برگزاری همایش گام برتر در دانشگاه شیراز

۰۸ تیر ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۷ کد : ۶۱۷۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۸۵
همایش یک روزه «گام برتر» توسط گروه حمایت از ایده های برتر دانشگاه شیراز و انجمن علمی بین رشته ای مهندسی شیخ بهایی در دانشکده مهندسی برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، بخش اول...
همایش یک روزه «گام برتر» توسط گروه حمایت از ایده های برتر دانشگاه شیراز و انجمن علمی بین رشته ای مهندسی شیخ بهایی در دانشکده مهندسی برگزار شد. 
 به گزارش روابط عمومی  وزارت علوم، بخش اول  این برنامه، به مراسم افتتاحیه و آشنایی با گروه حمایت از ایده های برتر اختصاص یافت و بخش دوم با برگزاری کارگاه های مختلف و چندین مسابقه ی عملی  اختصاص یافت .
در ابتدای این  مراسم ، دکتر ریاضی به معرفی گروه حمایت از ایده های برتر پرداخت و گفت: یکی از اهداف اصلی گروه، ارتباط بین علم و صنعت است.
وی با بیان اینکه کشورهایی در دنیا بیشترین تأثیرگذاری در بازار صنعتی را دارند که دارای تکنولوژی قوی باشند، افزود: هدف اصلی گروه حمایت از ایده های برتر این است که تکنولوژی هایی که می تواند برای دانشگاه و کشور تولید قدرت  و ثروت داشته باشد را شناسایی و در عمل توسط دانشجویان پیاده نماید.
دکتر ریاضی ، رسیدن به این تکنولوژی را در گروی استقبال از ایده های برتر که از سوی افراد نخبه، با انگیزه و با اراده ارایه می شود و در نهایت با حمایت و پشتیبانی مدیران نشأت می گیرد ،دانست و افزود: ما برای این گروه اهداف کوتاه مدت و بلند مدت درنظر گرفته ایم.
مدیر مرکز حمایت از ایده های برتر ادامه داد: هدف کوتاه مدت گروه ، ایجاد انگیزه و خودباوری در دانشجویان است و هدف بلند مدت گروه، جلوگیری از خروج سرمایه های انسانی است، چرا که معتقدیم در کنار ذخایر خدادادی مانند نفت و معادن زیر زمینی، سرمایه ی اصلی و مهمتر دیگر یک کشور، سرمایه های کارآمد و توانای  انسانی آن است.
وی هدایت دانشجویان علاقه مند و فعال به سمت تولید و اشتغال را از دیگر اهداف این گروه برشمرد و اظهار امیدواری کرد که بتواند با حمایت مسؤولان دانشگاه، بستر مناسبی برای ارائه ی ایده های برتر فراهم نماید. 
دکتر ریاضی در همین زمینه ضمن سپاس از حمایت های عملی مسؤولان دانشگاه و دانشکده های مهندسی در یک سال اخیر گفت: تعداد طرح های دریافتی خوشبختانه رو به افزایش گذاشته است.
وی تعداد طرح های مرکز را در کل 19 طرح عنوان کرد که 7 طرح آن متعلق به یک سال اخیر می باشد و این نشان دهنده ی رشد کمی و کیفی جذب طرح ها می باشد.
دکتر ریاضی با بیان اینکه دانشگاه یک نفر نیروی کارشناس در اختیار این گروه قرار داده است، افزود: یک فرد با تجربه نیز به عنوان رابط و مشاور این گروه جهت ایجاد پیوند با صنایع انتخاب شده است که امیدواریم به زودی شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه باشیم.
وی خطاب به دانشجویان اظهار داشت : سعی کنید ابتکارات و ایده های خود را از قالب تئوری به عمل بکشانید؛ چرا که سیاست دانشگاه در جهتی است که ایده های برتر را حمایت نموده و تبدیل به عمل نماید.
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز خاطر نشان کرد: یکی از برنامه های این گروه این است که بتوانیم بین دانشگاه و صنعت ارتباط قوی ایجاد نماییم تا هم مشکلات صنعت به واسطه ی حضور دانشجویان حل شود و هم بحث اشتغال فارغ التحصیلان به سرانجام برسد.
مدیر مرکز حمایت از ایده های برتر دانشگاه شیراز گفت: به زودی ارتباط موثرتری با دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی برقرار خواهد شد و سعی و برنامه ما بر این است که تمام دانشکده ها به عضویت گروه حمایت از ایده های برتر درآیند.
در ادامه این همایش محمد مهدی حجازی فر، دبیر انجمن علمی بین رشته ای مهندسی شیخ بهایی به معرفی این انجمن پرداخت و از دانشجویان خواست تا با عضویت در این انجمن، راه رسیدن به ارائه ایده های برتر خود را با مشاوره و راهنمایی اساتید دانشگاهی، تسهیل نمایند. وی با اظهار تاسف از اینکه اکثر دانشجویان فقط به دنبال مباحث تئوری و مطالعه ی مطالب هستند، گفت:اینجا محیط علم و عمل است، نه صرفا تئوری و نظر. 
حجازی فر با بیان اینکه دانشجویی که وارد رشته های مهندسی و فنی می شود می بایست فعالیت عملی داشته باشد، بیان داشت : این انجمن با همکاری گروه ایده های برتر تفاهم نامه ای به امضا رسانده تا راه های ظهور و بروز ایده های خلاق، هموارتر شود. 
در ادامه جلسه دانشجویان شرکت کننده از مرکز ایده های برتر و طرح های در دست اجرای آن بازدید کردند و سرگروه های طرح ها، توضیحات لازم را در خصوص هر طرح ارائه نمودند.

در این همایش کارگاه های مختلفی از جمله  راکت آماتوری ، مهندسی پزشکی، طراحی پهپاد ، کارگاه  ماشین شیمیایی و پیل های سوختی (Chem-E-Car)  ، نانو و سلول خورشیدی برگزار شد.

قابل ذکر است که کارگاه ها به صورت عملی برگزار شد به گونه ای که در کارگاه نانو و سلول خورشیدی، هر گروه یک سلول خورشیدی و در کارگاه طراحی پهپاد هر گروه یک چتر نجات و در نهایت در کارگاه کمیکار(Chem-E-Ca) هر گروه یک ماشین شیمیایی پس از دریافت مواد و وسایل مورد نیاز، توسط دانشجویان شرکت کننده ساخته شد و در پایان هر کارگاه، مسابقه ای بین گروه ها برگزار گردید و به برگزیدگان جوایز نفیسی اهدا شد.