برگزاری همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایداردر دانشگاه فردوسی مشهد

۲۲ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۰۷ کد : ۶۱۸۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۲۵۹
همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایدار در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این همایش که با تلاش انجمن علمی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد ، اتحادیه...
برگزاری همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایداردر دانشگاه فردوسی مشهد
همایش ملی محیط ‌زیست و فضای سبز شهری پایدار در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این همایش که با تلاش انجمن علمی فضای سبز دانشگاه فردوسی مشهد ، اتحادیه‌ انجمن علمی باغبانی و فضای‌سبز ایران با همکاری انجمن صنفی پیمانکاران فضای سبز، کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی در تالار اجتماعات دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد ، دکتر شاهنوشی رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد ضمن عرض خیر مقدم به میهمانان مطالبی در مورد اهمیت فضای سبز و نقش فضای سبز در زندگی انسان ها بیان کرد.
دکتر شاه نوشی افزود: نبایستی در تدارک هزینه ها برای فضای سبز کم کاری شودالبته کشور ما باید برنامه ریزی دقیقی برای مصرف آب داشته باشد چون  منابع آبی در حال کاهش هستند و تا بحال از این منابع موجود استفاده بهینه صورت نگرفته است.
در ادامه همایش محیط زیست و فضای سبز پایدار شهری دکتر حسین انصاری رئیس اتاق فکر خراسان رضوی ضمن خوشامدگویی با تاکید بر خودباوری در زمینه ی محیط زیست و فضای سبز اظهار داشت :عمده مشکلات ما و به نتیجه نرسیدن فعالیت ها و تلاش ها بخاطر ورود تکنولوژی غربی و عدم خودباوری خودمان است.
وی گفت: با مدیریت آب باید سهم مناسبی از آب به فضای سبز اختصاص داده شود، چرا که فضای سبز ریه های تنفسی شهر ها هستند.
 وی افزود: مدیریت مصرف آب به معنای کاهش مصرف آب نیست بلکه به معنای کاهش مصرف آب در یک واحد سطح است به گونه ای که بازده تنفسی مشخصی از آن انتظار می رود.
دکتر انصاری مواردی از قبیل عدم شناخت گونه های مناسب اقلیمی ،عدم شناخت نیازهای حفظ و نگهداری، بهانه کمبود آب، عدم دقت مسئولین و نبود افراد متخصص را از معضلات پیش رو عنوان کرد و افزود: مبانی توسعه نامتعارف شهر مشهد منجر به افزایش حاشیه نشینی در این شهر شده است .
وی افزود: آموزش و استفاده از کاربران متخصص، بازبینی در برنامه ی توسعه فضای سبز، انتخاب گونه های گیاهی متناسب با فضای سبز شهری مشهد ، تغییر موضع مدیریتی از تامین به تقاضا ، افزایش بهره وری نه افزایش راندمان و تغییر نگاه از آب به عنوان یک کالای مجانی به اقتصادی استراتژی هایی در راستای مصرف بهینه هستند.

عضو هیئت علمی گروه مهندسی آب دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد، ذخیره آب و افزایش کیفیت فضای سبز را از اهداف پیش رو دانست و بیان کرد : کلید تمام مشکلات ما در دو سوال ساده ی «کی آب بدهیم؟ چگونه آب بدهیم؟ » خلاصه می شود و نیاز به علم فراوان در زمینه ی شناخت صحیح خاک و گیاه و هوا دارد.
دکتر کمال الدین ناصری رئیس دانشکده ی منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد هم در این همایش ، درباره اهمیت فضای سبز شهری سخنرانی کرده و اظهار داشت بدون فضای سبز شهری هوای آلوده بیش از موقعیت کنونی شهروندان را آزار خواهد داد.
رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد ضمن معرفی آلودگی گرمایی در محیط های شهری بیان کرد: اکثرفضای شهر دچار معضل جزیره  گرمایی است و فضای سبز شهری نقش عمده ای در کاهش آلودگی گرمایی دارد و از دیگر موارد آلودگی در شهرها، آلودگی سازه های شهری و معماری است یعنی سازه ای ساخته می شود که معماری ندارد لذا فضای سبز این آلودگی را تخفیف می دهد.
دکتر ناصری در ادامه افزود: مطالعات نشان می دهد در جایی که فضای سبز هست آمار جرم و جنایت کاهش می یابد به عنوان نمونه درختان با برگ های مرکب وشانه ای بواسطه ی بازی نور وسایه نقش موثری در آرامش بخشی به انسان دارند .
در ادامه این همایش نمایشنامه لبخند سبز توسط گروه تئاتر بر روی صحنه اجرا شد که مورد توجه حضار قرار گرفت.