برگزاری همایش ملی «مهندسی ژنتیک، ایمنی زیستی و محصولات تراریخته در دانشگاه سیستان و بلوچستان

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۴ کد : ۶۱۷۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۹
همایش ملی ایمنی زیستی، سلامت محیط و محصولات تراریخته با حضور دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران، دکتر قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران، دکتر علیرضا بندانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان، جمعی از ...
برگزاری همایش ملی «مهندسی ژنتیک، ایمنی زیستی و محصولات تراریخته در دانشگاه سیستان و بلوچستان
همایش ملی ایمنی زیستی، سلامت محیط و محصولات تراریخته با حضور دکتر تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران، دکتر قره یاضی رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران، دکتر علیرضا بندانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان، جمعی از استادان دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان، متخصصان و اندیشمندان به مدت دور روز در دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر علیرضا بندانی رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان در مراسم افتتاحیه این همایش که در تالار امام رضا(ع) برگزار شد با بیان اینکه یکی از تکنولوژی‌هایی که بشر از نیمه دوم قرن بیستم به آن دست یافته، مهندسی ژنتیک است که بطور خلاصه می‌توان آن را تغییر در ساختار ژن‌های موجودات با صفات جدید تعریف کرد افزود: تولید گیاهان تراریخته یکی از این دستاوردها است که گیاهانی مانند ذرت، کلزا، یونجه و موز جزو محصولاتی هستند که به صورت تراریخته تولید می‌شوند و سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در حال افزایش است به طوری که از سال 1996 سطح زیر کشت اینگونه گیاهان بیش از 100 برابر شده است که این مسئله گواه تاثیر مهم اقتصادی این نوع محصولات میباشد.
رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه کشورهای آمریکا، کانادا، برزیل، چین و آفریقای جنوبی جزو تولیدکنندگان محصولات تراریخته هستند بیان داشت: کشت اینگونه گیاهان از سال 1990 تا 2014 مورد توجه کشاورزان بوده است بطوری که تعداد کشاورزان حوزه محصولات تراریخته از 6 میلیون در سال 2002 به 18 میلیون در سال 2014 رسیده است.
دکتر بندانی با تاکید بر اینکه استفاده از تکنولوژی تراریخته موجب جلوگیری از تخریب محیط زیست می‌شود افزود: از دیگر فواید کشت محصولات با این روش کنترل علف‌های هرز، کاهش آفات و بیماری‌ها و افزایش کیفیت محصولات است.
وی در ادامه افزود: روش تراریخته برای تولید دارو و واکسن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد به طوری که کائوچو تراریخته برای مصارف دارویی تولید شده است بنابراین سهم آینده این محصولات روشن است به گونه ای که سطح زیرکشت گیاهان تراریخته در سال 2014 دویست میلیون هکتار میباشد و آمریکا بالاترین سطح زیر کشت محصولات تراریخته را به خود اختصاص داده است.
در ادامه مراسم افتتاحیه دکتر قره‌یاضی محصولات تراریخته را بسیار سالم و با کیفیت دانست و اظهار داشت: در این همایش تدابیری اتخاذ می‎کنیم تا سلامت محیط زیست و انسان در استفاده از فناوری‎ها دچار مخاطره نشود.
وی در ادامه با بیان اینکه فناوری های جدید برای رفاه بشر ایجاد می‎شود و باید مورد استقبال قرار بگیرد اما متاسفانه عده‎ای از آن می‌ترسند و مردم را هم از فناوری های جدید می‌ترسانند گفت: فناوری زیستی و محصولات تراریخته برای بهبود محصولات، افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی ایجاد شده است، یعنی با این شرایط محصولات سالمتر و دارای ویژگی‎های مثبت بیشتری میباشند.
دکتر قره‌یاضی در ادامه افزود: مردم دنیا بیش از 180 میلیون هکتار از این محصولات را کشت می‌کند و کشورهای پیشرفته مانند آمریکا و ژاپن در این کار پیشقدم میباشند و دولت یازدهم تصمیم دارد به جای واردات محصولات تراریخته این محصولات را در داخل کشور تولید کنند و با توجه به ظرفیت‎های خوبی که در کشور وجود دارد برای تولید آن باید همه اساتید و دانشجویان دست به دست هم دهند.
دکتر قره‌یاضی با بیان این نکته که ایران از نظر علمی در این زمینه بسیار پیشرفته است و از دو سال گذشته زیرساخت‌های کشت محصولات تراریخته آغاز شده است گفت: پیشنهاد می‎شود دانشگاه سیستان و بلوچستان به عنوان قطب مهندسی ژنتیک محصولات تراریخته بومی مورد تقویت قرار بگیرد تا با رعایت قوانین و مقررات و همکاری با مراجع ذی‌ربط بتواند کشاورزی پایدار و محیط زیست سالم را به منطقه برگرداند.
در ادامه این همایش پیام دکتر روحانی رئیس جمهور به همایش ایمنی زیستی، سلامت محیط زیست، محصولات تراریخته در دانشگاه سیستان و بلوچستان قرائت شد.