجاد کرده است، گفت: برای حل این مسئله، باید با دادن اطلاعات درست و بهره‌گیری از یک نگاه منطقی و عالمانه این حرکت‌ها را خنثی کرد. مسئله بحران جمعیت یک مسئله برای کل کشور است و مسئله یک گروه یا قشر نیست و نیاز به یک عزم جدی دارد؛ بنابراین باید یک اهتمام فراگیر برای حل این مسئله ایجاد شود.

* هدف از برگزاری رویداد مثبت ۲؛ درگیرشدن رویداد گفتمانی جمعیت

محسن جهانی، معاون اجتماعی بنیاد احسانِ ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در این آیین با بیان اینکه هدف اول ما برای از برگزاری این رویداد درگیرشدن رویداد گفتمانی جمعیت است، گفت: یکی از بزرگ‌ترین بحران‌هایی که کشور را تهدید می‌کند، بحران جمعیت است که این بحران اگر در کشور پیش بیاید بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال درگیر آن خواهیم شد؛ بنابراین نیاز است که فضای گفتمانی کشور و دانشجویان درگیر آن شوند و اقدامات مناسب را انجام دهند. البته طرح‌ها و ایده‌هایی برای این رویداد طراحی شده، اما برای حل مسئله کافی نیست و باید به سمت ایده‌های جدید برویم.

وی تصریح کرد: گام مهم و اصلی ما توانمندسازی فعالان حوزه جمعیت است. بسیج دانشجویی، شبکه دانشجویی و نخبگانی دارد که به سمت مسئله محوری رفته و در عرصه فرهنگی و اجتماعی پرداختن به مسائل اجتماعی را در دستور کار خود قرار داده است.

* بیشترین مشارکت رویداد مثبت ۲ در استان‌های فارس، گلستان، کردستان و خراسان رضوی

فضه‌سادات حسینی، دبیر علمی رویداد مثبت ۲ نیز در این مراسم اظهار داشت: فراخوان این رویداد بهمن ۹۹ با محور‌هایی از جمله مقابله با پدیده تک‌فرزندی، معیشت و فرزندآوری، چالش‌های ناباروری، تشویق به ازدواج، مقابله با پدیده طلاق اعلام شد که در مجموع ۱۸۰ ایده به دبیرخانه ارسال شد که حدود ۸۶۸ نفر در این رویداد ثبت‌نام کردند که ۵۵ درصد آن خانم‌ها و ۴۵ درصد آقایان هستند. ترکیب جمعیتی به لحاظ تحصیلی کارشناسی ۴۹ درصد، تحصیلات حوزوی ۳ درصد، کارشناسی ارشد ۱۴ درصد و دکتری ۲ درصد هستند.

وی افزود: این رویداد به‌صورت ملی برگزار شد و برای شرکت در این رویداد هیچ محدودیت خاصی را در نظر نگرفتیم و متقاضیان می‌توانند در گروه‌های سنی مختلف و یا تحصیلات مختلف در این رویداد شرکت کنند.

حسینی درخصوص استان‌های پیشتاز در این رویداد گفت: استان فارس، گلستان، کردستان و خراسان رضوی بیشترین مشارکت را در این رویداد داشتند که با برگزاری داوری‌های در نظر گرفته شده از فعالان و برگزیدگان این رویداد تقدیر خواهد شد.

* برگزاری رویداد مثبت ۲ با هدف حل بحران جمعیت

در ادامه این مراسم لاور، مدیر اجتماعی سازمان بسیج دانشجویی در سخنانی گفت: این رویداد با هدف حل بحران جمعیت برگزار می‌شود که اشراف مخاطبان ما در عرصه‌های متفاوت با کلیدواژه‌های مفهومی است کسانی که دغدغه‌مند هستند می‌توانند یک رویداد اجتماعی را رقم بزنند، اما دلیل کم‌کاری در این حوزه‌ها فقر دانش لازم است که بتوانند دچار کنش گری شوند.

وی افزود: هدف اصلی اینکه دغدغه‌ها به سرانجام نمی‌رسند این است که درباره برخی از مصادیق خلاف واقع اطلاع‌رسانی می‌شود و همین اطلاع‌رسانی ضعیف منجر به اثر می‌شود.

حمید بالایی، جانشین سازمان بسیج دانشجویی نیز در این مراسم گفت: در دیدار‌هایی که مقام معظم رهبری با دانشجویان و جامعه دانشگاهی داشتند مهم‌ترین دغدغه ایشان حرکت برای حل مسائل کشور بوده و اگر نهاد علم و دانشگاه بتواند به سمت حل مسئله حرکت کند می‌تواند بیشترین اثر را در حل مسائل کشور داشته باشد.

وی افزود: رویکرد مسئله‌محوری از سال ۱۳۹۸ در بسیج دانشجویی پایه‌گذاری شد که این رویکرد شامل یک چرخه اصلی و ۵ مرحله است که شامل توجه به شناخت درست مسائل کشور و اولویت‌بندی آن، کشف پاسخ و راهکارها، الگو‌های جمع‌سپاری، اقدامات اساسی و میدانی از جمله مراحل مهم مسئله محوری است. مجموعه بسیج دانشجویی در حوزه الگو‌های جمع‌سپاری سامانه‌ای را طراحی کرد که ۱۸۰۰ ایده و محصول برای مقابله با چالش کرونا ارسال شد که بیش از ۱۰۰ محصول آن قابلیت تجاری‌سازی پیدا کرد و این نشان‌دهنده این است که الگو‌های جمع‌سپاری بسیار مؤثر بوده است.

در پایان این آیین، پوستر رویدادهای مثبت خانواده و مثبت کنشگر توسط دکتر غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم رونمایی شد.

م.ح ۶۳/ ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵ ‌‌‌‌‌‌‌