تجاری سازی دستاورد فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس در زمینه مقابله با دیابت

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۰۴ کد : ۶۱۷۳۸ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۲۱
فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس موفق شدند ایده خود در زمینه مقابله با بیماری دیابت را تجاری سازی و با اخذ برند، فروش آن را در کشور آغاز کنند.
تجاری سازی دستاورد فناوران پارک علم و فناوری خلیج فارس در زمینه مقابله با دیابت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری خلیج فارس، ابوالحسن بهرامی معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری خلیج فارس گفت: واحد فناور "میلان پیشروان جم تاج" که از سال ۱۳۹۷ در مرکز رشد دشتستان مستقر است با فعالیت در قالب یک تیم سه نفری موفق شدند ایده خود در زمینه مقابله با بیماری دیابت را تجاری سازی و با اخذ برند، فروش آن را در کشور آغاز کنند.
مرضیه لر مدیرعامل این واحد فناور در ارتباط با این محصول نوآورانه گفت: این فرمول تولید نان جو با اثر گذاری مستقیم روی پانکراس که به تولید انسولین می‌پردازد، میزان قند خون مبتلایان به دیابت را تا میزان بالایی کاهش می‌دهد طوری که پس از مدتی پزشک اجازه قطع برخی از داروها را به این بیماران می‌دهد.
وی افزود: این محصول برای بیمارانی که شرایط حادتری از بیماری را تجربه می‌کنند و نیاز به تزریق روزانه انسولین دارند نیز میزان دوز این دارو را تا میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.
مرضیه لر اضافه کرد: این فرمول از نان جو که پس از گذراندن آزمایش‌ها و داوری متعدد مجوز سازمان غذا و دارو را کسب کرد، باعث کاهش اشتها و ولع به شیرینی خوری می‌شود که به طور مستقیم بر کاهش قند خون اثر می‌گذارد و علاوه بر آن انرژی کافی را برای بدن تامین می‌کند.
مدیرعامل واحد فناور پیشروان جم تاج با بیان اینکه بوشهر پس از استان یزد دارای بیشترین تعداد بیماران مبتلا به دیابت است گفت: ایده اولیه تولید این محصول روی استفاده از غلات به عنوان پر مصرف‌ترین ماده غذایی در سفره ایرانیان برای مقابله با دیابت متمرکز شد و از جایی که جو خالص بیشترین کاربرد را در این امر دارد به سمت تولید نان جو حرکت کرد.
لر ادامه داد: با بررسی نان‌های جو موجود در بازار و اخذ بازخورد از مصرف کنندگان مشخص شد که خشکی و تخته‌ای بودن این محصولات تمایل به مصرف آنها را کاهش داده‌است، بنابراین اجرای ایده تولید نان جو با فرمولی متفاوت بدون افزودن آرد گندم و جوش شیرین و سایر افزودنی‌ها از سال ۹۷ کلید خورد.
وی افزود: در نخستین گام تجاری سازی، بیشترین میزان این محصول در استان بوشهر و با تناژ ۱۰۰ کیلوگرم در هفته عرضه شده‌است که در هدف‌گذاری صورت گرفته، میزان تولید باید به ۱۰ تن در یک هفته برسد تا فروش گسترده در سطح کشور و صادرات محصول محقق شود.
مدیرعامل واحد فناور پیشروان جم تاج و صاحب برند "دیاجو" گفت: برای پشتیبانی و مانع زدایی از تولید شرکت‌های نوآور و دانش بنیان لازم است حمایت‌های لازم در انجام فرآیندهای اداری و تسهیلاتی صورت گیرد.
لر افزود: حمایت‌های دانشگاهی در کنار استفاده از ظرفیت پارک علم و فناوری برای پیشرفت اهداف اینگونه شرکت‌ها بسیار موثر است.
وی اضافه کرد: واحدهای فناور و دانش‌بنیان درجامعه ناشناخته مانده‌اند و برگزاری یک نمایشگاه بین‌المللی در استان بوشهر در شناخته شدن این شرکت‌ها و دستاوردهای آنها کارساز است.
مرضیه لر عنوان‌های بانوی کارآفرین برتر در همایش کارآفرینی سال ۹۷ و مربیگری تیم ملی کارآفرینان دانش‌آموزی و کسب مقام در مسابقات کارآفرینی آفریقای جنوبی را در کارنامه دارد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری خلیج فارس