قائم مقام وزیر علوم مطرح کرد:

افزایش واحدهای فناور و همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی نشان‌دهنده اهمیت عرصه فناوری در کشور

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۳:۳۶ کد : ۶۱۸۱۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۰۵
دکتر عبدالرضا باقری، قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس مرکز هیئت های اُمنا و هیئت ممیزه مرکزی این وزارت گفت: افزایش بودجه پارک ها، افزایش واحدهای فناور و همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی نشان از اهمیت عرصه فناوری در کشور است.
افزایش واحدهای فناور و همکاری با صندوق نوآوری و شکوفایی نشان‌دهنده اهمیت عرصه فناوری در کشور
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در آیین تکریم دکتر مهدی کشمیری مدیر کل سابق دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری این وزارت که با حضور قائم مقام وزیر علوم و معاون پژوهش و فناوری این وزارت برگزار شد، دکتر باقری با اشاره به وظایف دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور در تامین نیروی انسانی کارآمد به تقاضاهای اجتماعی جامعه نیز تاکید کرد و اظهار داشت: دانشگاه‌های جامعه‌محور از موضوعات مهم کشور است و ایجاد دانشگاه‌های کارآفرین نمودی از همین امر است؛ لذا افزایش بودجه پارک‌های علم و فناوری، افزایش تعداد واحدهای فناور و هماهنگی پارک‌ها با حوزه ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی نشان از اهمیت ویژه‌ای است که به پارک‌های علم و فناوری داده شده است.
وی با اشاره به اینکه در شروع دولت دوازدهم توجه به موضوع فناوری به عنوان یک ماموریت مهم در دستور کار دولت قرار گرفت، افزود: تقویت مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری از ارکانی بود که در این دولت مورد اهتمام ویژه قرار گرفت و شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز فناوری کشور است که تجربیات و فعالیت‌های مهمی که در این شهرک صورت گرفته، در کل کشور بسط پیدا کرد.
دکتر باقری در ادامه گفت: دکتر کشمیری به عنوان رئیس این شهرک با تجربیات فراوان در مسند اداره کل برنامه‌ریزی امور فناوری در وزارت علوم قرار گرفتند و توانستند با به‌کارگیری افراد جوان و پرانگیزه به عنوان روسای پارک‌های علم و فناوری و با توسعه زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در پارک‌های علم و فناوری، دستاوردهای مهمی را در این دوره رقم بزنند.
قائم مقام وزیر علوم در ادامه افزود: پایش مستمر موانع قانونی بر سر راه توسعه پارک‌های علم و فناوری یکی از مهم‌ترین کارهای پیش رو است که امیدواریم با اصلاح قوانین و مقررات به توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری کمک شایانی بشود و یکی از مراکزی که می‌تواند انجام این امر را بر عهده بگیرد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است که می‌تواند در خصوص پایش موانع که بر سر راه تولید و فناوری است پیگیر امر باشد.
وی افزود: دومین اقدام اساسی که باید انجام پذیرد قرار دادن ضوابط و مقررات در سایت‌ها و در دسترس فناوران و مدیران است تا مشکل نبود متولی در حوزه فرهنگ‌سازی برطرف شود و همچنین به اشتراک‌گذاری تجربه پارک‌های علم و فناوری برای سایرین به گونه‌ای که جهت کسب تجربه هزینه مجدد نشود هم بسیار مفید است که متولی این امر هم می‌تواند سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران باشد.
دکتر باقری در پایان سخنان خود از تلاش‌ها و زحمات پارک های علم و فناوری و مراکز رشد کشور در تهیه مواد ضدعفونی‌کننده و تجهیزات پزشکی در دوران کرونا تشکر و قدردانی کرد.
گفتنی است در این آیین قائم مقام وزیر علوم از زحمات و تلاش‌های دکتر کشمیری، مدیر کل سابق دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم قدردانی کرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵